O migrantech jako krysách. Báseň z Hitlerova rodiště pobouřila Rakousko

O migrantech jako krysách. Báseň z Hitlerova rodiště pobouřila RakouskoNOVÉ
Kancléř Sebastian Kurz, jehož lidovci (ÖVP) tvoří s FPÖ vládní koalici, báseň označil za odpudivou Foto:

REPROFOTO: Twitter / Mirza Buljubasic

Svět

Rasistická poezie

Echo24

Pobouření veřejnosti a nové napětí ve vládní koalici vyvolala v Rakousku báseň, kterou o Velikonocích zveřejnila ve svém stranickém listu místní organizace Svobodné strany Rakouska (FPÖ) v Braunau am Inn. Lidé jsou v ní přirovnáváni ke krysám a útočí se v ní na migranty. Kancléř Sebastian Kurz, jehož lidovci (ÖVP) tvoří s FPÖ vládní koalici, báseň označil za „odpudivou“. Autor básně, místostarosta Braunau za FPÖ, v reakci na kritiku na svou funkci rezignoval.

Báseň nese název „...městská krysa (hlodavec s kanalizačním pozadím)“, který odkazuje na termín „člověk s migračním pozadím“ užívaný v německy hovořících zemích pro lidi s kořeny v cizině. Stojí v ní mimo jiné: „Tak, jak dole žijeme, musí i jiné krysy, které přišly jako hosté či migranti, i ti, které jsme ještě vůbec neznali, sdílet náš způsob života, nebo odsud rychle prchat!“ V dalších pasážích básně autor varuje před mísením kultur a kritizuje investice do integrace, kvůli kterým podle něj chybí peníze pro „vlastní lidi“.

Autorem básně je Christian Schilcher, který byl dosud místostarostou severorakouského města Braunau am Inn, jež je mimo jiné rodištěm nacistického diktátora Adolfa Hitlera. „Chtěl jsem svým textem provokovat, ale v žádném případě někoho urazit nebo dokonce zranit,“ uvedl Schilcher po vlně kritiky, která se na jeho výtvor snesla i z vlastních řad. Pod jejím tlakem nakonec Schilcher na svou funkci místostarosty rezignoval.

„Volba slov je odpudivá, opovrhuje lidmi, je nanejvýš rasistická a nemá v Horních Rakousech ani v celé zemi své místo,“ reagoval na báseň kancléř Kurz. Předsedkyně opozičních sociálních demokratů Pamela Rendiová-Wagnerová uvedla, že jí báseň připomíná to, jak o určitých skupinách lidí hovořila nacistická propaganda. Za nechutnou označil báseň i Erwin Schreiner, předseda hornorakouské organizace FPÖ, pod kterou odbočka v Braunau spadá.

Svobodní, kteří tvoří s lidovci rakouskou vládní koalici, se opakovaně potýkají se skandály kolem výroků či chování některých svých členů. Loni krizi v koalici vyvolala kauza kolem antisemitského zpěvníku spolku, který byl se stranou personálně provázán. V posledních týdnech se musela protiimigrační strana opakovaně distancovat od takzvaného identitárního hnutí, které se dostalo do hledáčku bezpečnostních složek kvůli kontaktu s atentátníkem z novozélandského Christchurche.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Útoky na Srí Lance byly odvetou za Christchurch, vyplývá prý z vyšetřování

Mužská díla odstraní a nahradí ženskými. Známá londýnská galerie chystá změnu

Související články