Elektrárny ČEZ v rukou státu? Akcie zareagovaly prudkým růstem
AKCIE ČEZ
Akcie hlavní energetické společnosti ČEZ ve středu prudce vzrostly téměř na hodnotu z dob před vypuknutím finanční krize. Překonaly hranici 1100 korun a celková tržní cena celé společnosti se dostala nad 600 miliard. Důvodem vystřelení ceny akcií byla zpráva o tom, že vláda uvažuje o rozdělení ČEZ na tržní a netržní část. Výrazný růst akcií energetické skupiny posílil celou pražskou burzu.
Cenné papíry ČEZ s růstem o osm procent byly na konci obchodního dne na 1121 korun. „Stalo se tak poté, co se objevila zpráva, že stát znovu uvažuje o variantě rozdělení společnosti na dva subjekty,“ uvedl makléř Fio banky Josef Dudek. Objem obchodů s akciemi ČEZ se ve středu přiblížil miliardě korun.
S informací o tom, že vláda o rozdělení ČEZ vážně uvažuje, přišel server Seznam Zprávy. Prakticky by se mohlo jednat o rozdělení společnosti na výrobní část, tedy hlavně fosilní a jaderné elektrárny, a obchodní část. Podíly minoritních akcionářů ve výrobní části by pak stát, který dnes vlastní zhruba 70 procent ČEZ, vykoupil. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) vláda zvažuje více možností restrukturalizace. Nápad na rozdělení ČEZ a zestátnění elektráren před téměř pěti lety poprvé odmítla vláda Andreje Babiše.
Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o 218 procent na 26,7 miliardy korun. Provozní výnosy stouply o 29 procent na 76 miliard a provozní zisk před odpisy (EBITDA) o 119 procent na 43,7 miliardy. Důvodem růstu je mimo jiné enormní růst cen komodit na velkoobchodních trzích a rekordní zisk z obchodování s komoditami na západoevropských trzích. ČEZ těží ze současných vysokých cen elektřiny jako její výrobce, ale ne jako prodejce, prodejní segment totiž meziročně klesl.