Ministerstvo obrany chybovalo, i tak ale může vrtulníky za miliardy od USA nakoupit
NÁKUP ARMÁDNÍCH VRTULNÍKŮ
Ministerstvo obrany může pokračovat v nákupu vrtulníků od firmy Bell z USA za 17 miliard korun, i když při vyřizování námitek k této veřejné zakázce chybovalo. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zohlednil při rozhodování bezpečnostní zájmy státu, informoval v pondělí. Přesto zadavateli hrozí vzhledem k závažnosti jednání a hodnotě zakázky citelná pokuta, uvedl úřad. Rozhodnutí není pravomocné, může být proti němu podán rozklad.
Návrh na uložení zákazu plnění smlouvy podal italský výrobce vojenských vrtulníků Leonardo. Ministerstvo obrany námitky této společnosti obdrželo 20. listopadu loňského roku, následující den ale podepsalo smlouvu s firmou Bell, o námitkách firmy Leonardo rozhodlo až 5. prosince.
„Zákon v tomto případě předpokládá uložení zákazu plnění smlouvy, jestliže je podán příslušný návrh. V uvedeném případě však bylo zjištěno, že uložení zákazu plnění smlouvy by znamenalo ohrožení existence širšího obranného nebo bezpečnostního programu, který má zásadní význam z hlediska bezpečnostních zájmů státu,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.
Italové se účastnili tendru, v němž americká firma nabídla vrtulníky za 646 milionů dolarů, tedy 17,6 miliardy korun s DPH. Armáda má od Američanů dostat osm nových víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper v roce 2023.
Italská nabídka byla levnější, ale měla podle ministerstva nedostatky. Stroje například nesplňovaly armádní požadavek na odzkoušení v operacích.
Viper a Venom navazují na vrtulníky známé už z Vietnamu
Americký dvoumotorový víceúčelový vrtulník UH-1Y Venom je určený pro námořní pěchotu je nejnovějším nástupcem legendárního vrtulníku UH-1 Iroquois (Huey), který se proslavil ve vietnamské válce. Vrtulníky převážely americké jednotky nad vietnamskou džunglí k rychlým přepadům, transportovaly zraněné do zázemí a poskytovaly palebné krytí pozemních akcí. Jsou známy z mnoha zpravodajských záběrů i hraných filmů, a protože se v bojových situacích výborně osvědčily, sloužily v armádě nebývale dlouho.
Současný Bell UH-1Y Venom, jeden z výrobků společnosti Bell Helicopters patřící do koncernu Textron, poprvé vzlétl v roce 2001 a americká námořní pěchota ho do výzbroje zařadila v roce 2008, nyní jich má necelou stovku. Nahradil stroj Bell UH-1N Twin Huey. UH-1Y je známý také pod přezdívkou Yankee, podle označení písmene Y v hláskovací tabulce NATO. Říká se mu i „Super Huey“.
UH-1Y Venom se využívá pro transport vojáků, slouží pro dodávky zbraní a dalších záležitostí pro pozemní jednotky. Také tento model dosud používá jen USMC.
Ministerstvo chce nakoupit také čtyři kusy dvoumotorových bojových vrtulníků AH-1Z Viper, který je nástupcem stroje AH-1W SuperCobra. První let stroje se uskutečnil v prosinci 2000, do výzbroje americké námořní pěchoty byl zařazen v roce 2010. Stroj, jehož původ lze vystopovat až k typu AH-1 Cobra, který bojově létal už od roku 1967 ve Vietnamu, je určený pro dvoučlennou posádku.
Základní výzbroj tvoří tříhlavňový rotační kanon M197 ráže 20 mm. Výzbroj lze doplnit o dvojici raket vzduch-vzduch na konce křídel a bloky neřízených raket vzduch-zem, řízených raket vzduch-zem nebo zápalné pumy. Stroj má účinný zaměřovací systém propojený s kanony a protitankovými laserem naváděnými raketami, který dokáže najít cíl vzdálený až 23 kilometrů.