Jak jste financovali kampaň? ptá se úřad politiků. Za chyby hrozí pokuty
Volební kampaně
Nový dohledový úřad pro politické strany a hnutí už sice pár pokut rozdal, zásadní úkol ho ale teprve čeká. Strany a hnutí, které kandidovaly do sněmovny v říjnových volbách, musí úřadu do ledna poslat zprávu o financování svých kampaní. Tu úřad porovná s vlastními výsledky sledování volebních kampaní. Pozoroval je na sociálních sítích a v médiích, ale i v terénu.
Podle člena úřadu Jana Outlého je zpráva o financování kampaně hlavní zdroj a poklad pro konfrontaci s vlastním monitoringem kampaní. Úřad sledoval kampaně 31 stran a hnutí, jež letos do dolní komory kandidovaly. Pětičlenný úřad sídlící v Brně má rozpočet na letošní rok téměř 40 milionů korun ze státního rozpočtu.
„Já to specifikovat nebudu, ale obecně se ten monitoring odehrává po několika liniích. Zásadní zdroj informací je pro nás monitoring venkovní, tištěné i internetové reklamy. Ten jsme měli zadaný externě. Dále jsme měli monitoring sociálních sítí, byla i nějaká pozorování v terénu. Velkou část toho, čím jsme se zabývali, jsou podněty od lidí, kterých přišla celá řada. Odhaduji kolem sedmdesáti. V zásadě se podněty točí kolem neoznačené kampaně a kolem vedení kampaně bez předchozí registrace. V závěru kampaně se týkaly podněty i periodik samospráv,“ řekl pro Echo24 Outlý.
Doposud řešil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) hlavně prohřešky související s průběhem volebních kampaní. „V době kampaně jsme mohli řešit neoznačenou kampaň, případně nezaložení volebního účtu a podobně,“ uvedl Outlý. „Dále zákon ukládá v termínu nejpozději tři dny před volbami zveřejnit jména všech dárců a bezúplatných plnění, čímž už jsme se také mohli zabývat,“ dodal.
V minulém týdnu udělil úřad pokuty za 600 tisíc korun osmi politickým stranám a hnutím kandidujícím v říjnových volbách. Nedodržely pravidla financování volební kampaně. Na webových stránkách úřadu to bez dalších detailů uvedl předseda úřadu Vojtěch Weis.
Hned dvě pokuty se týkají předvolebních aktivit hejtmana Olomouckého kraje z hnutí ANO Ladislava Oklešťka. Informoval o tom server iROZHLAS. ÚDHPSH vyměřil Olomouckému kraji pokutu 18 tisíc korun za otištění volebního inzerátu v krajském měsíčníku, což zákon neumožňuje. Sankce souvisí i s kampaní „Hejtuj hejtmana“, kterou na jaře spustil Okleštěk.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Další pokuty ale mohou následovat. Kandidáti do sněmovních voleb totiž po Vánocích předloží zprávu o financování své kampaně, kterou úřad porovná s vlastním monitoringem. Zprávu musí strany a hnutí poslat do 22. ledna „Zde zákon nastavil lhůtu do 90 dní od vyhlášení výsledků voleb,“ uvedl pro Echo24 další člen úřadu František Sivera.
„V případě zjištění přestupku nebo správního deliktu obecně následuje správní řízení s finanční sankcí,“ dodal Outlý. První pokutu udělil úřad v září. Týkala se neoznačení propagačního letáku informacemi o zadavateli a zpracovateli a úřad za to udělil pokutu ve výši 19 tisíc korun.
Úřad dohlédne i na prezidentské volby
Úřad doposud zveřejnil transparentní účty 15 prezidentských kandidátů. Limit pro peníze vynaložené na kampaň platí i pro ně. Politické strany a hnutí směly utratit maximálně 90 milionů korun. Prezidentští kandidáti se musí vejít do 40 milionů korun v prvním kole volby. Kandidáti, již postoupí do druhého kola, musí dodržet hranici dalších 10 milionů korun.