Nemocnice odmítla transplantovat srdce neočkovanému muži

OPERACE ZA COVIDU

Nemocnice odmítla transplantovat srdce neočkovanému muži
Neočkovanému Američanovi nemocnice odmítla transplantaci. Foto: Shutterstock
1
Svět

Echo24

Americká nemocnice v Bostonu odmítla pacientovi transplantaci srdce kvůli tomu, že není očkovaný proti covidu-19. Uvedl to server BBC. Nemocnice Brigham and Women‘s Hospital se brání tím, že postupuje podle zásad. „Vzhledem k nedostatku dostupných orgánů děláme vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že pacient, který dostane transplantovaný orgán, má největší šanci na přežití,“ uvedla ve svém prohlášení.

Otec jednatřicetiletého DJ Fergusona uvedl, že jeho syn nutně potřebuje nové srdce, nemocnice ho však vyřadila ze seznamu příjemců. Ferguson trpí dědičným problémem, který způsobuje, že se jeho plíce plní krví a tekutinou.

Mluvčí Brigham and Women‘s Hospital uvedl, že nemocnice vyžaduje „vakcínu proti covidu-19, která společně s životním stylem kandidátů na transplantaci určuje nejlepší šanci na úspěšnou operaci“. „Nemocnice tak optimalizuje přežití pacientů, a to vzhledem k tomu, že jejich imunitní systém je drasticky potlačený,“ dodal.

Server uvedl, že v prohlášení nemocnice naznačuje, že kromě pacientovy neočkovanosti brání transplantaci i jiné faktory, které odmítla vzhledem k jeho soukromí vysvětlit. Nemocnice dodala, že většina ze 100 000 lidí na čekacích listinách na transplantaci orgánů ho do pěti let kvůli nedostatku neobdrží.

Pro Fergusona byla uspořádána i charitativní sbírka na platformě GoFundMe. Organizátor sbírky uvedl, že Ferguson se bál potenciálního vedlejšího účinku očkování proti covidu-19, které by mu mohlo způsobit zánět srdce. Přestože je vedlejší účinek podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) velice vzácný, vzhledem k Fergusonově nemoci je toto riziko nebezpečné. CDC však podle serveru i přes to vyzývá všechny příjemce transplantátu a osoby v jejich bezprostředním okolí, aby se nechali plně očkovat.

Arthur Caplan, vedoucí lékařské etiky na fakultě NYU Grossman School of Medicine, řekl televizi CBS News, že po jakékoli transplantaci orgánu je imunitní systém pacienta téměř vypnutý a dokonce i běžné nachlazení může být fatální. „Orgány jsou vzácné, nebudeme je distribuovat někomu, kdo má špatnou šanci na přežití, zatímco ostatní, kteří jsou očkovaní, mají po operaci šanci větší,“ řekl lékař Caplan.

Fergusonův otec synovo rozhodnutí nenechat se očkovat brání. „Můj chlapec bojuje zatraceně odvážně a má integritu a zásady, kterým opravdu věří, a proto ho respektuji o to víc,“ řekl. „Je to jeho tělo. Je to jeho volba,“ dodal. Podle jeho rodiny je Ferguson nyní příliš slabý na to, aby byl převezen do jiné nemocnice, navíc mu dochází čas.