Zeman při výročí okupace oželí projev i pietu. Vyšle jen zástupce kanceláře
Prezident bude mlčet
Prezident Miloš Zeman si žádný proslov k výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa nechystá, nezúčastní se ani pietního aktu před budovou rozhlasu, kde nebudou chybět nejvyšší ústavní činitelé. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček to odůvodnil tím, že odvahu chtěl především Zemanův projev nesouhlasu s okupací na počátku normalizace. Řada politiků se shoduje na tom, že se jedná o nestandardní krok, předseda TOP 09 Jiří Pospíšil dokonce vyzval prezidenta, aby významné výročí v dějinách republiky neignoroval.
Podle Ovčáčka už však prezident svůj projev přednesl. „Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické. Takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. 8. jistojistě zazní,“ nechal se slyšet mluvčí na Twitteru.
Zeman se podle informací deníku Echo24 neobjeví ani na pietním aktu před budovou Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici. „Slavnostní projevy zahájí generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, s proslovy se dále připojí předseda Senátu PČR Milan Štěch, předseda PS PČR Radek Vondráček, předseda vlády Andrej Babiš a primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová,“ uvedla ve zprávě mluvčí rozhlasu Blanka Bumbálková. Nejvyššího ústavního činitele bude ale událost postrádat. „U rozhlasu bude přítomen zástupce Kanceláře prezidenta republiky,“ napsal na dotaz Echo24 hradní mluvčí s odkazem na Petra Mužáka.
To je přesně ono, co se mi bytostně příčí. Zneužití výročí okupace k politikaření a volební kampani. Navíc je to odporné a nehorázné svinstvo. TOP 09 se sprostě otírá o člověka, který byl vyhozen z práce pro nesouhlas s okupací. https://t.co/Kcjsry9ygO
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 15. srpna 2018
Zemanova absence u 50. výročí připomínky 21. srpna 1968 včetně rozhodnutí oželet projev se neobešla bez kritiky z tuzemské politické scény. Šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila prohlášení Hradu zaskočilo. „Není možné, aby prezident republiky ignoroval tak významné výročí v historii České republiky a nezúčastnil se ani jedné z oficiálních vzpomínkových akcí, které se budou tento den konat. Je to neúcta ke všem lidem, jejichž životy byly poznamenány událostmi 21. srpna 1968,“ napsal v otevřeném dopise adresovaném Zemanovi. Současně prezidenta vyzval, aby nezanedbával své povinnosti. Podle Ovčáčka TOP 09 jen politikaří a „sprostě se otírá o člověka, který byl vyhozen z práce pro nesouhlas s okupací“.
V srpnu 2008 jsem se rozhodl ocenit deset zcela výjimečných lidí, z Ruska, Maďarska, Polska a Německa, kteří před tehdy 40 lety protestovali proti okupaci. Nikdy na ten den nezapomenu. Dnes prý prezident naší země nechystá ani projev... https://t.co/c2ub2luujF
— Mirek Topolánek (@MirekTopolanek) 15. srpna 2018
Podle předsedy občanské demokracie Petra Fialy se jedná o zvláštní rozhodnutí, které nejvíc vypovídá o samotném Zemanovi. Bývalý předseda vlády Mirek Topolánek připomněl svůj vlastní proslov, který pronesl před deseti lety v čele úřadu, když vyznamenával skupinu lidí ze zahraničí, kteří protestovali proti okupaci Československa. „Dnes prý prezident naší země nechystá ani projev,“ dodal. Kandidát na senátora v Praze 12 Pavel Fischer se také podivuje nad tím, že prezident bude 21. srpna mlčet. „Tomu říkám slovo do pranice. Nevím, co je horší: když mluví a neví, jak zastavit? Nebo když se nyní promlčí výročím, které budeme připomínat jaksi...ehm...bez něj?,“ zamyslel se.
Prezident republiky si nepřipomene 50. výročí okupace Československa. Je to zvláštní rozhodnutí, které vypovídá nejvíce o něm samém. My si 21. srpen 1968 připomeneme v 16:30 tichým pochodem od Rudolfina na Klárov, kde položíme květiny u pomníku okupanty zastřelené M.Charouskové.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 15. srpna 2018
Žádný řečnický nováček
Miloš Zeman přitom v posledních letech proslov přednesl na řadě akcí, a to i méně závažných. Hovořil na posledním sjezdu komunistické strany, vystoupil i na předminulém sjezdu hnutí SPD. V květnu se zúčastnil oslav konce druhé světové války na ruském velvyslanectví, kde měl proslov v ruštině. Mluvil taktéž na Žofínském fóru v Praze.
Letošní 21. srpen nabídne k uctění památky událostí léta 1968 několik příležitostí. V průběhu pietního aktu bude před budovou rozhlasu odhalena nová pamětní deska na počest obětem tamějšího střetu. Večer na Václavském náměstí proběhne koncert s účastí Marty Kubišové, Marty Jandové či Anety Langerové. Vedle nich vystoupí i Lucie Bílá, Xindl X nebo Vojtěch Dyk. V Knihovně Václava Havla se uskuteční debata, ve Skautském institutu vernisáž výstavy ÚSTR nazvaná Za vaši a naši svobodu. Od Rudolfina na Klárov se půjde tichý pochod, pietní akce se koná i v Muzeu Kampa.