Bez ochranných opatření by mohlo přijít o práci 400 tisíc lidí, říká Středula

PŘEDÁK ODBORŮ

Bez ochranných opatření by mohlo přijít o práci 400 tisíc lidí, říká StředulaROZHOVOR
Předseda ČMKOS Josef Středula Foto:

Jan Zatorsky

2
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Vláda nutně musí pokračovat v opatřeních na podporu zaměstnanosti nejméně do června, jinak by zaměstnancům hrozily případné kroky od firem a společností. Myslí si to předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který v rozhovoru pro Echo24 připustil, že by Česká republika nemusela zažít tvrdou krizi, jako tomu bude zřejmě v ostatních státech.

Máte jako odborový předák informace o tom, kde by hrozilo masivní propouštění?

Bude zde velice důležitý předpoklad. V úterý byl zveřejněn dlouhodobý plán na rozvolnění opatření a je nutné, aby vláda dál pokračovala s programem Antivirus. Zatím bylo řečeno, že se pouze uvidí. Pokud by něco ochránilo propouštění, tak je to právě pokračování tohoto programu. Podle toho, zda k tomu dojde v horizontu jednoho až dvou týdnů, budou subjekty nadále podnikat určité kroky. Budou tedy vyhodnocovat, do jaké míry je tato možnost reálná. Dalším z předpokladů je také to, kdy subjekty obdrží finanční prostředky za měsíc březen. Pokud se ale bavíme o hromadném propouštění, tak je nutné si uvědomit, že musí být oznámeno měsíc dopředu.

Zmínil jste pokračování programu Antivirus, do kdy by podle vás měl fungovat?

Pokud se podíváme na harmonogram, tak musí probíhat i během června. Beru to z pohledu, že i v červnu jsou naplánována omezení. Musí tedy fungovat i v tu dobu, pokud nedojde k odblokování všech opatření. Pokud nebudou, měl by Antivirus jako systémové opatření fungovat dále.

Co říkáte na dlouhodobý plán, podle kterého by mělo docházet k postupným otevíráním obchodů a podniků?

Z mého pohledu je nejdůležitější, zda je to již odpovídající antivirová situace. Vypadá to spíše na strategii řízeného promořování. Na druhé straně je otázka, zda jsou ve všech subjektech pro občany příslušné ochranné prostředky, protože rozvolnění pochopitelně přinese vyšší četnost nakažených. Uvidíme, co to bude znamenat, i když vláda správně říká, že to jsou zatím předpoklady, které bude vyhodnocovat.

Také se dříve říkalo, že každý občan dostane do schránky svého bydliště roušky. Očekáváme tedy, kdy k takové situaci dojde a kdy si budeme na volném trhu pořizovat roušky. To je samozřejmě několik otázek, které s tím souvisí a kdy se budeme cítit bezpečněji než v současné době.

Jak se díváte obecně na program Antivirus? Firmám sice pomáhá se mzdami zaměstnanců, přesto podniky musí státu platit odvody, na které mnohdy nemají peníze a propouštění zaměstnanců se nevyhnou.

Antivirus nebyl od začátku koncipován jako jediná záchranná metoda pro firmy. To platí i dnes. Antivirus je jedním z nástrojů, který zmírní nebezpečí propouštění a je speciálně nastaven tak, aby zaměstnanci propouštěni nebyli a nebyli ve výpovědní době. Program se v této rovině ukázal jako efektivní.

Neznamená to tedy, že by Antivirus ochránil subjekty před jinými problémy. Před malou chvílí jsem četl informaci, že jedné obrovské světové společnosti snížily banky rating. Je to pak úplně jiná situace a může se stát, že risk management banky nebo bank může způsobit jiný typ problémů. Není to jenom o otázce zaměstnanosti, záleží také, jakou má firma hotovost nebo do jaké míry má nastavená vnitřní pravidla ke svým mateřským společnostem. Antivirus tedy není na všechny bolesti, které jsou způsobeny koronavirem. Je to ovšem významná pomoc a v dějinách České republiky je to poprvé, kdy byl poskytnut program v takovém rozsahu, který by pomohl chránit pracovní místa.

Foto:

Echo24

Analytici a ekonomové se shodují, že se nelze vyhnout vlně propouštění. Dokládají to i různé průzkumy mezi firmami. Jaký je váš odhad, jak by mohla nezaměstnanost vzrůst?

Česká republika má jeden absolutní primát v Evropské unii, kdy do vstupu do fáze ekonomického blackoutu přišla v nejlepších podmínkách. Tedy i tím, že máme nejnižší nezaměstnanost, jaká vůbec může být. Proto dopad na nás nebude dopad tak citelný, jako u jiných států. Musíme ale zdůraznit, že bude velmi záležet, zda se bude pokračovat v prvcích, které mají pomoci podnikatelům. Mnozí se obávají i druhé vlny koronaviru. Pokud budeme dbát na všechna opatření, tak nemusí dojít ke značně silné vlně. Záleží také na tom, zda jako občané sami neodstoupíme od těchto opatření.

Hovořit tedy o tom, jaká bude nezaměstnanost, je věštění z křišťálové koule. Už 19. března jsme řekli, že pokud nebudou přijata opatření na ochranu, tak se může navýšit nezaměstnanost až o 400 tisíc lidí. Neboli, co bude do té výše, tak je nutno dát na pozitivní vrub opatřením, které vláda v této chvíli přijímá.

Vidíte někde rezervy, které vláda má?

Kabinet by měl rozhodně pomoci v oblasti ošetřovného, kdy jeden z členů rodiny, který musel s malými dětmi zůstat doma, tak ze dne na den přišel rázem o 40 procent svých příjmů. To je opravdu drtivé a mělo být napraveno. To samé je u lidí, kteří právě přicházejí o práci. Máme nesmírně nízkou míru příspěvku v nezaměstnanosti, která je v polovině toho, co je hranice chudoby pro jednotlivce. Za to se opravdu nedá žít.

Čtěte také:

Téma prezidentské kandidatury ve společnosti rezonuje, rozhodnu se v budoucnu, říká Středula

Nezaměstnanost zůstala v březnu na třech procentech. Ubyla ale volná pracovní místa

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články