VIDEO: Toaleta na hlasové ovládání i pivo z kapslí. Výrobci představují technologické novinky

VIDEO: Toaleta na hlasové ovládání i pivo z kapslí. Výrobci představují technologické novinkyNOVÉ
Futuristicky vypadající toaleta The Numi 2.0 Foto:

FOTO: Kohler

Panorama

Novinky ze světa technologií

Echo24

Jednoho dne možná bude koupě trouby, která pouze uvaří jídlo, stejně obtížná jako nákup televize, která umožní jen přepínat kanály. Chytré produkty s připojením na internet se objevují v nabídce aut, ledniček, termostatů, hraček a především v nabídce zboží pro domácnosti. Letošní veletrh spotřební elektroniky (CES) v Las Vegas předvedl množství těchto produktů, včetně ohebných smartphonů, trouby, která synchronizuje recepty při vaření, či toalety, která se dá spláchnout hlasovým příkazem.

Chytrá toaleta The Numi 2.0 od společnosti Kohler například dokáže pomocí hlasového příkazu zvednout nebo položit prkénko či i spláchnout. Učinit tak můžete i z aplikace. Toaleta je také vyhřívaná a může přehrávat hudbu nebo zprávy. Podobné vychytávky umí už řada japonských toalet na veřejných místech, v evropských zemích i Americe ale stále jde spíše o kuriozitu než masovou záležitost.

Spotřebitelé většinou tyto specifické vlastnosti nepožadují. Než byla vynalezena auta, lidé si také mysleli, že mohou žádat jen rychlejší koně. „Snažíme se být inovativní tam, kde si zákazníci neuvědomují, že to potřebují,“ uvedl mluvčí firmy Samsung Louis Masses.

Samsung má několik takových produktů, včetně ledničky s aplikací umožňující kontrolovat její obsah při nákupu v obchodě. Letošní novinkou je pračka, která pošle upozornění na chytrou televizi, takže při sledování oblíbeného pořadu dá vědět, že prádlo je již vyprané.

Nemalou pozornost si vysloužit domácí „minipivovar“ LG HomeBrew. Ten funguje podobně jako kávovar, stačí si tedy koupit kapsle s „pivem“ a stroj se postará o fermentaci, karbonizaci i další úkony. Milovníkům zlatého moku tak odpadne povinnost nosit domů těžké lahve nebo plechovky. Mínusem je snad jen doba vaření – přístroj umí připravit zhruba pět litrů piva za dva týdny.

Whirlpool zase testuje troubu, která má okno s displejem. Stále je možné vidět, co je uvnitř, ale sklo také umožní zobrazit, kam třeba umístit krocana, aby se optimálně upekl. Trouba také může doporučit recepty na základě toho, kolik máte času. Může také pomoci koordinovat více receptů, aby se třeba nestalo, že přílohy budou nedovařené, když se příliš zaměříte na hlavní jídlo. Vnitřní kamera pak umožní přiblížení, aby šlo i bez otevření dveří poznat, zda se sýr na lasagních dostatečně rozpekl.

Aktuálně testovaná chytrá trouba od společnosti Whirlpool
Aktuálně testovaná chytrá trouba od společnosti Whirlpool Foto:

FOTO: Whirlpool

Z „tradičnějších“ novinek je třeba zmínit srolovatelnou 4K televizi od LG. Na výstavě se také objevily chytré mobily s obdobně ohebným displejem. Letošní veletrh nabízí i další produkty s připojením na internet. Je to třeba rybářský prut, který sleduje polohu rybáře a který vytvoří internetovou mapu, z které zjistíte, kde jste toho nejvíce ulovili. Zubní kartáček, který doporučí, na které místo je potřeba se při čištění více zaměřit. A také osvěžovač vzduchu, který umožní zkontrolovat prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu, jak to u vás doma voní.

S každým dalším chytrým přístrojem v domácnosti ale mohou výrobci získat více detailů o každodenním životě jejich obyvatel. Některé pak mohou využít inzerenti, kterým pomohou lépe zaměřit reklamu. „Je to decentralizovaný dohled,“ uvedl výkonný ředitel Centra pro digitální demokracii Jeff Chester. „Žijeme ve světě, kde jsme svázáni s internetovou službou, která tajně shromažďuje naše informace,“ citovala ho agentura AP.

Riziko úniku citlivých dat

Zatím se zdá, že spotřebitelé tyto přístroje vítají. Výzkumná společnost IDC odhaduje, že v roce 2022 se v celém světě prodá 1,3 miliardy chytrých přístrojů, dvakrát tolik než v roce 2018. Firmy tvrdí, že tyto přístroje nevyrábějí pro šmírování, ale pro pohodlí. Amazon, Google a další podniky ale získané informace využívají k tomu, aby přizpůsobily své služby a reklamu.

Chester upozorňuje, že spotřebitelé většinou kupují chytré spotřebiče, protože mají dojem, že musejí držet krok se svými sousedy. Veškeré tyto vymoženosti se ale mohou stát silnou drogou, která pomůže lidem zapomenout na skutečnost, že jsou také špehováni.

Možná se zdá, že když někdo ví, co vaříte nebo máte v ledničce, tak je to neškodné. Ale pokud tyto údaje získá pojišťovna, může požadovat vyšší pojistné za nezdravé stravování, varuje Paul Stephens z organizace Privacy Rights Clearinghouse. Na základě konzumovaných potravin by také mohlo být možné odvodit etnický původ.

Trh s chytrými spotřebiči je sice zatím malý, ale zvětšuje se. Společnost Kohler odhaduje, že do několika let budou mít chytré spotřebiče na jejich celkových příjmech podíl deset procent. Zatím jsou tyto funkce omezené na prémiové modely, jako je toaleta za 7000 dolarů (157 000 Kč), časem se ale mohou objevit i v základní výbavě produktů, pokud půjdou dolů náklady.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: OBRAZEM: Pracovali i pětiletí. Podívejte se na zveřejněné archivní fotky „dětských dělníků“

Škoda přišla o první místo. Autem roku je Ford Focus

Související články