VIDEO: Během chvilky byli na palubě. Írán zveřejnil záběry z obsazení britského tankeru
Incident na moři
Zadržení britského tankeru Stena Impero proběhlo v režii elitních speciálních jednotek íránské revoluční gardy. Z videa, které v sobotu zveřejnila íránská agentura FARS, jsou vidět ozbrojení vojáci kuklách, jak se spouští z vrtulníku na palubu a během krátké chvilky obsazují palubu tankeru. Video můžete zhlédnout níže.
Elitní komando doprovodilo k britskému trajektu také několik rychlých motorových člunů, ty velkou loď obklíčily. Záběry také ukazují vojáky zevnitř vrtulníku, jak se připravují na výsadek. Podle některých britských médií má video propagandistický charakter a mělo ukázat jak fungování íránské revoluční gardy v akci, tak posloužit jako varování.
„Všech 23 členů posádky je na palubě této lodi a jsou v bezpečí a v dobrém zdravotním stavu v přístavu Bandar-Abbás,“ sdělil podle agentury Reuters šéf úřadu spravujícího přístavy v provincii Hormozgán Alláhmorád Afifipúr. Podle sobotní informace poskytnuté tímto činitelem posádku tankeru tvoří 18 indických státních příslušníků a dalších pět členů je z Ruska, Lotyšska a Filipín. Podle ruských zdrojů jsou z Ruska tři námořníci.
Tanker plující pod britskou vlajkou a provozovaný švédskou společností Stena Bulk zadržel Írán v pátek se zdůvodněním, že porušil mezinárodní námořní právo. Podle íránských médií se plavidlo před zadržením íránskými revolučními gardami v Hormuzském průlivu srazilo s rybářskou lodí a zřejmě jí nechtělo pomoci. Gardy tanker přinutily přistát v Bandar-Abbásu.
Británie zadržení tankeru hned v pátek důrazně kritizovala a označila ho za nepřátelský akt. Odmítla přitom zdůvodnění Teheránu, že Stena Impero se dostal do kolize s rybářskou lodí. V sobotu Londýn v dopise Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN uvedl, že její tanker Teherán zadržel v ománských teritoriálních vodách.
Deník The Telegraph napsal, že britská vláda v neděli oznámí balík diplomatických a ekonomických opatření vůči Íránu, včetně zmrazení aktiv. Británii v sobotu podpořily Francie a Německo, které zadržení tankeru Íránem odsoudily jako podkopávání snah o uvolnění napětí.