Zmírnění pamlskové vyhlášky. Kobliha ne, buchta s tvarohem je v pořádku
Děti budou mít víc možností
Ministerstva zdravotnictví a školství chystají na září zmírnění vyhlášky o prodeji potravin ve školách. Doposud byla příliš přísná, děti si kvůli tomu nemohly koupit ani rohlík s máslem. Proto dojde k úpravě současných limitů obsahu tuku, cukrů a soli v prodávaných výrobcích. Šéfové obou resortů Adam Vojtěch a Robert Plaga (oba za ANO) novináře informovali, že změnu vyhlášky předloží do meziresortního připomínkového řízení.
„Již při svém nástupu jsem avizoval, že pamlsková vyhláška je postavena příliš represivně a v reálu nevedla k tomu, co bylo zamýšleno,“ řekl ministr školství Vojtěch. Podle něj jde o návrat k normálnosti nabídky ve školních bufetech.
Díky zmírnění bude možné prodávat ve školách širší sortiment potravin. „Do budoucna tak bude možné ve školním bufetu koupit například chléb s máslem, kvalitní šunkou, sýrem a zeleninou nebo také širší sortiment celozrnného pečiva či jogurtů,“ napsala na dotaz deníku Echo24 mluvčí resortu zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Povoleny budou i obložené chleby nebo tvarohové dezerty.
Podle Vojtěcha stále nebude možné ve školách prodávat slazené či energetické nápoje či vysloveně nezdravé potraviny. Upravené limity by měly dát respektovat aktuální platná výživová doporučení odpovídající správné výživě. U každého produktu tedy záleží na tom, jestli splní navržené limity, nebo ne. „Například smažená kobliha s čokoládou se do nových limitů kvůli vysokému množství cukrů a tuků nadále nevejde, ale například loupák nebo buchta (jemné pečivo) s tvarohem ano. Stejně individuální je to i u jogurtů. Nelze tak v žádném případě paušálně říct, že se ve školách budou moci znovu prodávat sladké buchty či slazené jogurty. Vždy závisí na konkrétním složení konkrétního produktu,“ přiblížila mluvčí.
Takzvanou pamlskovou vyhláškou se základní školy musejí řídit od počátku loňského roku. Zakazuje prodej nezdravých potravin a nápojů ve školních bufetech a automatech. Provozovatelé školních kantýn i ředitelé škol si však stěžovali na to, že řada běžných potravin nevyhovuje parametrům, které stanovilo ministerstvo zdravotnictví. Proti předpisu vznikla i petice. Kritici vyhlášky také namítají, že děti si nezdravé potraviny chodí kupovat do obchodů či bufetů v blízkosti škol.