Vláda schválila Prymulovu „trafiku.“ Souhlasila i ČSSD, která ji kritizovala
NOVÁ PRYMULOVA FUNKCE
Vláda v pondělí jednomyslně schválila pozici vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, kterou bude zastávat dosavadní náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že půjde o post vědeckovýzkumný, který se nebude krýt s kompetencemi ve zdravotnictví. Na ministerstvu Prymula skončí do konce týdne. Nový post pro Romana Prymula podpořila také sociální demokracie, ačkoliv se k němu zpočátku stavěla zdrženlivě.
Ráno Prymula, který byl dosud zodpovědný za vedení projektu chytré karantény, Českému rozhlasu řekl, že počítá s přechodem pod Úřad vlády ČR od 1. června. „Dominantně se budu věnovat vědě, zůstal bych i v klinickém týmu. Neměl bych zodpovědnost za chytrou karanténu, která by přešla pod hlavní hygieničku,“ popsal pro Český rozhlas Plus Prymula své představy další kariéry.
Prymula, který se stal tváří vlády v boji proti epidemii koronaviru nového typu, oznámil, že chce funkci náměstka pro zdravotní péči opustit na konci května. Premiér Andrej Babiš (ANO) mu nabídl nově vytvořenou funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Část opozice to kritizovala, pozici pro Prymulu označila za politickou trafiku a za oslabení ministra zdravotnictví.
Jedním z důvodů pro Prymulův odchod z ministerstva je to, že nezískal bezpečnostní prověrku. Prymula dříve uvedl, že ministerstvo zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky kvůli obavám z jeho popularity. Podle průzkumu společnosti Kantar představeného v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce důvěřovalo Prymulovi v koronavirové krizi 37 procent lidí, zatímco Vojtěchovi šest procent.
Vojtěch Prymulovo tvrzení ale opakovaně odmítl. Zdůraznil, že povinnost prověrek se zavedla už v loňském roce, tedy dlouho před pandemií, a že všichni náměstci kromě Prymuly prověrku získali. Na místo nového náměstka po Prymulovi vypíše výběrové řízení podle služebního zákona.
ČSSD se post nového zmocněnce nezdál, nakonec jej ale podpořila
„Za nás je to druhá tvář pro zdravotnictví, nicméně není to žádná zásadní věc. Já myslím, že potěšující zpráva je, že naši ministři zemědělství a zahraničí naopak každý zrušil jednu funkci svého vládního zmocněnce. To znamená, dva nám ubyli, jeden nám přibyl, ale celková bilance díky ministrům za sociální demokracii je mínus jedna další funkce a to je důležité,“ okomentovala vytvoření nové funkce pro Romana Prymulu místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová.
Ještě o víkendu se ale nový post pro Romana Prymulu nezdál šéfovi sociálních demokratů Janu Hamáčkovi. „Budu se na vládě ptát, co pan Prymula bude v nové funkci dělat. Přijde mi trochu zvláštní, mít zmocněnce pro zdravotnictví. To bychom také mohli udělat zmocněnce pro dopravu, pro hospodářství, pro spravedlnost a tak dále. Každý ministr by podle této logiky mohl mít svého zmocněnce,“ řekl Hamáček v sobotním rozhovoru pro deník Právo.
„Vlk se nažral a koza zůstala celá. Pan ministr Vojtěch se zbavil svého viditelného náměstka a pan premiér Babiš neztratil za ANO nejvýraznější tvář celé krize,“ řekl ministr vnitra Hamáček. „Považoval bych za férovější, kdyby to pan premiér vyřešil výměnou na postu ministra zdravotnictví, ale do toho se mu asi nechtělo,“ dodal předseda druhé vládní strany.