Václavské náměstí se ještě letos změní. Líbí se vám plánovaná podoba?
Oprava Václavského náměstí
O opravě se mluví řadu let, nyní k ní konečně dojde. Spodní část pražského Václavského náměstí se 13 let od architektonické soutěže dočká rekonstrukce. Praha pro ni získala stavební povolení a již v příštím týdnu začnou přípravné práce. Celkové opravy budou rozděleny do několika etap a zavřena tak bude vždy jen část náměstí. Podle dřívějších informací by měla vyjít asi na 150 milionů korun a měla by být dokončena do konce roku 2018.
„Je to skvělá zpráva, která znamená, že konečně se Václavské náměstí dočká rekonstrukce. Soutěž se konala před 13 lety a následujících deset let se nestalo v podstatě nic, přitom je všem jasné, že ta rekonstrukce je nezbytná,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Chci, aby se z Václavského náměstí opět stalo centrum sociálního, kulturního a společenského života, tak jak to bylo v minulosti,“ dodala primátorka.
Prostor pro pěší bude rozšířen až na 17 metrů a vjíždět tam budou moci pouze automobily s povolením. Prostor pro auta tak bude zúžen, ale vjezdy do budov zůstanou zachovány. V plánu je také přidání vodních prvků a pítek a také základna pro umisťování vánočního stromu. Veškerá zeleň bude zavlažována pomocí automatického systému.
„Jsem přesvědčen, že to ten prostor vylepší nejen po vizuální stránce, ale zejména i s ohledem na bezpečnost. Náměstí bude mnohem vzdušnější a přehlednější,“ říká radní hlavního města Prahy Karel Grabein Procházka.
Kromě hlavního města, které se stará o budoucí vizuální podobu náměstí budou na náměstí pracovat i Pražská vodohospodářská společnost, která opraví stoku, jejíž rekonstrukce je nutná a bude sloužit dalších 200 let, a také Pražská energetika, která se pustí do rekonstrukce kabeláže a jejích chráničů.
Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí, posléze na Václavské.