1 ARCELORMITTAL mění majitele

Kdo kupuje obří ostravské ocelárny?

, , NOVÉ

Témata: , ,

Podle expertů se ostravský ArcelorMittal dostává do rukou obchodníka, který se bude pravděpodobně snažit o dlouhodobý rozvoj podniku a zaměstnanci se tak nemusí obávat o svá místa. Svou roli v prodeji podle nich mohly hrát i společné národní kořeny, současný majitel, Ind Lakšmí Mittal totiž firmu prodává britskému miliardáři indického původu Sanjeevu Guptovi. Ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou jméno kupujícího nepřekvapilo, jednání ale zatím domluvena nejsou.

Schůzku s uvedenou britskou firmou Liberty House neplánuje ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) iniciovat, předpokládá, že se jí zástupci firmy ozvou sami. Novému majiteli podnik prodá současný vlastník, skupina ArcelorMittal, patřící indickému miliardáři Lakšmímu Mittalovi.

ArcelorMittal Ostrava (AMO) produkuje ocel pro stavebnictví a strojírenství, je největším výrobcem silničních svodidel v Česku. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. I s dceřinými společnostmi má téměř 7000 zaměstnanců. V roce 2017 vytvořil AMO čistý zisk 3,2 miliardy korun, o 1,9 miliardy korun více než v roce 2016.

„Liberty House byla jednou ze dvou firem, se kterou ArcelorMittal jednal, tou druhou byla British Steel, takže nás to nepřekvapilo. Mě to nepřekvapilo ani z toho úhlu pohledu, že firma patří do skupiny Gupta Group, která je indická, takže i toto mohlo sehrát nějakou roli. Předpokládáme, že nový vlastník se hutí ujme a bude pokračovat ve výrobě, tak jak je v podmínkách, které nařídila Evropská komise,“ uvedla Nováková.

Skupina ArcelorMittal kromě ostravských hutí Liberty House prodá i své ocelářské podniky ArcelorMittal Galati v Rumunsku, ArcelorMittal Skopje v Makedonii a ArcelorMittal Piombino v Itálii. Uvedené podniky jsou součástí kompenzace, ArcelorMittal je totiž musí prodat kvůli zachování hospodářské soutěže, protože kupuje největší evropskou ocelárnu, italskou huť Ilva.

Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak uvedl, že Liberty House je velká průmyslová skupina, kterou založil a vede miliardář Sanjeev Gupta, Brit s indickými kořeny. „Při výběru tedy mohla sehrát roli určitá národní náklonnost mezi majiteli obou společností. Liberty House má zdroje na nákup prodávaných hutí, i když je nutné uvést, že pro skupinu je nákup relativně veliký. Proto si na nákup bude muset půjčit peníze,“ řekl Tomčiak.

Ocelářská kapacita Liberty House se podle něj nákupem zdvojnásobí. „Nový vlastník se určitě bude snažit o další rozvoj podnikání, takže zaměstnanci se nemusí obávat jeho dalších kroků. V minulosti už Gupta koupil řadu menších oceláren a zpracovatelů kovů. Tyto podniky revitalizoval a zajistil pokračování výroby. Liberty House patří ve Velké Británii mezi největší dodavatele komponentů pro automobilový průmysl, což by mohlo pomoct při vyjednávání kontraktů pro ostravské hutě,“ dodal Tomčiak.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že Liberty House dosud není veřejně obchodovanou společností. „Gupta sice plánoval upsání části akcií skupiny na burze, a to už v letošním roce, ale tento záměr se zatím nenaplnil,“ uvedl. Z dosavadních podnikatelových vyjádření podle něj plyne, že ocelárny ArcelorMittal Ostrava neplánuje zase rychle prodat někomu jinému.

„Gupta si zakládá na rodinné tradici rozvíjení firem v kontextu generací, nikoli let. To samozřejmě neznamená, že v případě ostravských hutí nemůže udělat výjimku. Gupta je pokračovatelem indické podnikatelské dynastie, svůj byznys rozvíjeli jak jeho děd, tak otec,“ dodal Kovanda.

Společnost Liberty se sídlem v Londýně patří do GFG Alliance, což je globální skupina působící v oblasti výroby energie, těžebního průmyslu, kovozpracujícího průmyslu, inženýrství, logistiky a finančních služeb. Další pobočky společnosti jsou v Dubaji, v Hongkongu, v Singapuru, v Sydney, v Paříži a v New Yorku. Skupina působí přibližně ve 30 zemích světa a má přibližně 14.000 zaměstnanců. Její obchodní obrat přesahuje 15 miliard dolarů (více než 330 miliard korun).


Čtěte dále: ANO rozdělilo republiku. V Brně a Ostravě uspělo, v Praze totálně vyhořelo

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.