Mynář mluví za Číňany z CITIC: Možná bude nová továrna. Nic malého

Česko-čínské forum na Hradě

Mynář mluví za Číňany z CITIC: Možná bude nová továrna. Nic maléhoNOVÉ 2
Domov
Sdílet:

Přestože osud předsedy čínské společnosti CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga po jeho obvinění a „zmizení“ stále není jasný, Hrad pokračuje ve zprostředkovávání kontaktu mezi českými a čínskými podnikateli. Hradní kancléř Vratislav Mynář překvapivě oznamuje plány čínské státní firmy CITIC, která letos na jaře převzala české aktivity zadlužené CEFC Europe. Podle kancléře Číňané plánují v Česku postavit strojírenskou továrnu. „Myslím si, že to rozhodně nebude nic malého,“ podotkl Mynář pro ČTK.

Čínští investoři by se s českými podnikateli měli potkat na chystaném česko-čínském obchodním fóru, které by se mohlo konat na Pražském hradě v první polovině října. Původní letní termín byl podle Mynáře posunut, záštitu na ním i účast však slíbil i prezident Zeman. Účast podle kancléře už potvrdili zástupci CITIC.

Většinu čínských obchodních aktivit dosud zaštiťovala v ČR společnost CEFC Europe, po potížích Jie Ťien-minga se zákony v Číně vstup do firmy oznámila státní firma CITIC. V červnu český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže majetkovou transakci posvětil.

Čtěte také: J&T obdžela 11,5 miliardy, které jí dlužila CEFC. Začne čínské firmě vracet majetek

Vratislav Mynář se rozhodl komentovat i dění uvnitř čínské společnosti CITIC. Podle jeho informací nyní „dochází k postupnému uspokojování věřitelů skupiny CEFC mimo Českou republiku a pokud se tak již nestalo, tak v nejbližší době přejdou všechny aktivity na CITIC Europe“.

Firma v minulosti uvedla, že bude pokračovat v investicích CEFC v Česku. Další peníze plánuje vložit do vzniku nové továrny. „Přemýšlí o vybudování minimálně jedné továrny na zelené louce, která by se měla týkat strojírenství. A vím, že CITIC vyhledává další možné aktivity a partnery pro investice v České republice,“ řekl Mynář. Na otázku o velikosti investice odkázal na velikost firmy. „Myslím si, že to rozhodně nebude nic malého,“ podotkl. Zda bude záměr realizován, by mělo být podle informací ČTK jasno do konce léta.

Prezident patří mezi dlouhodobé podporovatele obchodování s Čínou a čínských investic v ČR. V minulosti sliboval jejich velký nárůst, podle kritiků jsou proti očekávání nižší.

V minulosti Zeman a lidé z jeho okolí často mluvili o zájmu firmy Linglong Tire o stavbu pneumatikárny v České republice. Mluvilo se především o některých lokalitách na severní Moravě. Podle Mynáře byla ale investice zastavena. „Byli jsme velmi blízko, hledala se vhodná průmyslová zóna, což by se nakonec i našla v katastru Frýdku-Místku,“ řekl. Ze slov vedení Moravskoslezského kraje a Ostravy ale podle Mynáře vyplynulo, že kvůli nedostatku pracovních sil není o stavbu zájem. „Tento projekt je minimálně pozdržen, pokud nedojde k jeho úplnému opuštění,“ řekl.

V listopadu Zeman pojede na čtvrtou návštěvu Číny ve funkci prezidenta. V Šanghaji se zúčastní mezinárodního veletrhu věnovaného dovozu do Číny. Pražský hrad má podle Mynáře slíbeno, že pokud Zeman veletrh navštíví, setká se s ním v Šanghaji čínský prezident Si Ťin-pching.

Pražský hrad vede na svém webu seznam prezidentových poradců, tam však jméno Jie Ťien-minga chybí. Deník Echo24 oslovil Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka s dotazem, zda je Jie Ťien-ming stále poradcem prezidenta. „Vzhledem k tomu, že ctíme presumpci neviny, tak ano,“ napsal Ovčáček v odpovědi pro Echo24. V seznamu vzhledem k jeho symbolické roli podle něj nikdy nefiguroval. Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona.

Prezident Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v roce 2016
Prezident Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v roce 2016 Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Čtěte také: Tvrdík je zpět ve vedení CEFC Europe. Stal se místopředsedou představenstva

Zemanova čínská estráda a nic. Sílí jen predátoři z J&T

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články