1 UZÁVĚRKA na Strakonické

Kyselina na silnici uzavřela výpadovku z Prahy

AKTUALIZUJEME

Témata: ,

Uzavřená část pražské Strakonické ulice ve směru z centra bude od zhruba 17. hodiny už opět průjezdná, uvedl pražský magistrát. Na frekventovanou silnici ráno vytekl výživový koncentrát pro dobytek, který převáželo nákladní auto.

Uzavřený úsek ve směru z centra byl po osazení dopravního značení zprůjezdněn s omezením rychlosti na 50 km/h a se značkami varujícími před smykem. Technická správa komunikací (TSK) bude v následujících dnech sledovat míru poškození vozovky a případně rozhodně o její opravě.

Původně TSK předpokládalo, že kyselina poškodila vozovku a ta bude kvůli vylité tekutině nesjízdná. Proto ještě odpoledne hrozilo, že bude nutné vozovku frézovat. Pracovníkům TSK se však podařilo ve velmi krátkém čase kyselinu z vozovky po několikátém mechanickém čištění odstranit a silnice je teď při snížené rychlosti sjízdná. Vyplývá to z informací pražského magistrátu, hasičů a firmy odklízející kyselou látku ze silnice.

„Na nákladním vozidle ve Strakonické ulici se poškodila nádrž s kapalinou, která částečně unikla na komunikaci,“ uvedli ráno na twitteru hasiči. Jejich mluvčí Kateřina Suchánská později upřesnila, že se na vozovku dostal výživový koncentrát, jehož součástí je methionit, což je jedna ze základních aminokyselin tvořících bílkoviny.

Silně zapáchající kyselá látka znečistila vozovku v délce zhruba tří kilometrů. Motoristům, kteří kapalinou projeli, hasiči doporučují oplachovat auto velkým množstvím vody se zásaditou látkou, například mýdlovým roztokem.

Na úklidu znečištěného úseku pracuje kolem 30 lidí z firmy Dekonta. Vedoucí její divize Ekologické havarijní služby Vojtěch Musil řekl, že teprve po odklizení rozlité látky se uvidí, jestli bude potřeba vozovku kompletně opravit, tedy i vyfrézovat. „Může to zhrubnout, mechanicky se poškodit a může být nezbytné to pak celé opravit, ale to neumím teď říct,“ uvedl Musil.

Rozlitou látku je podle něj nyní třeba chemicky zneutralizovat, poté se směs, která reakcí vznikne, posbírá a zlikviduje jako nebezpečný odpad. Jak dlouho bude čištění trvat, nedokázal Musil odhadnout, minimálně ale do večera. „Jsme tam relativně krátce a je to hrozně dlouhý úsek. Odhad je minimálně dneska do večera, ale spíš i déle,“ dodal.

Pražský deník po nehodě napsal, že se mohla na silnici vylít kyselina máselná, kterou některé firmy nabízejí jako zvýrazňovač chuti návnad na ryby nebo krmiva pro dobytek. „Mohu vyvrátit, že se jednalo o kyselinu máselnou,“ řekla v reakci na to mluvčí hasičů.

Nehoda znamenala problém i pro městskou hromadnou dopravu a příměstské autobusové linky, které jezdily po odklonové trase a některé spoje nabraly zpoždění v řádu desítek minut.


Čtěte dále: Starostovi Prahy 3 se nelíbí okázalý pohřeb Jana Kočky mladšího. Včetně kočáru s trojspřežím

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.