Zaorálek kritizuje trestní oznámení k OKD. Dlouhý i Bakala vinu odmítají
Komise k OKD
Závěr vyšetřovací komise k OKD zkritizoval sociálnědemokratický ministr kultury a bývalý člen komise Lubomír Zaorálek. Podle něj jsou všechna trestní oznámení nepodložená a pokud by v komisi ještě působil, tak by závěr nemohl podepsat. Proti závěrům se ohradil i expremiér Bohuslav Sobotka, prezident Hospodářské komory nebo finančník Zdeněk Bakala.
Vyšetřovací komise dnes uvedla závěry své práce, kdy chce podat trestní oznámení na čtrnáct osob v souvislosti s prodejem a privatizací černouhelné společnosti OKD. S kritikou závěrů přišel někdejší člen komise Lubomír Zaorálek, který se místa vzdal poté, co usedl ve vládě Andreje Babiše. Podle něj nejsou na stole žádné nové důkazy, které by odůvodňovaly podání trestních oznámení.„Dokonce jsme slyšeli varování od vyšetřovatelů, že takto se to dělat nemá,“ řekl Zaorálek.
Komise podle Zaorálka ani neuvedla konkrétní skutky, které měla na vypátrání skoro dva roky. Závěr tak považuje za plácnutí do vody, které se může otočit proti České republice. Stát totiž mohou zažalovat dotčené osoby a vymáhat odškodnění za poškození dobrého jména. „Stát to bude stát peníze na řízeních, která prohraje,“ řekl Zaorálek.
Už dopoledne se proti trestnímu oznámení ohradil expremiér Bohuslav Sobotka, který byl v době minoritního prodeje ministrem financí. „V souvislosti s touto privatizací nebyl nikdy nikdo obviněn z korupce a nezávislý soud, který se již věcí zabýval, nikoho v souvislostí s privatizací neodsoudil. Nevšiml jsem si, že by vyšetřovací komise přišla s čímkoliv novým, co by již v minulosti nebylo předmětem veřejné debaty, nebo prověřování ze strany policie a soudu. Trestní oznámení proto pokládám za výhradně politicky motivované, populistické a zcela nepodložené,“ řekl pro Echo24 Sobotka.
Podobně reaguje i šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Jsem přesvědčen, že jsem se žádného údajného protizákonného jednání nedopustil a rovněž věřím, že ke stejnému závěru dospějí příslušné orgány, bude-li trestní oznámení vskutku podáno. Navíc, moje údajná pochybení se týkají pouze rozhodnutí z poloviny 90. let, nikoliv nejsložitějších privatizačních kroků z doby po roce 2000. Morálně-etické a politické obvinění mé osoby však vnímám stejně závažně, jsem připraven se obhájit a současně se nemohu ubránit pochybnostem ohledně politické motivace konání vyšetřovací komise,“ uvedl Vladimír Dlouhý.
Trestní oznámení chce komise také podat na někdejšího majitele OKD Zdeňka Bakalu, který už dříve odmítl přijít na výslech do sněmovny. Ten se také shoduje se Sobotkou i Dlouhým, že komise k žádným novým informacím nedospěla.
„Jen opakuje tvrzení, se kterými někteří politici přichází už více než deset let. Kdykoliv ale byla tato tvrzení konfrontována s fakty či prověřována nezávislými institucemi, neobstála,“ uvedla pro Echo24 mluvčí Bakaly Šárka Samková „Zdeněk Bakala znovu prohlašuje, že vždy jednal plně v souladu s právem a je připraven to všemi právními prostředky prokázat,“ dodala Samková.