Dění na Slovensku

Dění na Slovensku
Odstupující slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák (SMER) Foto:

oto: EU2016 SK – PRESS CONFERENCE 2016-09-20 PRAGUE PROCESS, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51566618

1
Onlines

18:35 Poslanec strany Most-Híd se vzdal mandátu

Poslanec koaliční strany Most-Híd František Šebej, který podle své mateřské strany podpořil vznik nové vlády a který dříve kritizoval Fica za některé jeho výroky, na sociální síti napsal, že se vzdal mandátu. Na jeho místo ve sněmovně nastoupí náhradník.

16:13 Ficova demise je lepší, než předčasné volby, řekla Žitňanská

„Potom, co se stalo od vraždy Jána Kuciaka a jeho přítelkyně, je správné, že Robert Fico podal demisi,“ řekla bývalá ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská. Řekla také, že vládu opustila dobrovolně. „Dospěla jsem k přesvědčení, že tuto, ale ani novou vládu už nebudu reprezentovat. Moje rozdílné postoje k SNS i k části Smeru, mi dnes už neumožňují plnit povinnost ministryně,“ řekla Lucia Žitňanská.

15:19 Fico vzkázal, že se neloučí a ani nekončí

Řekl, ze Pellegrini je jeho blízký přítel a blahopřeje mu k získání pověření o sestavení. „Uděláme v koalici všechno pro to, abychom spolu s novým panem premiérem mohli přinést návrh, kdo všechny by ve vládě mohl být,“ řekl Robert Fico.

15:02 Premiér Robert Fico podal demisi

Prezident Andrej Kiska ji přijal a pověřil dosavadní vládu k vykonávání její funkce až do sestavení vlády nové.

14:39 Dosavadní premiér Fico dorazil do prezidentského paláce

Očekává se odevzdání demise do rukou prezidenta Andreje Kisky. Po schůzce bude mít Robert Fico a Peter Pellegrini společné prohlášení.

14:37 Více jak 140 umělců, podnikatelů a aktivistů žádá odchod Gašpara

Kromě policejního prezidenta chtějí odchod i speciálního prokurátora Kováčika. Nevládní organizace zveřejnily výzvu Chceme opět věřit ve stát.

14:11 Fico zůstane předsedou vlády

Bude tak premiérem v demisi až do chvíle, kdy prezident jmenuje novou vládu.

13:57 Fico přijde podat demisi do prezidentského paláce ve 14:30

13:47: Kiska s Pellegrinim diskutoval o personálních otázkách

Slovenský prezident dodal, že pověří Petera Pellegriniho sestavením vlády poté, co přijme demisi Roberta Fica.

13:43 Kiska varuje Petera Pellegriniho

„Ústava podmiňuje demisi předsedy vlády jediným ústavním požadavkem, a to je doručení demise do rukou prezidenta,“ řekl Andrej Kiska po schůzce.

13:37 Po dvou týdnech mezinárodní hanby jsme na začátku, řekl Kiska

„Atmosféra se tak vyhrotila, že ani avizovaná demise ministra vnitra Roberta Kaliňáka ani demise premiéra Roberta Fica nemusí být pro veřejnost signálem, aby ukončila protesty.

13:30 Rozdělení ministerstev se zachová

Tak, jako tomu bylo dosud v koaliční smlouvě, řekl kandidát na premiéra Peter Pellegrini. Slovenská média očekávají, že na ministerských postech bude více změn.

13:22 Pellegrini předal Kiskovi 79 poslaneckých podpisů

Ti opětovně deklarují podporu nově vzniklé vládě ve složení Směr-Most-Híd a SNS. Vicepremiér Pellegrini informoval prezidenta, že po podání demise vlády označil předseda strany Směr Robert Fico Petera Pellegriniho, aby byl novým premiérem.

13:07 Pellegrini jedná s Kiskou

Vicepremiér Peter Pellegrini jedná s prezidentem Andrejem Kiskou v prezidentském paláci.

11:58 Ve 13:00 dorazí Peter Pellegrini za prezidentem

Do prezidentského paláce přijde i s podpisy poslanců, kteří podpoří jeho novou vládu. Po schůzce s prezidentem Andrejem Kiskou se očekává jeho vyjádření. Ve 14:00 pak zasedne vláda.

11:15 Fico podá v poledne demisi, oznámila RTVS

10:40 Kiska podle vládní strany souhlasil s řešením koaliční krize

Slovenský prezident Andrej Kiska podle šéfa nejmenší vládní strany Most-Híd Bély Bugára souhlasil s tím, že nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) současného premiéra Roberta Fica po jeho ohlášené demisi navrhne nového předsedu vlády.

9:35 Ficova demise přichází pozdě, koalice nechce volby, píšou Slováci

Nabídka slovenského premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica na rezignaci z postu předsedy vlády výměnou za setrvání současné koalice u moci působí jako arogantní gesto lidí, kteří se nechtějí vzdát svých funkcí, napsal slovenský list Sme. Podle listu Pravda případná Ficova demise, která je výsledkem dohody vládních stran, je posledním pokusem koalice vyřešit politickou krizi bez vypsání předčasných voleb.


9:05 Die Welt: Ficova podmíněná nabídka demise je špatný vtip

Informaci o středeční nabídce slovenského premiéra Roberta Fica rezignovat informovala většina evropských listů. Německý list Die Welt středeční Ficovo oznámení, že za určitých podmínek podá demisi, označil za „špatný vtip“. Podle britského serveru The Telegraph protivládní protesty na Slovensku připomínají sametovou revoluci z roku 1989, která ukončila éru komunismu v Československu.

ČTVRTEK 15. března

21:30 Ministryně Žitňanská v nové vládě nebude

Ministryně spravedlnosti Lucie Žitňanská, místopředsedkyně Most-Híd, se rozhodla, že v nové už nebude.

19:10 Premiér Fico nabídl rezignaci

Slovenský premiér Robert Fico nabídl svou demisi v rámci řešení politické krize po vraždě novináře Kuciaka. Podmínil ji tím, že prezident Andrej Kiska, který v souladu s ústavou jmenuje nového premiéra, bude respektovat stávající koaliční většinu. Nového premiéra by podle Fica měla navrhnout jeho strana Směr-sociální demokracie, která volby v roce 2016 vyhrála.

18:11 Most–Híd je proti volbám 7. července

Agentura SITA uvedla, že strana Most-Híd nesouhlasí s jedním z navrhovaných termínů předčasných voleb 7. července.

14:25 Koalice řeší i termín možných předčasných voleb

Koaliční strany v rámci svých jednání probírají i termín případných předčasných voleb. Podle agentury SITA je možným termínem 7. červenec.

13:15 Most-Híd vylučuje rekonstrukci vlády

Zástupci koaliční strany Most-Híd dnes odmítli možnost pokračování stávající vlády, nutné jsou podle strany předčasné volby. „Nemluví se o rekonstrukci vlády. Tuto záležitost (politickou krizi) dokáže vyřešit nikoli rekonstrukce vlády, ale předčasné volby. Nepřichází v úvahu rekonstrukce vlády, přicházejí v úvahu předčasné volby,“ uvedl místopředseda strany László Sólymos.

„To, že tam Směr vidí i možnost rekonstrukce vlády zřejmě souvisí s tím, že jeho představitelé neumějí číst s porozuměním, doplnil stanovisko strany poslanec František Šebej.

11:25 Premiér Fico a ministr Kaliňák odešli zadním vchodem

Na otázky novinářů odpovídal pouze Ficův mediální poradce Erik Tomáš. Strana Smer podle něj dělá vše co může, aby současná vláda vydržela. Pokud se to nepodaří a nebude jiná možnost, jsou podle Tomáše nejférovější možností předčasné volby. Definitivní stanovisko by strana chtěla mít ještě tento týden. Až poté půjde delegace Smeru k prezidentovi Kiskovi.

11:15 Jednání skončilo, ministři se postupně rozcházejí

„Předčasné volby nepřispívají ke stabilitě společnosti, ale někdy jsou jediným možným řešením,“ uvedla státní tajemnice Mária Kolíková, která zastupovala ministryni Žitňanskou. Státní tajemník ministra školství Peter Krajňák to označil za nejlepší možný scénář.

10:35 Dorazil také ministr vnitra Robert Kaliňák

Kaliňák na schůzku přišel zadním vchodem. Zatím neoznámil, kdy podá ohlášenou demisi.

10:30 S půlhodinovým zpožděním dorazil i premiér Robert Fico

Fica doprovázel kromě jeho mluvčí i mediální poradce Erik Tomáš.

10:20 Koná se schůzka ministrů, Žitňanská nepřišla

Na pravidelné zasedání ministrů nedorazila ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská, poslala za sebe státní tajemnici Márii Kolíkovou. Nedorazil ani ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Ministryně spravedlnosti a místopředsedkyně Mostu-Híd Lucia Žitňanská se jako jedna z prvních postavila proti premiérovi a požaduje odchod Fica z postu premiéra, v opačném případě hodlá sama podat demisi. Žitňanská minulý týden kritizovala Fica za jeho výroky, kterými obvinil Kisku například z mocenských her.

Středa 14.března

14:44 Danko nevyloučil, že se diskutuje o výměně premiéra

„Probrali jsme všechny možné varianty,“ řekl novinářům šéf parlamentu a předseda SNS Andrej Danko. Dle něj z diskuzí nevyplynuly žádné nové výsledky.

13:49 Koaliční lídři se na ničem nedomluvili

Předseda strany Most-Híd Béla Bugár potvrdil, že jednání probíhají. „Když budeme muset jednat týden, budeme jednat týden. Když budeme muset jednat v noci, budeme jednat. Všechno je stále ve hře,“ řekl Béla Bugár.

12:56 Policie zadržela Antonina Vadalu.

Soud v Benátkách na něj vydal evropský zatykač, informaci potvrdila dle Denniku N Generální prokuratura. Důvodem má být obchod s drogami.

12:40 SNS čeká, s čím přijde Most-Híd

„Jestli je vláda schopná vykonávat svůj mandát, není důvod pro předčasné volby,“ řekl místopředseda strany SNS Jaroslav Paška. Jakmile Most-Híd paralyzuje vládu, budou předčasné volby jediným východiskem.

12:16 Ve hře je stále i rekonstrukce vlády

„Budeme jednat o předčasných volbách, na které však nemáme hlasy. Budeme se snažit najít 90 hlasů, ale jestli se nenajdou, mohlo by dojít na zásadní rekonstrukci vlády,“ řekl Andrej Hrnčiar z Most-Híd. Hrnčiar dále řekl, že zatím nikdo z ministrů Mostu neodchází a vláda funguje jako doteď.

11:00 Parlament se sejde kvůli Ficovi v pondělí

Mimořádná schůze ohledně odvolání premiéra Roberta Fica je naplánovaná v 9:00 ráno.

10:48 SNS chce o volbách jednat až po ochromení Ficovy vlády

Vládní Slovenská národní strana (SNS) hodlá o předčasných volbách na Slovensku jednat se svými dvěma koaličními partnery až poté, co dojde k pádu kabinetu premiéra Roberta Fica, nebo k ochromení činnosti vlády či celé koalice. Sdělila to SNS v reakci na rozhodnutí širšího vedení nejmenší koaliční strany Most-Híd, která své setrvání v koalici podmínila dohodou vládních stran o nových volbách.

22:48 Most – Híd chce předčasné volby

„Republiková rada pověřila vedení strany jednání o možnostech předčasných parlamentních voleb,“ oznámil Béla Bugár. Jedna chce strana se SNS. Fico podle Bugára takovou možnost odmítá.

21:30 Bugár se vrátil, ale Most -Híd znovu jedná

Předseda Most – Híd Béla Bugár se vrátil zpět do centrály strany. Místo oznámení, rada opět jedná za zavřenými dveřmi.

20:25 Most – Híd ukončil jednání, výsledek zatím neoznámil

Republiková rada strany Most-Híd dojednala. Její představitelé neuvedli, jak se rozhodli, zda i nadále budou v koalici, nebo odejdou. Šéf strany Béla Bugár odešel na střetnutí koaliční rady, aby tam oznámil výsledek. Teprve pak ho sdělí veřejnosti.

17:30 Demonstrace budou probíhat po celém Slovensku

Na páteční protesty navážou další demonstrací lidé v Košicích. Minule se jich tam sešlo přibližně 15 000. Stejně jako v Bratislavě začne demonstrace v 17:00. Lidé se shromažďují ale i v menších městech. V Senici již nyní probíhá protest Za slušné Slovensko, přišlo asi 1200 lidí. Ve městě se zároveň konají oslavy MDŽ strany Smer.

17:10 Schwarzenberg: Na Slováky jsem v těchto dnech opravdu hrdý

Poslanec a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) ocenil Slováky, kteří se sešli na demonstracích po celé zemi. „V těchto dnech jsem opravdu na Slováky opravdu hrdý.
Tak jako před lety sami, bez cizí pomoci, svrhli vládu Vladimíra Mečiara, o kterém právě nyní v českých kinech běží vynikající film, tak teď zase povstali. Povstali proti systému, který umožnil, že se na Slovensku usadily mafie a že se čelní politici styků s těmito zločineckými organizacemi neštítili. Ano, v těchto dnech jsou na Slovensku bouře, ale taky vím, že..“Zastavme ich bratia, veď sa ony stratia, Slováci ožijú,“ uvedl poslanec Schwarzenberg na svém facebookovém profilu.

16:42 Opozice chce odvolat Fica

Opozici se podařilo sehnat dostatečný počet podpisů pro svolání mimořádné schůze, na které chce hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Roberta Fica. Informovala o tom poslankyně Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS). Návrh opozice podala v pondělí. „Předseda parlamentu má teď sedm dní na to, aby svolal mimořádnou schůzi,“ uvedla Ďuriš Nicholsonová.

15:52 Kaliňák nestačí: protivládní demonstrace pokračují

Organizátoři demonstrací proti vládě slovenského premiéra Roberta Fica svolali na tento pátek v Bratislavě další demonstraci a požadují demisi Ficova kabinetu. Zapojí se i další města. „Odchod ministra vnitra Kaliňáka nestačí. Jeho odchod musí být jen začátkem velkého uklízení. Je legitimním požadavkem občanské veřejnosti, abychom žili v zemi, kde korupce není standardem a kde ve vládních kruzích neexistuje propojení na organizovaný zločin,“ uvedli organizátoři demonstrací v reakci na Kaliňákovu rezignaci.

14:23 Most-Híd rozhoduje o setrvání v koalici

O setrvání strany Most-Híd v koalici právě teď rozhoduje Republiková rada. Jedná se o největší orgán strany.

14:20 Fico poděkoval Kaliňákovi

,,Odchod Roberta Kaliňáka chápu především jako jeho osobní příspěvek ke stabilitě, udržení demokracie a možnosti pokračovat v pozitivní politice pro lidi,“ napsal v prohlášení slovenský premiér Robert Fico, který bývalému ministrovi vnitra poděkoval i za 10 let kvalitní práce.

13:08 SNS je připravená mluvit o předčasných volbách

„Jsme připraveni na rekonstrukci vlády podle představ prezidenta i podle představ premiéra,“ oznámil Andrej Danko, předseda Slovenské národní strany. ,,Jsme připraveni i na debaty o předčasných volbách,“ dodal Danko na pondělní tiskové konferenci. Zda vláda skončí nebo ne, se podle něj ukáže po schůzi koalice.

12:30 Nestačí to, hodnotí novináři Kaliňákovu rezignaci

Na stránkách slovenských serverů se objevují hlasy, že Kaliňákův odchod nestačí, požadují i rezignaci premiéra Roberta Fica. ,,On už teď nestačí. Za poslední dva týdny se všichni dozvěděli, že problémem není Kaliňák. Problém se jmenuje Robert Fico,“ napsal Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníku N. O tom, zda bude Kaliňákův odchod stačit straně Most-Híd pro setrvání v koalici, bude strana rozhodovat na dnešní schůzi.

10:41 Tisková konference skončila

10:40 „Rezignoval jsem, protože vidím, slyším a cítím,“ řekl Kaliňák

Rozhodl jsem se, protože vidím, poslouchám a cítím. V některých jiných státech je podobných případů víc, ale my jsme na toto pochopitelně mimořádně citliví, proto jsem se rozhodl odstoupit. Takové případy se u nás běžně nedějí,“ dodal ministr.

10:37 Tibor Gašpar je prý historicky nejlepší policejní prezident

Robert Kaliňák podržel policejního prezidenta, jeho možné odvolání vůbec nepřipustil. „Tibor Gašpar je nejsilnějším a nejlepším prezidentem, jakého jsme měli. Gašpar nebyl můj nominant, ale nominant předchozí vlády,“ připomněl Kaliňák.

10:36 Své další profesní směřování zatím Kaliňák neoznámil

Na otázku, zda Robert Kaliňák setrvá v parlamentu, zatím nedokázal odstupující ministr vnitra odpovědět. Řekl, že své další kroky oznámí v nejbližší době.

10:34 Kaliňák chce, aby rezignace přispěla ke stabilitě

„Svobodně jsem se rozhodl, své rozhodnutí jsem oznámil předsedovi vlády a oběma předsedům koaličních stran. Chtěl jsem, aby tento krok byl všemi vnímaný jako snaha o stabilitu a Slovensko pokračovalo v dobré cestě k tomu, abychom mohli občanům odevzdat výsledky, které stát má,“ uvedl ministr vnitra na své tiskové konferenci.

10:30 „Rozhodl jsem se rezignovat“

„Chci poděkovat všem policistům, kteří udělali ze Slovenska bezpečný stát. Můžeme díky vyšetřovatelům dokázat, že jsme moderní a bezpečnou zemí,“ dodal Kaliňák. Rezignující ministr dále poděkoval opět svým kolegům.

10:25 „Situace je opravdu komplikovaná“

Do roku 1989 jsme vybojovali možnost shromažďovat se a vyjadřovat svůj názor. Všem účastníkům pochodů chci poděkovat, za to, že dopadl tak, jak se sluší. Byl bez incidentů,“ ministr dále děkoval svým podřízeným policistům za jejich práci během demonstrací.

10:21 Tisková konference začala

„Pro ministra vnitra existuje jen jedno řešení. A to vyšetřit případ a dostat viníky před soud. Situace se vyhrotila a emoce se vybičovaly. Je důležité, abychom v těchto hodinách nechali dostatečný prostor policistům,“ řekl Kaliňák.

10:16 Čeká se na tiskovou konferenci ministra Kaliňáka

Ministr vnitra Robert Kaliňák (SMER) má v nejbližších minutách vystoupit na tiskové konferenci. Očekává se jeho rezignace.