1 datum brexitu

Konečným datem pro odchod Británie z EU je říjen, říká McVeyová, kandidátka na křeslo Mayové

, NOVÉ

Témata: , ,

Británie musí z Evropské unie odejít koncem října, i kdyby to mělo být bez dohody. Prohlásila to v neděli bývalá ministryně práce Esther McVeyová, která se hodlá ucházet o post vůdkyně Konzervativní strany. Nynější lídryně konzervativců a premiérka Theresa Mayová v pátek oznámila, že se stranické funkce vzdá 7. června; vládu pak hodlá řídit, dokud strana nevybere jejího nástupce. Mayová odchází kvůli tomu, že se jí v Dolní sněmovně opakovaně nepodařilo prosadit připravenou dohodu o britském odchodu z Evropské unie.

Výběr stranického nástupce Mayové začne 10. června. Dnes se očekává, že se k dosavadním uchazečům připojí i ministr životního prostředí Michael Gove. I s ním pak bude skupina zájemců o funkci osmičlenná, oznámil server BBC.

McVeyová v neděli řekla, že "klíčovým datem pro vystoupení z EU je 31. říjen, i kdyby to znamenalo odejít bez dohody". "Je to pevné datum. Nebudeme žádat o další odklad. Je to součást sžíravé nejistoty, kterou si lidé, podniky ani země nepřejí," sdělila McVeyová.

Po Goveově zařazení na seznam se v boji o vedení konzervativců ocitnou dva vůdčí politici kampaně za vystoupení Británie z unie z roku 2016. Vedle Govea to je bývalý ministr zahraničí Boris Johnson. BBC uvádí, že rozhodující bude názor kandidátů na možnost vystoupení Británie bez dohody.

Ke kandidátům se v sobotu připojili exministr pro brexit Dominic Raab, ministr zdravotnictví Matt Hancock a Andrea Leadsomová, která měla donedávna na starosti vládní agendu v dolní komoře britského parlamentu. Už před nimi kandidaturu ohlásili Johnson, ministr zahraničí Jeremy Hunt, ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart a McVeyová. Očekává se, že se seznam rozšíří ještě o další politiky.

Všichni uchazeči tvrdí, že jsou schopni brexitu dosáhnout. McVeyová dnes řekla, že nabídne-li unie návrat k rozhovorům a novou dohodu, Británie je tomu otevřená. Znovu chtějí o dohodě jednat také Raab a Leadsomová, ale i oni jsou připraveni na odchod bez dohody, pokud se nepodaří dohody dosáhnout. Očekává se, že Gove se představí jako "sjednocující kandidát", soudí BBC. EU o nové dohodě s Londýnem vyjednávat nechce.

Konzervativní strana, která je v Británii u moci od roku 2010, si v nejnovějších průzkumech preferencí voličů vede nejhůře za posledních dvacet let. Kdyby se tento týden konaly volby do britského parlamentu, hlasovalo by pro ni zřejmě kolem 25 procent lidí, tedy o 17 procent méně než při posledních volbách.

Čtěte také: Praha elektromobilů? Metropole počítá se zavedením mýta v centru města

OBRAZEM: Německá armáda stále využívá sil koní a mul. Mají stejné úkoly jako v časech wehrmachtu

,

Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.