Miliardová škoda. Úřad podle policie vydal pozemky v Praze neoprávněně

Miliardová škoda. Úřad podle policie vydal pozemky v Praze neoprávněněNOVÉ
Bečvářův statek Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ VitVit – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46188098

Domov

obžalobu za chybnou restituci

Echo24

Policisté podali návrh na obžalobu v kauze neoprávněných restitucí kolem takzvaného Bečvářova statku. V úterý informaci potvrdil mluvčí policejní Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Bližší informace nechtěl zveřejnit. Podle serveru Seznam Zprávy jsou obviněni tři bývalí úředníci Státního pozemkového úřadu (SPÚ) a škoda činí více než 1,2 miliardy korun. Lukrativní pozemky v Praze byly podle dřívějších informací údajně v restituci vydány ženě, jež nebyla příbuznou velkostatkáře Julia Bečváře, a tak neměla na získání pozemků právo.

„V této věci náš útvar zhruba před dvěma měsíci podal státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze návrh na podání obžaloby. Více informací však poskytovat nebudeme,“ sdělil v úterý Ibehej. „Výše škody byla v návaznosti na výsledky znaleckého zkoumání vyčíslena na více než 1,2 miliardy korun,“ řekl serveru Seznam Zprávy státní zástupce Jiří Pražák.

Restituenti z Bečvářovy rodiny získali řadu pozemků v Praze v odhadované hodnotě tří miliard korun. Když žádali i pozemek na Žižkově, na kterém postavila bytový komplex firma Metrostav, zjistili právníci Metrostavu, že jedna z restituentek – Emilie Bednářová – není příbuznou původního majitele. Jejich zjištění v roce 2014 potvrdilo i ministerstvo zemědělství. Policie podle informací z dřívějška obvinila v případu tři lidi ze zneužití pravomoci úřední osoby a maření úkolu úřední osoby. Podle Seznam Zprávy jsou obviněnými úředníci, kteří o restituci rozhodovali.

Restituci původně posvětila rozhodnutí úřadů a soudů. Až letos SPÚ definitivně zrušil rozhodnutí o restitučním nároku Emilie Bednářové na část pozemků. Obhájce jedné z obviněných Jiří Stránský řekl serveru Seznam Zprávy, že jeho klientka nastoupila na pozemkový úřad právě v době, kdy již padla zmíněná kladná rozhodnutí, a otázku oprávněnosti restituce tak úřednice považovala za vyřešenou. Policie také podle Stránského nemá důkazy, že měla obviněná z kauzy nějaký prospěch. Advokáti ostatních dvou obviněných se podle serveru nechtěli k případu vyjádřit.

Detektivové měli podle serveru podezření, že restituce pozemků po Bečvářovi byla podvodem. Část pozemků totiž byla následně prodána neprůhledným kyperským firmám. Pro obvinění z podvodu ale nakonec chyběly důkazy, uvedl server. Některé pozemky byly v roce 2016 kvůli vyšetřování zablokovány.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Restituenti budou dál dostávat náhradní pozemky, Ústavní soud zrušil „tečku“