Havlíček neuspěl, vleky se od pátku nerozjedou. Vláda chce opatření ve skiareálech ještě zpřísnit
OTEVŘENÍ SKIAREÁLÚ
Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes na vládě neuspěl s návrhem na otevření skiareálů. Vláda se v pondělí sešla k dalšímu projednávání změn protiepidemického systému. Do nižšího stupně systému PES Česko momentálně přecházet nebude. Datum návratu posledních ročníků do škol ještě také není známé. ČSSD dále vládě představila svůj návrh kompenzací pro lidi na nemocenské v důsledku covidu. Novou verzi protiepidemického systému vláda může schválit nejprve ve středu, jelikož ji musí projednat také vládní rada pro zdravotní rizika.
Ministr průmyslu před dnešním jednáním vlády televizi řekl, že bude prosazovat otevření skiareálů od pátku. Podmínkou by bylo dodržení opatření proti šíření koronaviru jako povinné rozestupy a respirátory ve frontách a na lanovkách.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček prosazoval obnovení provozu skiareálů od pátku. Samozřejmě za dodržení rozestupů a povinnosti nosit respirátor ve frontách a na lanovkách. Vláda s jeho návrhem nesouhlasila a poslala jeho opatření k přepracování. Nelíbila se jí přílišná benevolence návrhu a prosazuje tvrdší opatření. Ministr Havlíček do středy připraví přísnější podmínky pro provoz lyžařských středisek a opět se o nich bude diskutovat.
„Přísnější podmínky by se měly týkat hlavně větší kontroly počtu osob na jednotlivých lanovkách a taky přísnější postih pro ty, kteří opatření nebudou dodržovat,“ uvedl Havlíček.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že z epidemického hlediska nevidí problém ve fungování vleků a pohybu po sjezdovkách, ale nesmí to podle něj znamenat výrazné zvýšení mobility po Česku. Ubytovací zařízení, která mohou nyní sloužit jen hostům na služebních cestách, nesmějí být podle něj zneužívána pro rekreaci. S otevřením skiareálů se podle Blatného nedá počítat dřív než na přelomu měsíce.
Vláda se zabývala také novou podobou protiepidemického systému. Seznámil jsem vládu s jeho strukturou. V úterý bude představen radě vlády pro zdravotní rizika,“ uvedl Blatný. Počítá s tím, že nový PES bude platit od února.
Kladně se ministr Blatný vyjádřil také k otevření škol pro poslední ročníky, které by se mohlo uskutečnit začátkem února. Podle něj je zatím nemyslitelné, aby se do škol vrátili všichni žáci prvního stupně základních škol. „Neumím si představit, že by se uvedlo do chodu nějakých 300.000 dětí a s tím jejich 200.000 rodičů,“ řekl.
Ačkoliv se již pár dní pohybujeme ve čtvrtém stupni protiepidemického systému, přejdeme do něj až v době, kdy počet pacientů s covidem v nemocnicích klesne pod tři tisíce a na jednotkách intenzivní péče pod 450. Až poté je možné uvažovat o návratu ostatních žáků do škol.
ČSSD navrhuje 250 korun na den pro lidi v karanténě
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová vládě navrhla, aby lidé v karanténě dostávali k náhradě mzdy navíc 250 korun za den. Bonus by jim vypláceli zaměstnavatelé, a to nejvýš za deset dnů. Částka by se jim pak odečetla ze sociálních odvodů. Bonus by měli dostávat ti, kteří mají nemocenské pojištění. Ministři už o covidové nemocenské jednali, na řešení se nedohodli.
Někteří ekonomové, odborníci na sociální problematiku i odbory upozorňují na to, že se lidé v poslední době nechtějí nechat testovat, aby případně nemuseli do izolace. Nakažení pak nehlásí své kontakty, aby je neposlali do karantény. Důvodem je podle expertů nízká nemocenská. Činí 60 procent základu výdělku. V prvních dvou týdnech ji pracovníkům poskytuje zaměstnavatel.
„Lidé z nějakých důvodů buď neuvádí kontakty, nebo se snaží zamlčet, že mají potíže… Nástup do karantény znamená velký propad příjmů,“ uvedl Hamáček. Podle něj nakažení hlásí v průměru 0,7 kontaktu. Podle vicepremiéra pak testování a trasování nefunguje.
Ministryně Maláčová řekla, že ve středu snad dojde na vládě ke shodě a zákon se podaří prosadit.