Cizinci mohou vést v Česku kampaň, jak chtějí. Regulovat je nelze

STAN navrhne změnu zákona

Cizinci mohou vést v Česku kampaň, jak chtějí. Regulovat je nelzeNOVÉ
Jan Farský (vlevo) a Petr Gazdík (vpravo) Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Pokud se někdo ze zahraničí rozhodne vést v Česku volební kampaň, má úplně volnou ruku. Úřad pro dohled nad stranami totiž nemá možnosti, jak proti nim zasáhnout. V Česku hlídá Úřad politické strany a hnutí, ale i prezidentské kandidáty. Případné třetí osoby, které se rozhodnou vést kampaň, se musí u úřadu registrovat. To u zahraničního subjektu neplatí.

„Zahraniční subjekt nemůže ze zákona vést kampaň v samotných volbách. Nemůže se registrovat jako třetí osoba. Fakticky je to tak, že když si někam chce vylepit billboardy, je to proti zákonu. Ale ty nástroje, jak s tím zacházet, jsou velmi omezené,“ uvedl pro Echo24 člen úřadu Jan Outlý. Na problém upozornili Starostové a nezávislí.

STAN požadovali prošetřit konkrétní neoznačené reklamní plochy v době volební kampaně před říjnovými parlamentními volbami. Jednalo se o billboardovou kampaň proti hnutí STAN s názvem „Zaprodal jsem se BIGBOARDŮM“, umístěné v Karlových Varech. Úřad pro kontrolu hospodaření politických stran a politických hnutí (ÚDHPSPH) následně Starostům odpověděl, že není nadán kompetencí projednávat a postihovat zahraniční právnické osoby.

Kvůli tomu hodlají Starostové a nezávislí iniciovat změnu zákona. Úřad nyní považují za bezvýznamný, protože dle nich není schopen vykonávat svou základní funkci. „Pokud Úřad nemá kompetenci zabývat se volební kampaní, kterou platí zahraniční firmy, ukazuje tím na dvě věci, přičemž obě jsou alarmující. Zaprvé Úřad dává návod všem, kteří chtějí obejít volební pravidla: fakturujte náklady na kampaň přes zahraniční firmu do jakékoliv výše a nic se vám nestane. Zadruhé činnost Úřadu zcela pozbývá svého významu, jelikož není schopen vykonávat svou základní funkci, tedy dohlížet na transparentní průběh volebních kampaní a jejich financování,“ uvedl předseda STAN Petr Gazdík.

Dle volebního zákona není možné kampaň ze zahraničí vést. Pokud ale taková vznikne, úřadu chybí pravomoci, přiznává Outlý. „Vést kampaň ze zahraničí je v rozporu s volebním zákonem. Ale zákon na zahraničí pamatuje. Politické strany nesmí přijímat dary od zahraničního dárce. Pokud by tak udělali, nástroje jsou. Můžeme pokutovat. U prezidentských kandidátů sponzoři ze zahraničí být smí,“ uvedl pro server Echo24 Outlý.

Případů, kdy ze zahraniční byla vedena kampaň, mnoho není. Jediný evidovaný je negativní kampaň v Karlových Varech, namířená proti Starostům a nezávislým. Zadavatelem kampaně byl zahraniční subjekt.

„Starostové proto v nejbližší době uspořádají seminář v Poslanecké sněmovně, na kterém vystoupí odborníci zabývající se problematikou organizování a financování volebních kampaní, na základě kterého vypracují a předloží novelu zákona o sdružování v politických stranách a v politických hnutích,“ uvedl tiskový mluvčí STAN Karel Kreml.

Podněty pro změnu volebního zákona mohou přijít i od samotného Úřadu. Úřad vznikl loni, sídlí v Brně. Jeho úkolem je kontrola financování politických stran a hnutí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Zeman přiznal, kdo mu platí kampaň. Půl milionu dal i Hrdlička

Jak jste financovali kampaň? ptá se úřad politiků. Za chyby hrozí pokuty

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články