Babišova zdržovací taktika? Poslancům Čapí hnízdo zřejmě vysvětlovat nebude

KAUZA ČAPÍ HNÍZDO

Babišova zdržovací taktika? Poslancům Čapí hnízdo zřejmě vysvětlovat nebudeNOVÉ
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na zasedání mandátového a imunitního výboru s největší pravděpodobností nevystoupí, zažádali si totiž o odklad. Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Už v úterý na zasedání mandátového a imunitního výboru, který rozhoduje o vydávání poslanců k trestnímu stíhání, měli promluvit obviněný premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho stranický kolega Jaroslav Faltýnek. Tím by se rozhodování výboru, zda oba pány vydá, opět o něco přiblížilo konci. Jenže Babiš a Faltýnek na zasedání s největší pravděpodobností nevystoupí, zažádali si totiž o odklad. Jako důvod uvádějí, že si chtějí prostudovat závěrečnou zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k vyšetřování farmy Čapí hnízdo. Ta už je v Česku dva týdny, ministerstvo financí ji ale nechce zveřejnit.

„Je zjevné, že bude snaha celou věc odsunovat a oddalovat jakýmikoliv kroky, a toto do toho určitě zapadá,“ řekl k žádosti obou poslanců o odložení jejich slyšení u výboru jeho člen Marek Výborný (KDU-ČSL). Babiš totiž do té doby otázky na zprávu OLAF odrážel tím, že s ní nemá nic společného a že ho nezajímá. „Já jsem zprávu OLAF nečetl. Určitě v ní nefiguruji, nikdy jsem s OLAFem nepřišel do styku, nejsem vůbec dotčená osoba, takže nevím o jaké odpovědnosti mluvíte?!“ uvedl například pro iDnes.cz.. Nyní ale změnil názor a chce ji prostudovat. Proto žádá odklad.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Že mandátový a imunitní výbor Babišově a Faltýnkově žádosti vyhoví, se dá předpokládat. Hnutí ANO spolu s hnutím SPD, se kterým už při ustavování sněmovny předvedlo hlasovací koalici, má totiž ve výboru početní převahu. Rozhodování výboru se táhne. Jeho noví členové z řad hnutí ANO si vyžádali po policii celý vyšetřovací spis, a to ačkoliv ho už v minulém volebním období vyšetřovatelé odmítli do sněmovny zaslat.

Policie o vydání Babiše a Faltýnka totiž žádala už v minulém volebním období. Žádost zaslala sněmovně v srpnu a na začátku září dolní komora oba své členy ke stíhání vydala. Jenže na konci října hnutí ANO vyhrálo volby a Babiš a Faltýnek opět získali poslaneckou imunitu. Proto musela policie zažádat znovu novou sněmovnu.

Nyní se vydávání dále zdržuje, OLAF totiž před Vánoci dokončil své vlastní vyšetřování Čapího hnízda a závěrečná zpráva, kterou zaslal do Čech, je nyní součástí spisu. Poslanci z výboru se s ní tak chtějí seznámit. Do spisu ji policisté dali minulý pátek, ten den si ji prostudovat přišli ale jen tři poslanci – Kateřina Valachová (ČSSD), místopředseda Pirátů Jakub Michálek a Miroslav Kalousek (TOP 09). Zpráva je totiž v angličtině a na jejím překladu se teprve pracuje.

Vedle policie ji má na stole ministerstvo financí, které ji ale odmítá zveřejnit. O to přitom žádají nejen poslanci, ale také veřejnost. Na úřad přišlo velké množství žádostí na základě svobodného přístupu k informacím. Jenže resort, který nyní vede členka hnutí ANO Alena Schillerová, tvrdí, že ji zveřejnit nemůže, a to právě kvůli probíhajícímu trestnímu stíhání.

Babiš bude mít tento týden napilno i pokud se nebude muset účastnit jednání mandátového a imunitního výboru. Ve středu totiž jeho novou menšinovou vládu čeká hlasování o důvěře, ve kterém podle předběžných informací nemá šanci uspět. Prezident Miloš Zeman ale hned po podzimních sněmovních volbách avizoval, že v případě neúspěchu při prvním hlasování Babiš dostane i jeho druhý pokus o sestavení vlády. Teoreticky tak Babišovi o nic nejde.

Chtělo ANO ovládnout imunitní výbor?

Mandátový a imunitní výbor hraje ve vydávání poslanců velkou roli, právě jeho členové jako jediní mají možnost prostudovat žádost o vydání a také nahlédnout do celého spisu. Jednání výboru je neveřejné. Na základě doporučení mandátového a imunitního výboru se poté rozhodují další poslanci.

Hnutí ANO při jednání o uspořádání sněmovny usilovalo o to, aby se snížil počet členů tohoto výboru. Tím by mohlo výbor ovládnout a navíc by v něm neměly zastoupení menší strany.

Podle informací serveru Echo24 mělo během povolebních vyjednávání zaznít, že by hnutí ANO v mandátovém a imunitním výboru rádo vidělo jen 11 členů. Snížením počtu členů výboru by se do jisté míry oslabila role opozice a to nejen v případě, že by výbor nevedla. Strany totiž získávají počet zástupců poměrným systémem. Snížení počtu členů se nakonec hnutí ANO nepovedlo a odhlasoval se počet 19, při kterém bylo zaručeno, že zástupce v něm budou mít všechny strany.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte více o kauze Čapí hnízdo: „Žádná účelovka. Čapí hnízdo byl podvod, dává OLAF za pravdu policii“

Lidové noviny jako Babišova služka. Dostaly zprávu OLAF, aby ho bránily

Nedostatečné. Za tři odstavce ze zprávy OLAF sklízí ministerstvo kritiku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články