„Žádná účelovka. Čapí hnízdo byl podvod, dává OLAF za pravdu policii“

Poslanci četli zprávu OLAF

„Žádná účelovka. Čapí hnízdo byl podvod, dává OLAF za pravdu policii“NOVÉ 2
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Velmi žádanou zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k vyšetřování farmy Čapí hnízdo viděli v pátek první poslanci, mezi nimi i místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Podle něj ministerstvo financí šíří dezinformace, když tvrdí, že zveřejnilo závěry ze zprávy. Podle Michálka se jedná jen o průvodní dopis. Ve skutečné zprávě OLAF dává za pravdu české policii a vyvrací obhajobu premiéra Babiše, že to je účelovka, uvedl Michálek. Kvůli kauze Čapí hnízdo je obviněn český premiér Andrej Babiš (ANO), jeho manželka a děti a mj. také místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

„Ministerstvo financi ČR a Lidové noviny šíří dezinformace týkající se zprávy OLAF. Na webu Ministerstva financí ČR nejsou zveřejněny závěry zprávy OLAF, ale pouze úvodní odstavec doprovodného dopisu s žádostí o vynětí peněz z programu EU,“ uvedl Michálek v prohlášení. Michálek je členem sněmovního mandátového a imunitního výboru, který má za úkol rozhodnout, zda doporučí Babiše i jeho stranického kolegu Jaroslava Faltýnka vydat k trestnímu stíhání. Z toho důvodu má přístup ke spisu, jehož součástí zpráva OLAF je.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Ministerstvo financí, které má zprávu k dispozici, je už dva týdny pod velkým tlakem. O zveřejnění dokumentu totiž žádají nejen někteří poslanci, ale také veřejnost. Nejčastěji prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím, takzvané „stošestky“. Ministerstvo se tomu od začátku brání, ve čtvrtek na webu zveřejnilo tři odstavce s tím, že se jedná o „podstatné závěry“. „Ministerstvo financí posoudilo došlé žádosti o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím a na základě provedené právní analýzy zveřejňuje podstatné závěry, ke kterým dospěl OLAF v rámci svého vyšetřování,“ stojí na webu resortu financí.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

16:44 Zítra se znovu pokusíme otevřít bod o vydávání Babiše a Faltýnka, říkají Piráti

„Není třeba to zdržovat na příští týden (jak navrhuje hnutí ANO – pozn. red.) a otálet,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

14:05 Návrh na přerušení schůze do doby, kdy bude rozhodnuto o vydávání Babiše a Faltýnka, neprošel

Návrh podal místopředseda lidovců Jan Bartošek.

13:47 ANO bude hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka

Pokusíme se přesvědčit kolegy, aby se o vydávání hlasovalo až příští týden, uvedl první místopředseda Jaroslav Faltýnek, jenž je obviněn stejně jako premiér Andrej Babiš. „Klub ANO se drtivou většinou rozhodl, že bude na plénu hlasovat proti vydání,“ uvedla poslankyně ANO Taťána Malá. Minule se poslanci ANO hlasování o vydání Babiše a Faltýnka neúčastnili. Změnu postoje dnes předseda sněmovny Radek Vondráček a ministr obrany Martin Stropnický zdůvodnili tím, že v policejní žádosti o vydání nepřibyly žádné důkazy.

12:10 Členové hnutí ANO se při hlasování ve výboru zdrželi

Pro vydání lídrů hnutí ANO Babiše a Faltýnka hlasovalo 11 členů mandátového a imunitního výboru. Novinářům to řekl jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM). Osobně hlasoval stejně jako v září, když na stejnou žádost reagovala bývalá Sněmovna, tedy pro vydání. Všich osm členů hnutí ANO se hlasování zdrželo, řekla místopředsedkyně výboruTaťána Malá (ANO). Nedovede si představit, že by pro vydání obou lídrů hlasovala na plénu.

11:55 ČSSD chce o vydání hlasovat zítra

„Žádost o vydání tu leží od začátku listopadu, proč bychom měli čekat další týden,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. Sociální demokraté navrhují, aby se hlasovalo zítra, ale není pro, aby bylo předsunuto před hlasování o důvěře vládě. 

11:37 Bude sněmovna hlasovat o vydání ještě dnes?

Některé kluby chtějí, aby sněmovna rozhodla o policejní žádosti ještě před pokračováním jednání o vyslovení důvěry Babišově menšinové jednobarevné vládě. Sám Babiš tvrdí, že v tom nevidí žádnou souvislost. Pravděpodobnější je zatím varianta, že dolní komora projedná žádost policie o Babišovo a Faltýnkovo vydání k stíhání až za týden.

11:20 Mandátový a imunitní výbor doporučil sněmovně vydat Babiše a Faltýnka

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby vydalo premiéra Andreje Babiše (ANO) a prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Kdy se bude policejní žádostí o jejich vydání zabývat dolní komora jako celek, zatím není jasné.

10:10 Po přestávce začne rozprava

Poslanci si vzali přestávku, po které by měli začít rozpravu, zda doporučí vydat Faltýnka a premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Zpravodajka výboru Kateřina Valachová řekla, že by se mohli poslanci o vydání obou politiků k trestnímu stíhání bavit zhruba hodinu. Marek Benda (ODS) mínil, že by do hodiny mohlo být rozhodnuto i o doporučení výboru, zda Babiše s Faltýnkem stíhat či nestíhat.

9:45 Faltýnek označil svoje stíhání za nesmysl

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek označil svoje stíhání v kauze Čapí hnízdo za nesmysl. Řekl to po svém dnešním výslechu před mandátovým a imunitním výborem.

9:05 Babiš už má slyšení u výboru za sebou

Premiér po svém slyšení u výboru řekl, že vydání o důvěře vlády a hlasování o jeho a Faltýnkově vydání ke stíhání nemá žádnou souvislost.

8:42 Komárek na výboru nepromluví

Poslanec TOP 09 a člen mandátového a imunitního výboru Miroslav Kalousek během jednání výboru řekl, že se členové výboru dohodli, že exdetektiva Komárka nevyslyší. Podle jeho slov s tím byl bývalý elitní detektiv srozuměn.

8:06 Gazdík vítá, že exdetektiv Komárek není zbaven mlčenlivosti.

„Zbavit Komárka mlčenlivosti by bylo bláznovství,“ řekl před jednáním výboru předseda STAN Petr Gazdík. „Já samozřejmě oceňuji, že se chce pan Babiše nechat vydat. Jenom pevně doufám, že není předem dohodnutý s SPD, případně s komunisty, že je nevydají oni,“ dodal Gazdík, podle kterého by to byla „šaškárna“ na občany. 

8:04 Němcová komentuje Babišovo rozhodnutí, že se nechá vydat

„Pozdě, ale přece,“ komentovala informaci, že se Babiš s Faltýnkem nechají vydat členka mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS).

7:43 Babiš: Necháme se vydat

„Samozřejmě, že se necháme vydat. Jsme v zemi, kde fungují nezávislé orgány,” řekl Babiš na tiskové konferenci.

7:31 Babiš: Škoda, že nepromluví Komárek

Podle Babiše je škoda, že ministr vnitra Lubomír Metnar nezbavil mlčenlivosti detektiva Jiřího Komárka. Toho si na výbor pozvali poslanci z hnutí SPD a ANO. Podle opozice má exdetektiv za úkol zdiskreditovat vyšetřovatele Pavla Nevtípila.

7:30 Premiér Babiš opět označil kauzu Čapí hnízdo za komplot

„Je to kampaň, která mě má odstranit z politiky,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci před jednáním mandátového a imunitního výboru. Ten by měl dnes rozhodnout, zda doporučí,  či nedoporučí Babiše a jeho stranického kolegu Jaroslava Faltýnka vydat k trestnímu stíhání. O to už podruhé žádá policie.

ÚTERÝ 16. LEDNA

11:31 Agrofert: Zprávu OLAFu považujeme za absurdní a neprofesionální

Společnost Agrofert považuje závěry OLAFu za absurdní a neprofesionální. „Jde doslova o Kafkův Proces – o nás bez nás,“ uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. „Lze tedy shrnout, že výsledkem vyšetřování OLAF je pouhý soupis velmi nepřesvědčivých tvrzení, která by v právním státě neměla mít místo,“ stojí v podrobném stanovisku.

11:26 Farský: Andrej Babiš by měl okamžitě odstoupit

Podle předsedy poslaneckého klubu STAN Jana Farského je přečtení zprávy OLAFu jasné, že došlo k neoprávněnému čerpání evropských prostředků Andrejem Babišem. „Pokud však máme na premiéra ČR vyšší nároky, než že není zloděj, například nároky dodržování etiky a morálky – a měli bychom je mít – pak by měl Andrej Babiš okamžitě odstoupit,“ uvedl Farský.

9:58 Servery Economia zveřejnily celou zprávu OLAF

Servery vydavatelství Economia, Hospodářské noviny a Aktuálně.cz, jako první vydaly ve svém překladu celé znění velmi žádané závěrečné zprávy OLAF k vyšetřování Čapího hnízda. Nezveřejnily ale kompletní přílohy zprávy, pouze jejich seznam, které mají mít podle předchozích informací několik tisíc stran. Závěry OLAF se shodují s vyšetřováním české policie. Potvrzují dotační podvod, zatajování informací a netransparentnost. Více jsme psali zde.

Čtvrtek 11. ledna

15:10 Místopředsedkyně výboru Taťána Malá z Babišova hnutí ANO má stále pochybnosti o celé kauze, stejné jako ostatní poslanci hnutí.

„Dnešní jednání ve mně nerozptýlilo pochybnosti, že se jedná o politicky motivovanou kauzu,“ řekla místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru Taťána Malá z hnutí ANO.

14:20 Jednání se přerušilo, rozhodnutí padne až za týden.

Poslanci hnutí ANO s podporou SPD prohlasovali, aby se hlasování odložilo na příští úterý na 8:00, kde se rozhodne. Sdělil to poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. Miroslava Němcová (ODS) na rozhodnutí výboru reagovala prásknutím dveřmi při odchodu. Poslanci si na příští týden pozvali Andreje Babiše s Jaroslavem Faltýnkem.

13:12 Státní zástupce Jaroslav Šaroch řekl, že se svoji výpověď na výboru necítí oprávněn komentovat

Šaroch vypovídal před poslanci zhruba hodinu.

12:12 Na jednání dorazil dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch

12:10 Není reálné, aby dnes výbor hlasoval o policejní žádostí, míní Výborný

Podle poslance KDU-ČSL Marka Výborného není reálné, aby výbor o policejní žádosti hlasoval ještě před středečním jednáním Sněmovny o vyslovení důvěry Babišově menšinové vládě. Soudí, že další schůze výboru by mohla být ve čtvrtek a sněmovní plénum by mohlo o policejní žádosti rozhodnout na schůzi, která začne příští týden v úterý.

11:45 Pokud se jasně nerozhodne o doporučení vydat Babiše a Faltýnka, požádají Piráti o přerušení jednání o vyslovení důvěry Babišově vládě

Místopředseda Pirátů Jakub Michálek bude žádat, aby se doporučení o vydání Babiše a Faltýnka projednalo dnes, jak bylo oznámeno. „Je logické, když je zítra hlasování o důvěře vládě, aby mandátový a imunitní výbor rozhodl věc, která tu už více než měsíc leží,“ řekl Michálek. Dodal, že pokud dnes mandátový a imunitní výbor nerozhodne, tak Piráti navrhnou, aby se středeční schůze o vyslovení důvěry Babišově vládě přerušila do doby, dokud nebude jasné doporučení.

10:39 Na jednání už dorazil vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil

Své slyšení před výborem ale nechtěl nijak komentovat.

10:27 Zpráva OLAF je stručná, vystoupit by Babiš s Faltýnkem měli do dvou dnů

„Myslím si, že by měli mít právo vystoupit před mandátovým a imunitním výborem. Ale v řádu hodin, maximálně jednoho, dvou dnů, protože ten spis, respektive zpráva OLAF je relativně stručná,“ uvedl Marek Výborný (KDU- ČSL).

10:19 „Jsem připravena hlasovat o vydání,“ řekla členka výboru Miroslava Němcová (ODS)

10:15 Mluvit na výboru je právo, říká Kalousek

Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) je možnost mluvit na výboru právo, ne povinnost. Podobně se vyjádřil i místopředseda Pirátů Jakub Michálek.

10:06 Piráti: Dnes by se mělo rozhodnout o doporučení k vydání Babiše a Faltýnka

Místopředseda Pirátů Jakub Michálek je pro, aby se dnes na výboru rozhodlo, zda doporučí Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k vydání tak, jak bylo na programu.

8:37 Před výbor předstoupí vyšetřovatel Čapího hnízda a žalobce

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude dnes pokračovat v projednávání žádosti o vydání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Před členy výboru by měli předstoupit vyšetřovatel Pavel Nevtípil a státní zástupce Jaroslav Šaroch.

Babiš a Faltýnek požádali o odklad svých slyšení, která byla plánována rovněž na dnešek. Teprve dnes totiž jejich právníci prostudují zprávu ve věci dotace pro Čapí hnízdo, kterou českým úřadům nedávno zaslal Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Výbor by měl rozhodnout, zda oběma poslancům jiný termín poskytne, nebo ne.

Úterý 9. ledna

19:40 Podivně postupoval i ROP Střední Čechy

OLAF taky upozorňuje na podivný postup představitelů Regionálního Operačního programu (ROP) Střední Čechy, který peníze Čapího hnízda přiklepl. Středočeši si objednali posudky projektu od dvou nezávislých expertů, jejichž identitu redakce zná. Oba přitom v návrhu projektu odhalili řadu problematických míst a vyzvali, aby je žadatel o dotaci vyjasnil. Jenže ROP žadatele s těmito posudky vůbec neseznámil a nevyzval ho, aby podle nich svou žádost o peníze dopracoval. „Navzdory závažnosti názorů obou expertů a absenci vysvětlení ze strany žadatele o dotaci byl tento projekt schválen,“ konstatuje ve své zprávě OLAF.

19:20 Faltýnek si při výslechu „nepamatoval detaily

Ve zprávě je popisován také výslech předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, o jehož vydání spolu s Babišem policie žádá. „Pan Faltýnek si nepamatoval detaily“, „nemohl si vzpomenout na detaily“, „pan Faltýnek buď tvrdil, že si na tyto detaily nemůže vzpomenout nebo že odpověď nezná“ – to jsou výrazy, které se ve zprávě objevují v souvislosti s výslechem Jaroslava Faltýnka, popisují HN.

16:00 Gazdík bude hlasovat pro vydání Babiše a Faltýnka

„Po přečtení zprávy OLAF můžu říct, že zcela jednoznačně budu hlasovat pro vydání pánů Babiše a Faltýnka,“ napsal na twitter.

15:45 Babišovi právníci se seznámí se zprávou OLAF v úterý

Právníci premiéra Andreje Babiše (ANO) a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka se seznámí se zprávou Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k Čapímu hnízdu v úterý. Babiš po dnešním jednání vlády novinářům řekl, že sám zprávu číst nebude, ale až ji prostudují jeho právní zástupci, rád se dostaví na jednání sněmovního mandátového a imunitního výboru, který má poslancům doporučit, zda dvojici lídrů ANO vydat k trestnímu stíhání.

14:15 Babiš: „Jsem stavěn do znevýhodněné situace“

Premiér Babiš v reakci pro server Aktuálně.cz a HN uvedl, že se nemůže vyjádřit k něčemu, co neviděl. „Až mě právníci seznámí s obsahem zprávy, přijdu vypovídat k mandátovému a imunitnímu výboru. Bohužel jsem stále dokola stavěn do znevýhodněné situace, když se ve veřejném prostoru objevují informace od našich politických protivníků a já je nemůžu dementovat,“ napsal.

12:25 Vyšetřovatelé OLAFu upozorňují na možný dotačí podvod

„Tyto činy můžou být stíhány národními soudními orgány jako porušení paragrafů 212 a 260 českého trestního zákoníku. Národní soudní orgány můžou vzít při svém postupu v úvahu informace získané během vyšetřování OLAF,“ stojí v závěru dokumentu podle HN.

12:15 Podle OLAFu byla porušena zásada transparentnosti

OLAF ve zprávě také uvádí, že anonymní vlastnická struktura Čapího hnízda v době čerpání dotace byla v rozporu se zásadou transparentnosti, která platí pro čerpání peněz z evropských fondů. Babiš už dříve uvedl, že farmu prostřednictvím akcií na majitele vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.

12:00 Zpráva OLAF je venku. V žádosti o dotaci se lhalo

Hospodářské noviny (HN) získaly cele znění zprávy OLAF. Podle jejich informací se v ní hovoří o řadě nesrovnalostí. „Vyšetřování zjistilo, že představitelé příjemce dotace v době, kdy předložili žádost o podpoření svého projektu a podepsali dohodu o poskytnutí financování v roce 2008, řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili,“ uvedl OLAF v úvodním shrnutí zprávy podle HN. Podle zprávy by postup farmy při žádosti o dotaci mohl být hodnocen jako podvod.

11:45 Grospič prostudoval zprávu OLAFu

Zpráva podle předsedy mandátového a imunitního výboru Stanislava Grospič neobsahuje žádné nové informace oproti českému vyšetřovacímu spisu, naopak je potvrzuje. Grospič však nechtěl být konkrétní. Řekl, že je vázán mlčenlivostí.

9:20 Zprávu k Čapímu hnízdu přečte Grospič, Gazdík a Němcová

Do zprávy OLAFu ke kauze Čapí hnízdo v pondělí nahlédne předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM), šéf Starostů Petr Gazdík a poslankyně Miroslava Němcová (ODS). Jeho úřední překlad do češtiny zatím není dostupný. V úterý by měl výbor jednat, pozváni byli Babiš i Faltýnek, kteří ale požádali o jeho odložení do té doby, než si spis nastudují v češtině. V dokumentu se podle třech poslanců, kteří se s jeho zněním seznámili již minulý týden, výslovně mluví o podvodu.

PONDĚLÍ 8. LEDNA

19:04 Grospič se se spisem seznámí až v pondělí. Čeká na překlad

„Ne všichni mohou být vybaveni znalostí angličtiny tak, aby mohli číst odborný text,“ řekl předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM) ve vysílání České televize. Zpráva OLAFu je podle něj doplňující, ale jednání výboru by neměla zásadně ovlivnit.

18:00 Valachová nepředpokládá, že mandátový a imunitní výbor v úterý vydá doporučení

Valachová má jako zpravodajka věci přichystán na úterý návrh usnesení, ale nepředpokládá, že by výbor už v tento den doporučil plénu, zda má Babiše a Faltýnka ke stíhání vydat, nebo ne. Někteří členové výboru totiž podle ní namítají, že se dosud nemohli seznámit s vyšetřovacím spisem. Zpráva je jeho novou součástí. Nejpozději na následující schůzi by měl výbor udělat vše pro to, aby usnesení přijal, dodala Valachová.

16:36 Pirát Michálek: OLAF dává za pravdu české policii a vyvrací obhajobu Babiše

„Ministerstvo financi ČR a Lidové noviny šíří dezinformace týkající se zprávy OLAF. Na webu Ministerstva financí ČR nejsou zveřejněny závěry zprávy OLAF, ale pouze úvodní odstavec doprovodného dopisu s žádostí o vynětí peněz z programu EU. Zpráva OLAF skutečně podrobně popisuje a na 48 stránkách dokládá podezření ze zneužití peněz EU, nesrovnalosti a podvodu a cituje v závěru ustanovení o dotačním podvodu v českém trestním zákoníku jako vhodný postup pro orgány ČR. OLAF tedy dává za pravdu české policii a vyvrací obhajobu premiéra Babiše, že to je účelovka. Nechci vynášet důvěrné informace, ale cítím jako svou občanskou povinnost, dát lidem alespoň základní objektivní informace, když se na ně valí propaganda premiéra, který současně vlastní jedny z nejvýznamnějších novin v zemi.“ Tento komentář rozeslal do médií předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

15:40 Středočeský zastupitel Jakob míní, že chce ANO změnit složení Výboru rady ROP

„V pondělí 29.1. je plánováno krajské zastupitelstvo a to volí a odvolává členy Výboru. Doufám, že se mýlím, ale mám podezření, že ANO udělá všechno pro to, aby složení Výboru převolilo. Současné složení patnáctičlenného Výboru je totiž takovéto: ANO 4, STAN 5, ODS 3, TOP 09 1, ČSSD 1, KSČM 1,“ řekl Jan Jakob (TOP 09). Po jeho iniciativě svolala hejtmanka jednání Výboru už na 16. ledna.

14:44 Hejtmanka Jermanová: ROP bude o hnízdě jednat 16. ledna

„Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy bude jednat o vyjmutí farmy Čapí hnízdo z evropského financování 16. ledna,“ řekla v pátek hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

13:00 OLAF dospěl k závěru, že jde o dotační podvod, tvrdí Kalousek

Paragraf 212 se týká dotačního podvodu a maximální sazba je zde deset let. Paragraf 260 se týká poškození finančních zájmů Evropské unie a i zde hrozí až desetileté odnětí svobody.

12:30 Michálek naznačil čeho se týkají závěry zprávy

„Závěry zprávy OLAF se týkají, řekněme, problematického jednání, ve kterém spatřuje, řekněme, podezření z dotačního podvodu a poškozování zájmů Evropské unie,“ řekl Michálek.

12:15 Piráti budou hlasovat pro vydání poslanců Babiše a Faltýnka

Po prostudování zprávy OLAF to znovu potvrdil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

12:00 Úryvek, který zveřejnilo ministerstvo, není součást zprávy OLAF, tvrdí Michálek

„To, co zveřejnilo ministerstvo financí na webových stránkách, není zpráva OLAF, ale je to jen doporučení ke zprávě. Ty podstatné závěry jsou úplně jiné,” řekl Michálek.

11:30 Michálek: Ve zprávě je slovo „podvod“

„Zpráva OLAF plně koresponduje s policejním spisem, mluví se tam i o podvodu,“ řekl Michálek. „Jsou tam i konkrétní jména,“ dodal. Jeho slova o podvodu potvrdil i Miroslav Kalousek. Ten zároveň potvrdil, že spis, který dnes viděl, je totožný s tím, který si pročetl již dříve.

11:00 Policie a OLAF při vyšetřování spolupracovaly

„Je jasné, že policie a OLAF spolu vzájemně v průběhu vyšetřování spolupracovaly a vyměňovaly si poznatky,“ řekla Valachová po prostudování spisu. „Podle mého soudu zpráva OLAF neobsahuje žádné převratné nové skutečnosti oproti tomu co už ve vyšetřovacím spisu policie bylo,“ dodala.

10:45 Kateřina Valachová po přečtení zprávy potvrdila, že ČSSD bude hlasovat pro vydání poslanců

Kateřina Valachová už opustila policejní ředitelství. Novinářům při odchodu řekla, že ČSSD bude hlasovat pro vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. O konkrétním obsahy zprávy OLAF se nevyjádřila. Před studiem spisu totiž poslanci musí podepsat mlčenlivost, a nesmějí tak mluvit o tom, co ve spise četli.

10:30 Na policii dorazil už i Miroslav Kalousek (TOP 09)

Kalousek již dříve uvedl, že zprávu četl. Na policii si tak jde ověřit, jak verze, kterou četl, souhlasí s tou policejní. „To, v čem je zpráva cenná, je, že závěry nezávislé instituce potvrzují, že stíhání policie České republiky není žádná vykonstruovaná účelovka,” řekl Novinkám při příchodu Kalousek.

9:00 Na policii už dorazil i Jakub Michálek (Piráti)

„Myslím, že Policie ČR a OLAF spolupracovali, když to vyšetřovali, tak mě samozřejmě zajímá, jestli jsou tam nějaké další okolnosti – oproti tomu, co bylo ve spisu,“ řekl Novinkám předseda poslaneckého klubu Pirátů.

8:00 Spis OLAF si jako první začala prohlížet Kateřina Valachová (ČSSD)

„Jako zpravodajka mandátového a imunitního výboru cítím povinnost se co nejdříve seznámit se zprávou OLAF, a přiznám se, že neočekávám nic převratného, tak uvidím, jestli se očekávání naplní,” řekla při příchodu Valachová serveru novinky.cz. Zpráva je zatím v angličtině, na překladu se teprve pracuje. Pro Valachovou by to ale podle jejích slov neměl být problém.

20:55 Zeman se vyslovil pro zveřejnění zprávy OLAF

V pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem Miloš Zeman uvedl, že zpráva OLAF by měla být zveřejněna. „My už jsme se o tom bavili minule a já jsem říkal, že podle mého názoru by měla být zveřejněna,“ uvedl Zeman.

19:10 Policie nechává zprávu přeložit, říká Grospič

Předseda mandátního a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM) pro ČT uvedl, že v trestním spise je pouze anglická verze zprávy OLAF se kterou se mohou poslanci mandátního a imunitního výboru seznámit. Policie však už zadala její překlad.

18:28 Pro SPD je utajování zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům nepřijatelné

„SPD považuje za naprosto nepřijatelné utajování zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o kauze tzv. ,,Čapího hnízda“. SPD dlouhodobě usiluje o plné objasnění a prošetření celé kauzy. Je nutné prošetřit odpovědnost všech za případnou škodu, včetně odpovědnosti příslušných orgánů Regionálního operačního programu (ROP) Středočeského kraje. Tyto orgány dotační projekt schvalovaly a kontrolovaly. Je nepřijatelné, aby veřejnost byla manipulována na základě neúplných a částečných úniků informací ze zprávy OLAF,“ uvedlo ve svém prohlášení SPD.

16:50 Mám vážné obavy, že je snaha celou záležitost znepřehlednit, říká předseda Senátu

Protože MF nezveřejnilo celou zprávu OLAF k Čapímu hnízdu, mám vážné obavy, že je snaha celou záležitost znepřehlednit, řešení oddálit a vyhnout se případným trestněprávním důsledkům, říká předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

16:48 Tři odstavce jsou naprosto nedostatečné, píše Jurečka

— Marian Jurečka (@MJureka) 4. ledna 2018

16:46 Ve vyspělých zemích by politik už dávno rezignoval na všechny politické funkce, říká Adamová

— Markéta Adamová (@market_a) 4. ledna 2018

16:32 Rozhodnutí MF vyvolává více otázek než odpovědí, říká Fiala

„Rozhodnutí ministerstva financí zveřejnit tři odstavce z 50stránkové zprávy OLAFu vyvolává mnohem více otázek než odpovědí. Pokud došlo ke zveřejnění části závěrů zprávy, je nutné ji zveřejnit celou. Veřejnost má právo znát důvody, které vedly k tomu, že ministerstvo financí navrhlo vyjmout dotaci z fondů EU. Je v zájmu premiéra Babiše a ČR, aby byla celá kauza srozumitelně objasněna,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

15:34 Při získávání dotace bylo porušeno právo, říká Pospíšil

„Ministerstvo financí dnes zveřejnilo v odpovědi na dotazy podle 106 část závěrečné doporučení OLAFu. OLAF doporučuje, aby byla dotace vrácena pro ´nesrovnalosti zjištěné v rámci projektu Čapí hnízdo´. Jemně řečeno to v překladu znamená, že při získávání dotace bylo porušeno právo,“ uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

15:17 Ministerstvo financí zveřejnilo závěry zprávy OLAF o Čapím hnízdu.

Ve zveřejněné části stojí, že v projektu byly nesrovnalosti a že ho OLAF doporučuje vyjmout z programů placených EU.

14:06 Výbor ROP by měl řešit Čapí hnízdo na přelomu ledna a února

Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy by měl jednat o vyjmutí farmy Čapí hnízdo z evropského financování na přelomu ledna a února. Řekl člen výboru za opoziční TOP 09 Jan Jakob a dodal, že žádá o jednání v dřívějším termínu.

13:04 Zpráva OLAF by se měla zveřejnit, říká Jourová

Podle eurokomisařky Věry Jourové, která byla až do roku 2014 první místopředsedkyní hnutí ANO, by měla veřejnost mít možnost se seznámit s obsahem zprávy OLAF. Řekla to v rozhovoru pro Seznam zprávy.

11:10 Ministerstvo financí navrhlo vyjmout Čapí hnízdo z akcí financovaných EU

Ministerstvo financí ve čtvrtek navrhlo úřadům, aby vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Týká se to i padesátimilionové dotace pro Čapí hnízdo, kvůli které obvinila česká policie premiéra Andreje Babiše (ANO) a žádá o jeho vydání Poslaneckou sněmovnu. MF tak navrhuje přijmout doporučení, která Evropská komise zaslala do ČR v polovině prosince.

9:20 OLAF odmítl vydat českým europoslnacům zprávu o Čapím hnízdě

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) odmítl vydat českým europoslancům zprávu o vyšetřování padesátimilionové dotace pro Čapí hnízdo, kvůli níž chce česká policie stíhat premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka.

Jenže ve třech zveřejněných odstavcích není nic nového. Je v nich pouze doporučení, aby příslušný úřad Evropské komise zajistil vyjmutí dotace z projektů proplácených z evropských peněz. O tom se hovoří už více než týden a ministerstvo financí to už dokonce doporučilo ROP Střední Čechy udělat. Středočeský úřad o tom bude rozhodovat v polovině ledna.

Co stojí ve zprávě?

Podle poslanců, kteří zprávu viděli, nepřináší dokument žádné novinky. „Je jasné, že policie a OLAF spolu vzájemně v průběhu vyšetřování spolupracovaly a vyměňovaly si poznatky. Podle mého soudu zpráva OLAF neobsahuje žádné převratné nové skutečnosti oproti tomu, co už ve vyšetřovacím spisu policie bylo,“ uvedla poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD), která je rovněž členkou výboru.

Podle Michálka zpráva hovoří o dotačním podvodu.„Zpráva OLAF skutečně podrobně popisuje a na 48 stránkách dokládá podezření ze zneužití peněz EU, nesrovnalosti a podvodu a cituje v závěru ustanovení o dotačním podvodu v českém trestním zákoníku jako vhodný postup pro orgány ČR. OLAF tedy dává za pravdu české policii a vyvrací obhajobu premiéra Babiše, že to je účelovka,“ napsal Michálek ve svém komentáři, který rozeslal médiím.

Ve stejném duchu se vyjádřil i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Tady nezávislá autorita potvrzuje, že postup policie není žádná účelovka,“ uvedl Kalousek. Ve zprávě se podle něj píše o dvou trestných činech – paragraf 212, který se týká dotačního podvodu, a paragraf 260, který se týká poškození finančních zájmů Evropské unie. U obou paragrafů hrozí maximální desetiletý trest.

Manipulace Lidových novin?

Ačkoliv je zpráva je jinak dobře střežena, nahlédnout do ní mohli redaktoři Lidových novin. Deník z holdingu Agrofert v pátečním vydání přinesl exkluzivní informace, které ale byly v rozporu s tím, co poté řekli poslanci mandátového a imunitního výboru, kteří zprávu viděli.

V Lidových novinách se například psalo, že v závěru se nehovoří o podvodu a že v něm nefiguruje jméno Andreje Babiše. Jenže Michálek i Kalousek to vyvrátili, ve zprávě se podle nich hovoří o dotačním podvodu. Jméno českého premiéra v něm figuruje také. To přiznal sám redaktor LN pro Českou televizi.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN Agro Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Farmu vyšetřuje i česká policie, která kvůli možnému dotačnímu podvodu obvinila jedenáct lidí. Mezi nimi českého premiéra Andreje Babiše, jeho manželku Moniku, místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a další.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ve zprávě OLAF k Čapímu hnízdu se píše o podvodu

Lidové noviny jako Babišova služka. Dostaly zprávu OLAF, aby ho bránily

Zdržovací taktika? Babiš s Faltýnkem nepřijdou na jednání výboru

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články