1 nálety v Sýrii

Další desítky mrtvých civistů při náletech mezinárodní koalice vedené USA v Sýrii

NOVÉ

Témata: , ,

Nejméně 40 lidí, z toho většina civilistů, zemřelo v sobotu ve východní Sýrii při leteckých útocích mezinárodní koalice vedené Spojenými státy. Podle agentury AP o tom informovala Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Útoky mířily proti poslední baště povstalců z takzvaného Islámského státu v provincii Dajr az-Zaur.

Podle SOHR se terčem náletů stala jedna vesnice u města Hadžín poblíž iráckých hranic. O život přišlo 43 lidí, mezi nimi 17 dětí a 12 žen. Také syrská státní agentura Saná z této oblasti hlásí 40 mrtvých. Není jasné, zda mezi zabitými muži byli bojovníci Islámského státu. Ti prý brání civilistům, aby z oblasti odešli, a proto jich mezi mrtvými bývá mnoho.

Mluvčí koalice Sean Ryan nálety potvrdil, ale řekl, že „s nimi nejsou spojovány žádné oběti z řad civilistů“ a zdůraznil, že koalice podniká opatření, aby nebyly ztráty na straně civilního obyvatelstva. „Byli jsme svědky toho, že IS v rozporu s válečným právem využívá náboženská místa a nemocnice jako velící centra a nevinné civilisty jako živé štíty,“ uvedl také.

Mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy a její arabsko-kurdští spojenci ofenzívu proti poslední baště IS v Sýrii zahájili začátkem září. Od té doby podle SOHR o život přišlo více jak 190 civilistů, včetně 65 dětí. Jde většinou o Iráčany a pravděpodobně jsou mezi nimi členové rodin bojovníků IS.

„Nikdy jsme si nemysleli nebo netvrdili, že boj (proti IS v jejich posledním útočišti) bude snadný. Jde o jedny z nejzatrvzelejších bojovníků, kteří měli dostatek času na přípravu obranných pozic,“ řekl AP zástupce velitele koalice Christopher Ghika.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: sMiliony Syřanů si oddechly. Vláda v Damašku zrušila zákon o vyvlastnění majetku

Rusko darovalo Sýrii protivzdušné rakety


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.