1 Útok v Nairobi

Zásah proti teroristům v Nairobi údajně skončil, mrtvých je 26

, aktualizováno

Témata: , ,

Zásah bezpečnostních složek proti úderu teroristů v Nairobi ve středu ráno skončil, uvedl keňský prezident Uhuru Kenyatta. Podle agentury AP, která se odkazuje na policii, si útok vyžádal 21 mrtvých, z toho jednoho Američana a jednoho Brita. Kromě toho při akci zahynulo pět útočníků. Dva lidé byli v souvislosti s útokem zatčeni. Podle Červeného kříže se 50 lidí stále pohřešuje, někteří se však v době napadení hotelu nemuseli nacházet přímo v budově.

V úterý odpoledne zaútočili ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb na komplex úřadů a hotelů v hlavním městě Keni. Jeho motivem byla podle této skupiny odplata za americké uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele.

"Všichni teroristé byli zabiti," řekl prezident a dodal, že evakuováno bylo na 700 lidí. Zdůraznil, že Keňa je právní stát a že bude stíhat všechny, kdo se podíleli na plánování útoku. "Všem návštěvníkům i Keňanům (sděluji): V Keni jste v bezpečí," uvedl Kenyatta v televizním projevu. Podle agentury AP policie zadržela dva lidi, které obvinila z napomáhání útočníkům.

V komplexu jsou kromě napadeného hotelu DusitD2 také úřady, banka, restaurace a bary. Celý komplex tvoří šest budov. Agentura AP informovala, že vedení hotelu Dusit, které sídlí v Bangkoku, oznámilo, že je útokem zděšeno a že je v neustálém kontaktu s keňskými úřady. Hotel je nyní zavřený a hosté, kteří měli rezervaci, byli přestěhováni do jiných zařízení v Nairobi.

Koordinovaný útok začal v úterý kolem 15:00 místního času. Nejprve se ozvala exploze v autě na parkovišti před jednou z budov komplexu. Sebevražedný atentátník se pak odpálil ve vstupní hale hotelu a útočníci přicházející z vyšších pater budovy začali střílet po prchajících hostech. Osm hodin po první explozi vnikla do hotelu speciální policejní jednotka, která útočníky postupně zneškodnila.

Ve středu o půl čtvrté odpoledne se podle AP na místě ozvala zatím poslední exploze. Policejní velitel oznámil, že komplex se stále prohledává a že na místě jsou pyrotechnici připravení zneškodnit nevybuchlé nálože. Vyzval veřejnost, aby nepropadala panice, ozve-li se výbuch.

Mezi oběťmi je jeden občan USA. Americká společnost I-DEV potvrdila, že o život přišel jeden ze zakladatelů firmy Jason Spindler, ostatních devět zaměstnanců se podařilo evakuovat. Londýnská společnost Adam Smith International sdělila, že na terase restaurace zahynuli při palbě dva její zaměstnanci. Britská humanitární organizace Gatsby sdělila, že při útoku na hotel zemřel její pracovník Luke Potter, který byl občanem Spojeného království. Šéf keňské policie uvedl, že 16 z 21 zabitých bylo Keňanů, včetně jednoho policisty. Zbylé tři oběti pocházely z nejmenovaných afrických zemí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Islamisté proti islamistům. Šabáb v Somálsku vyhlásil válku bojovníkům IS

,