2 Chystaný summit USA a KLDR

Druhý pokus. Trump se s Kimem setká 12. června v Singapuru

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Historický summit amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem se uskuteční v úterý 12. června. Lídr KLDR bude chtít v Singapuru řešit denuklearizaci korejského poloostrova, napsal server BBC. Prohlášení přišlo krátce poté, co do Bílého domu přijel severokorejský vyslanec Kim Jong-čchol s dopisem od vůdce Severní Koreje. Trump před týdnem dlouhou plánovanou schůzku kvůli Kimovým výrokům zrušil, pak ale prohlásil, že k ní stále může dojít.

O čem dopis severokorejského vůdce pojednával, není známo. Šéf Bílého domu o něm jen řekl, že to byl „velmi zajímavý dopis“ a že „možná časem bude vhodné ho zveřejnit“.

Bílý dům uvedl, že páteční setkání, které sloužilo jako příprava na nadcházející summit v Singapuru, se uskutečnil v Oválné pracovně. Podle prezidentova veřejného diáře měl být v Oválné pracovně při jednání přítomen i ministr zahraničí Mike Pompeo, který ve čtvrtek a ve středu s Kim Jong-čcholem jednal v New Yorku.

Trump s Kim Jong-čcholem hovořil o mírové smlouvě, která by formálně uzavřela korejskou válku z 50. let, kdy byly boje skončeny jen příměřím. Dalším tématem byly i sankce, které USA a svět vůči komunistické KLDR uplatňují. Trump emisarovi řekl, že Washington má připravené stovky nových sankcí, které ale nespustí. Také se těší na den, kdy USA budou moci odvetná opatření zrušit. Novinářům pak prezident řekl, že vůči KLDR již nechce používat termín maximální tlak, protože Severokorejci se vydali na cestu spolupráce.

„Myslím, že to nakonec nejspíš bude velmi úspěšný podnik,“ sdělil americký prezident novinářům po skončení jednání. 

Kim do Bílého domu přijel krátce po 13:00 místního času (po 19:00 SELČ). Jednání netrvalo nijak dlouho. Trump podle harmonogramu Bílého domu v 15:00 místního času (21:00 SELČ) zase odlétá z Bílého domu do Camp Davidu.

Americká média připomínají, že páteční schůzka je první od roku 2000, kdy se prezident v setkal s vysokým severokorejským činitelem. Před 18 lety tehdejší prezident Bill Clinton přijal v Bílém domě v rámci úsilí o normalizaci americko-severokorejských vztahů Čo Mjong-roka, vyslance tehdejšího vůdce Kim Čong-ila.

Čtěte také: Působivá demolice. Takhle KLDR zničila jaderné testovací centrum

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.