Norsko žádá odvolat polského konzula, který je kritický vůči Barnevernetu

Norský Barnevernet

Norsko žádá odvolat polského konzula, který je kritický vůči BarnevernetuNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Norské ministerstvo zahraniční vyzvalo Varšavu, aby kvůli „nepřijatelnému chování“ odvolala svého konzula v Oslu. S odvoláním na mluvčího ministerstva Pera Bardalena Wiggena to v úterý oznámila agentura AFP. Konzul se podle ní angažoval v případech dětí, které odebíral norský úřad pro zajištění sociální a právní ochrany nezletilých Barnevernet.

„Důvodem tohoto kroku je jeho chování v řadě konzulárních záležitostí, zejména ve vztahu ke státním úředníkům, které se neslučuje s rolí diplomata,“ prohlásil bez dalších podrobností mluvčí. „Doufáme, že tato záležitost neovlivní naše dobré vztahy s Polskem a s polskou vládou,“ dodal.

Podle norských médií se ale konzul Slawomir Kowalski silně angažoval v odebírání dětí úřadem Barnevernet. Tato instituce je častým terčem domácí i mezinárodní kritiky za svůj nesmlouvavý přístup k rodičům, zejména z řad imigrantů, poznamenala AFP. Mluvčí ministerstva nicméně trval na tom, že kritika konzula směřuje výhradě k jeho způsobu chování, nikoli k předmětu činnosti.

Krok norského ministerstva zahraničí kritizoval i český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který jej považuje za odplatu za to, že Polsko udělilo azyl norské občance Silje Garmové a její dceři. Garmové již Barnevernet jednu dceru odebral. „Nedávné udělení politického azylu Norce Silje Garmové asi bylo už poslední kapkou, kdy se Norové už odhodlali k tomuto diplomaticky poměrně zásadnímu kroku,“ napsal deníku Echo24 Zdechovský.

V České republice si Barnevernet získal mediální pozornost odebráním sourozenců Michalákových jejich rodičům kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. Děti nyní vyrůstají u pěstounů. Jejich matka se po několika letech obrátila se stížností na Norsko k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Norka, které chtěl Barnevernet odebrat už druhé dítě, získala azyl v Polsku

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články