4 Babiš v Londýně

Babiš zahájil návštěvu Velké Británie, setkal se s Mayovou

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Premiér Andrej Babiš po poledni zahájil pracovní návštěvu Británie. Setkal se mimo jiné i s premiérkou Theresou Mayovou, s níž hovořil o aktuálním stavu jednání o odchodu Británie z Evropské unie a o bilaterální spolupráci. Před odletem z Prahy přitom zdůraznil, že brexitová vyjednávání s Londýnem se vedou na úrovni Evropské unie a že hlavním cílem jeho návštěvy jsou oslavy 100. výročí založení Československa.

Andrej Babiš po jednání s britskou premiérkou vyjádřil optimismus ohledně dohody Británie o jejím odchodu z Evropské unie. Také zdůraznil, že z českého hlediska je důležité, aby kvůli brexitu nedošlo ke zhoršení pozice Čechů žijících a pracujících v Británii.

„Stále věřím, že dohoda je možná,“ řekl Babiš českým novinářům po schůzce s Mayovou. Český premiér vyjádřil radost nad tím, že měl možnost s Mayovou hovořit v době, kdy je třeba dokončit dohodu o brexitu. Podle Babiše je hotovo devadesát procent dohody. Británie se chystá opustit EU na konci března příštího roku.

Oběd se starostou City

Babiš pracovní návštěvu Británie zahájil obědem se starostou londýnské finanční čtvrti City Charlesem Bowmanem. Od pomníku hrdinů z bitvy o Británii zamířil na české velvyslanectví na setkání s českými občany žijícími ve Spojeném království. odpoledne položil dva věnce u londýnského památníku bitvy o Británii, které se v roce 1940 zúčastnili i čeští piloti. Památník je umístěn v centru Londýna na nábřeží Temže, naproti vyhlídkovému kolu známém jako Londýnské oko.

Problém brexitu nyní podle Babiše spočívá v nedořešeném režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem, řekl to českým novinářům před cestou do britské metropole. „Jinak je všechno domluveno,“ podotkl. Dodal, že z jednání mezi EU a Londýnem má „dobrý pocit“ a že hlavní vyjednávač EU o brexitu Michel Barnier má plnou podporu Prahy. „V tuto chvíli nemáme žádné obavy, ale musíme samozřejmě počítat i s alternativou brexitu bez dohody,“ shrnul Babiš.

Česko podle něj klade důraz mimo jiné na zajištění veškerých práv českých občanů dlouhodobě žijících a pracujících v Británii. „Je jasné, že naší prioritou je, aby naši lidé, kteří pracují ve Velké Británii, měli stejné podmínky jako doposud, a aby náš byznys pokračoval ve stejném rozsahu, a možná ve větším rozsahu,“ řekl Babiš.

V Londýne šéf české vlády nejdříve zamířil do finanční čtvrti City na setkání s místním starostou Charlesem Bowmanem. Ten pro českého hosta pořádá pracovní oběd v Guildhall, historické budově radnice City.

Odpoledne český ministerský předseda položil věnec u Pomníku hrdinů z bitvy o Británii a na zastupitelském úřadě se setkal se zástupci českých občanů dlouhodobě žijících a pracujících ve Spojeném království. Následovala schůzka s Mayovou a na závěr návštěvy Británie se Babiš i s manželkou zúčastní jako hlavní host londýnského koncertu České filharmonie při příležitosti oslav 100. výročí založení Československa.

Zatím poslední bilaterální pracovní návštěva předsedy české vlády v Londýně se uskutečnila v únoru 2012, kdy byli premiéry Petr Nečas a David Cameron. Británie je významná mimo jiné pro české exportéry, pro které je čtvrtým nejdůležitějším odbytištěm.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Poprvé s Monikou. Andrej Babiš vyrazil do Finska v doprovodu manželky

Babiš o brexitu: Británie by měla uspořádat nové referendum

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.