Krátký odklad brexitu považuje Donald Tusk za možný. Má nicméně jednu podmínku

Odložení brexitu

Krátký odklad brexitu považuje Donald Tusk za možný. Má nicméně jednu podmínkuAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU, je krátký odklad brexitu možný, myslí si předseda Evropské rady Donald Tusk. V první veřejné reakci na dopis s žádostí o odklad brexitu z 29. března na 30. června, který mu ve středu adresovala britská premiérka Theresa Mayová, ale Tusk upozornil, že tento navržený termín vytváří sérii otázek právní a politické povahy.

O věci podle něj budou ve čtvrtek jednat na summitu šéfové států a vlád ostatních 27 zemí unie. Z Tuskových slov před novináři bylo zřejmé, že šéf vrcholných unijních schůzek nepočítá s přímým potvrzením žádosti britské premiérky už ve čtvrtek.

Tusk totiž uvedl, že pokud bude už dvakrát odmítnutá dohoda v příštích dnech v britském parlamentu nakonec potvrzena, nepředpokládá svolání mimořádného summitu. Potřebné právní kroky k krátkému odkladu brexitu bude podle něj možné udělat písemnou procedurou.

Předseda vrcholných schůzek EU ale také doplnil, že pokud to bude potřeba, nebude váhat a premiéry a prezidenty společenství do Bruselu pozve na zvláštní jednání ještě v příštím týdnu. "V této chvíli mimořádnou Evropskou radu nepředpokládám," poznamenal ale.

Tusk krátce před svým vystoupením pro tisk hovořil s Mayovou telefonicky. Jeho pohled je také založen na konzultacích s šéfy států a vlád zemí EU, které vedl v minulých dnech.

"I když se zdá naděje na konečný úspěch křehká, dokonce iluzorní, a i když je únava z brexitu stále viditelnější a oprávněnější, nemůžeme do poslední možné chvíle přestat hledat pozitivní řešení," poznamenal Tusk v krátkém vystoupení, po němž nepřipustil novinářské otázky. Zopakoval také, že není možné znovu otevírat text předjednané dohody o brexitu.

Pokud to pomůže schválení dohody o vystoupení v britské sněmovně, nemělo by podle něj pro 27 zemí EU být naopak problémem vyhovět další žádosti, kterou Mayová ve svém dopisu zmínila. Tou je formální potvrzení dohody mezi ní a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem ze Štrasburku ohledně dočasného charakteru takzvané irské pojistky.

Unie dosud na nejrůznější zvraty v brexitovém dění reagovala s trpělivostí a dobrou vůlí, řekl Tusk. "Jsem přesvědčen, že i nyní nám, v tomto nejkritičtějším bodě, nebude stejná trpělivost a dobrá vůle chybět," dodal.

Tuskovo vystoupení v zásadě potvrdilo středeční vyjádření několika diplomatů členských zemí i různých unijních činitelů k žádosti britské premiérky. Kritický pohled na žádost má podle nich například Paříž, námitky by prý mohly zaznít ale také z Madridu či Berlína. Na dopoledních jednáních prý právě Francouzi a Němci poměrně otevřeně hovořili o možnosti mimořádného summitu unie ve čtvrtek, či dokonce ještě přímo v pátek 29. března, tedy v samotný den brexitu.

Pro EU je problematické navržené datum odkladu. Znamená totiž, že v době voleb do europarlamentu bude Británie členem unie, nebude však hlasování pořádat. Evropská komise ve středu upozornila na "politická i právní rizika" termínu 30. června s tím, že bude možné zpochybnit legitimitu nového europarlamentu i jeho rozhodnutí, včetně klíčových, týkajících se složení nové Evropské komise či hlasování o rozpočtu.

Čtěte také: Moskva si předvolala velvyslance ČR. Česku vyčítá nařčení kolem pronájmu nemovitostí v Praze

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články