1 Kritika ministryně Novákové

40 senátorů píše Babišovi, požadují konec ministryně Novákové

, , NOVÉ

Témata: , , , ,

Hned čtyři desítky senátorů požádaly premiéra Andreje Babiše (ANO), aby okamžitě odvolal z funkce ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO). V otevřeném dopisu senátoři uvedli, že Nováková poškodila vztahy s Tchaj-wanem a už poněkolikáté nezvládla své povinnosti. Vadí jim, že zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit před týdnem setkání zahraničních investorů. Zástupci horní komory se tak přidali ke kritice šéfky resortu, o jejímž brzkém odchodu z funkce se spekuluje. Podle Babišova vyjádření personální změny ve vládě nejsou aktuální. 

„Nevhodným krokem poškodila důležité kulturní a ekonomické vztahy s Tchaj-wanem, a to i přesto, že je zodpovědná za budování ekonomických vztahů. Nedbala na významnou obchodní bilanci, pracovní příležitosti, které tchajwanské firmy Čechům zprostředkovávají, a kulturní spolupráci, kterou s Tchaj-wanem Česká republika má. Nemluvě o nezvládnutí základního diplomatického jednání,“ uvedli senátoři na adresu Novákové.

Kromě zástupců hnutí ANO se k žádosti přidali senátoři napříč kluby včetně místopředsedů horní komory Miluše Horské (KDU-ČSL), Jiřího Oberfaltzera (ODS), Jiřího Růžičky a Jana Horníka z klubu Starostové a nezávislí a zástupců ČSSD.

Babiš personální změny ve vládě vylučuje 

Podle vyjádření Babiše v České televizi však personální změny ve vládě nejsou aktuální. Uvedl rovněž, že pokud by se pro nějakou změnu rozhodl, napřed by to prodiskutoval s příslušným ministrem, poté projednal s prezidentem Milošem Zemanem a teprve pak zveřejnil. Na pondělní schůzce se Zemanem prý o personální politice nemluvili. „Bylo to hlavně o zahraniční politice,“ řekl. Dodal, že diskutovali o aktuální návštěvě prezidenta v Rakousku a o jeho nadcházející cestě do Číny.

Nováková cítí podporu Zemana

„Já nevidím svoji chybu. Chyba se stala v komunikaci mého zahraničního odboru, který nedostatečně komunikoval s ministerstvem zahraničních věcí. Nicméně já jsem o tom nevěděla. Byla jsem postavena před hotovou situaci ve chvíli, kdy jsem přišla na to jednání. Jinak je na panu premiérovi, jak se rozhodne,“ řekla Nováková, která doprovází Zemana při jeho návštěvě Rakouska. Cítí také podporu hlavy státu. „Pan prezident mi sám o sobě říkal, že mě podporuje,“ řekla.

Nováková vysvětlovala incident z minulého týdne i během jednání vlády v pondělí. „Vysvětlila, že to bylo selhání jejích podřízených a že z toho vyvodí personální důsledky,“ řekl po jednání Babiš. Čínský velvyslanec se podle něj choval velmi nestandardně. Připomněl v té souvislosti i událost z přelomu roku, kdy čínský velvyslanec Čang Ťien-min podle Babiše lhal o obsahu jejich společné schůzky na téma varování před čínskými technologiemi. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) před jednáním kabinetu uvedl, že šlo o chybu protokolu, ministerstvo by proto příště mělo formát jednání konzultovat s diplomacií.

O odvolání Novákové v pondělí spekulovala média i v souvislosti s krátkou návštěvou Babiše na Hradě, kterou odmítli komentovat jak prezident Miloš Zeman, tak premiér.

Seznam signatářů otevřeného dopisu:
Miroslav Antl (za ČSSD)
Lumír Aschenbrenner (ODS)
Miroslav Balatka (za STAN)
Mikuláš Bek (za STAN)
Michael Canov (za STAN)
Jiří Carbol (KDU-ČSL)
Tomáš Czernin (za STAN)
Alena Dernerová (za STAN)
Pavel Fischer (nezařazený)
Tomáš Goláň (za SEN 21)
Václav Hampl (KDU-ČSL)
Marek Hilšer (za STAN)
Petr Holeček (za STAN)
Jan Horník (STAN)
Miluše Horská (za KDU-ČSL)
Václav Chaloupek (za STAN)
Renata Chmelová (za KDU-ČSL)
Šárka Jelínková (KDU-ČSL)
Lumír Kantor (za KDU-ČSL)
Ladislav Kos (za SEN 21)
Rostislav Koštial (ODS)
Patrik Kunčar (KDU-ČSL)
Václav Láska (SEN 21)
Zbyněk Linhart (za STAN)
Zdeněk Nytra (za ODS)
Jiří Oberfaltzer (ODS)
Petr Orel (za SEN 21)
Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL)
Herbert Pavera (za STAN)
Přemysl Rabas (za SEN 21)
Jiří Růžička (za STAN)
Jan Sobotka (za STAN)
Leopold Sulovský (za STAN)
Radek Sušil (ČSSD)
Petr Šilar (KDU-ČSL)
Jaromíra Vítková (KDU-ČSL)
Jiří Vosecký (za STAN)
Miloš Vystrčil (ODS)
Lukáš Wagenknecht (za SEN 21)
Hana Žáková (za STAN)

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Odvolejte ji, vyzvala premiéra opozice: „Nováková selhala v jednání s operátory.“ Babiš se k tomu zatím nemá

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.