ODS chce povolit pivo před jízdou. Ministr zdravotnictví je proti
alkohol za volantem
ODS navrhuje povolit 0,5 promile za volantem. „Opravdový populismus“, říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Policie ČR zároveň bojuje proti zvýšenému počtu nehod v souvislosti s alkoholem zkouškou na alkohol při každé silniční kontrole.
Toleranci 0,5 promile alkoholu u řidičů automobilů chtějí uzákonit poslanci ODS. Podle předsedy strany Petra Fialy je to v západní Evropě běžné. Šéf poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura doplnil, že deset zemí, které mají nejnižší nehodovost, má povolenou určitou hranici alkoholu za volantem.
Na začátku března Sněmovna schválila novelu zákona o vnitrozemské plavbě, která vůdcům plavidel dovoluje hladinu půl promile alkoholu v krvi a u ostatních členů posádek hladinu alkoholu neřeší. „Myslíme, že takové opatření by mělo platit i pro řidiče. Patříme k několika málo zemím v Evropě, kde tolerance na alkohol je nulová. Ve většině zemí včetně sousedních Německa a Rakouska taková tolerance funguje dlouhodobě,“ řekl Fiala.
Návrh se ale nelíbí ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi. „Opravdový populismus. Už jsme prolomili nulovou toleranci u vodáků a slepě jdeme dál! Jaký to má přínos pro občany? ČR je v konzumaci alkoholu 2. na světě. Chceme být první? Jsem zásadně proti. Návrh hazarduje se zdravím občanů a snižuje bezpečnost na silnicích,“ uvedl na Twitteru.
Proti návrhu ODS oponenti vytahují některé statistiky. Nehod spojených s alkoholem u nás stále přibývá. V loňském roce bylo na českých silnicích o 375 nehod více ve spojitosti s konzumací alkoholu, než tomu bylo v roce 2017. Celkem šlo o 4 626 autonehod, které si vyžádaly 62 životů. U 2 818 nehod, což představuje nadpoloviční většinu, viník havárie řídil dokonce s více než 1,5 promile alkoholu. Při těchto neštěstích přišlo o život 33 lidí. Vyplývá to z policejních údajů.
Policie provádí zkoušku na alkohol při každé kontrole
Policie ČR se proti zmiňovaným smutným statistikám snaží každoročně bojovat pomocí několika desítek bezpečnostních akcí po celé republice, které jsou cíleně zaměřené na kontrolu alkoholu u řidičů. Kromě toho pak policisté v jednotlivých krajích pravidelně provádějí také kontroly v rámci různých kulturních či sportovních událostí, například při výjezdu řidičů z místa
Alkohol policisté řidičům běžně měří i při namátkových kontrolách a v některých případech testují i to, zda neřídí pod vlivem drog. Dalším opatřením je pak i dlouhodobá spolupráce Police ČR s organizací BESIP a dalšími preventivními projekty jako třeba Nemyslíš, zaplatíš nebo Na pivo s rozumem.
Při pití za volantem riskují řidiči i problém s pojistkami. „Za střízlivé a pojištěné viníky nehod pojišťovny škodu uhradí buď z povinného ručení nebo z havarijního pojištění. S alkoholem to ale bohužel nejde. Poškozeným samozřejmě škodu z povinného ručení podnapilých viníků zaplatíme, protože oni nemohou za to, že jim ji způsobili opilci, ale po nich pak peníze požadujeme zpět. Pokud dojde k vážnému ublížení na zdraví nebo smrti, náklady se mohou vyšplhat až do stovek tisíc či milionů korun,” říká mluvčí Allianz Václav Bálek.
Se speciální osvětovou akcí nedávno přišla také značka Becherovka, která návštěvníky vybraných pražských podniků šokovala falešnými „účty za nehodu“. Zákazníkům bylo celkem vydáno 600 falešných účtů. „Akcí jsme řidiče chtěli upozornit na to, že řízením pod vlivem alkoholu riskují kromě pokuty a materiální škody i lidské životy,“ uvedl Jakub Loos, manažer značky Becherovka. Akce se uskutečnila ve spolupráci se společností Liftago, která poskytla zákazníkům slevu na bezpečný odvoz taxíkem.