Čekání na Borise

komentář

Čekání na Borisekomentář 1
Komentáře
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Začátkem března britská média začala bít na poplach. Konzervativní poslanec, bývalý starosta Londýna a exministr zahraničí Boris Johnson se ostříhal. Svou bujnou nečesanou blonďatou kštici si nechal upravit na velmi tradiční mužský sestřih. Důvod pozdvižení byl jednoduchý: Johnsonova návštěva kadeřníka byla považována za signál, že zahájil tažení za premiérským křeslem. Po čtvrtečních komunálních volbách je Johnson ke svému vysněnému cíli mnohem blíž. Vládní konzervativci utrpěli masivní ztráty. Přišli o 1330 zastupitelů, nejvíce ze všech stran. Za hlavního viníka debaklu je považována premiérka Theresa Mayová.

Johnson po pozici předsedy vlády již dlouho touží. Účastnil se volby lídra strany již v roce 2016, poté co odstoupil premiér David Cameron. Bohužel pro něj proti němu vystartoval jeho původně nejbližší spojenec, Michael Gove, který ho označil za nevhodného pro vůdcovství. Šokovaný Johnson raději ze zápasu vycouval.

Nyní je však znovu favoritem. Dominuje průzkumu členů Konzervativní strany. Podle webu Conservative Home si jej za budoucího lídra, a tím pádem i premiéra přeje přes 32 % z nich. Druhý, Dominic Raab, exministr pro brexit, má podporu 14,7 %.  Dlouho největší Johnsonovou překážkou k návratu do role premianta byli jeho kolegové poslanci. Volby vůdce britských konzervativců probíhají tak, že poslanci hlasují pro kandidáty. Ten kandidát, který získal nejméně hlasů, vypadává a následuje další kolo. Proces se opakuje do doby, než zbývají pouze dva uchazeči, ze kterých vybírají všichni členové strany. Na rozdíl od řadových členů je Johnson u většiny poslanců velmi neoblíben. Očekávalo se, že nedokáže projít poslaneckým sítem, aby mohl předstoupit před zbytek strany.

Neúspěch Mayové ve vyjednávání o brexitu tuto úvahu změnil. Velká část zastánců brexitu se přimkla ke konzervativcům. Dohoda vyjednaná Mayovou je však považována brexitáři za špatnou a odložení odchodu z EU za zradu. Hrozí tak, že voliči konzervativců zůstanou doma nebo zběhnou na protest jinam. To se promítá i v průzkumech – po selhání vyjednávání začala znovu růst Labouristická strana Jeremyho Corbyna, který je noční můrou všech toryů. Pro některé je to větší nebezpečí než zpackaný brexit.

Pro Johnsona v této chvíli mluví tři okolnosti. Dvakrát dokázal vyhrát v levicovém Londýně, čímž prokázal nesporný politický talent a schopnost proniknout mezi nové voliče. Je to také nefalšovaný zastánce brexitu. Problémem Mayové je, že byla proti odchodu z EU, a tím pádem její způsob vyjednávání byl značně rozpačitý. Britové věří, že pokud negociace povede euroskeptik, dokáže domluvit lepší dohodu. A konečně Johnson je považován za typ pravicového populisty, což mu dříve působilo problémy a je důvodem jeho neoblíbenosti u kolegů. Pomalu však ve straně převládá názor, že levicového populistu Corbyna může porazit jen pravicový populista Johnson.

Johnsonova chaotická povaha však vzbuzuje pochybnosti, zda je opravdu schopen ukočírovat zemi. Během svého působení na ministerstvu zahraničí se neprojevil jako nejlepší manažer a nemá za sebou žádný větší úspěch.

Největší překážkou pro Johnsona je Mayová. Ta se přes veškeré porážky a debakly drží v křesle. Konzervativci navíc nemají mechanismus, jak se jí zbavit. Podle pravidel strany hlasování o důvěře v lídra může probíhat maximálně jednou za rok. Poslední pokus byl vloni v prosinci, Mayová přežila, a má tedy nějakých dalších osm měsíců imunitu. Zbývá tak pouze nepřímý tlak. Každý další politický neúspěch ukazuje nutnost vyměnit lídra. Komunální volby byly takovým signálem. Dalším budou volby do Evropského parlamentu. Konzervativci jsou v průzkumech na třetím místě se 14 %. První je nové uskupení Brexit Party s 27 %. Pokud eurovolby dopadnou tak, jak se očekává, vzpoura proti Mayové je nevyhnutelná. Může následovat třeba hromadná rezignace ministrů. V případě, že rebelie bude úspěšná, může ke konci měsíce v Británii vládnout Boris Johnson.   

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články