10 Dětští pracovníci

OBRAZEM: Pracovali i pětiletí. Podívejte se na zveřejněné archivní fotky „dětských dělníků“

, FOTO UVNITŘ

Témata: , ,

Národní komise proti dětské práci (National Child Labor Committeem též NCLC) zveřejnila přes 5 tisíc archivních fotografií, které zachytily americké dětské pracovníky. Za snímky stál zakladatel dokumentární fotografie Lewis Hine, který mezi lety 1908 a 1924 dokumentoval pracující děti a jejich životní podmínky. Na vybrané fotky se můžete podívat v naší fotogalerii.

Sbírka fotografií, kterou NCLC věnovala Kongresové knihovně ve Washingtonu, obsahuje přes 5 100 fotografií, které jsou volně ke zhlédnutí na oficiálních stránkách. Nejčastěji jsou na nich vyobrazení mladí chlapci prodávající noviny či dívky pracující v mlýnech či továrnách na boty.

Samotný autor, Lewis Hine, na problematiku pracujících mladistvých neustále upozorňoval a některé své snímky předával tehdejšímu tisku. Stejně tak často fotil i dospělé dělníky, kteří se na některých místech rovněž potýkali s mizernými pracovními podmínkami.

Zakladatel dokumentární fotografie

Lewis Wickes Hine se narodil 26. září 1874 ve městě Oshkosh ve státě Wisconsin. Když mu bylo 18 let, jeho otec zahynul při nehodě, musel tedy začít pracovat, aby měl dostatek financí na vysokoškolské studium. Nakonec nastoupil na sociologii na univerzitě v Chicagu, Kolumbijské univerzitě a univerzitě v New Yorku.

Na akademické půdě setrval i po studiích, přijal totiž práci učitele na newyorské Ethical Culture School, aktivně propagoval fotografování jako novou formu sdělovacího prostředku a součást vzdělání. Často s třídami vyrážel do newyorského přístavu, kde společně fotili přijíždějící přistěhovalce. Díky jeho aktivitám je považován za zakladatele dokumentární fotografie.

V roce 1908 přijal práci fotografa Národní komise proti dětské práci, která se snažila zarazit tyto praktiky. Později fotografoval i na volné noze s cílem upozorňovat na nucené dětské práce a nebezpečná povolání dělníků. Během velké hospodářské krize pracoval pro Červený kříž. V posledním roce života se musel potýkat s řadou problémů, jako byla ztráta vládní i společenské podpory. Zemřel v roce 1940 ve věku 66 let po operaci v nemocnici v New Yorku.

Podle odhadů humanitárních organizací pracuje v současnotsi na světě 215 milionů dětí a miliony dalších, které nejsou ekonomicky aktivní, ale podílejí se na práci na rodinných farmách, péči o mladší sourozence apod.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Dánové chtějí na devíti umělých ostrovech vybudovat evropské Silicon Valley

Nedaleko Káhiry byla otevřena největší katedrála na Blízkém východě

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.