1 chlapci se učí potápět

VIDEO: Fotbalistům v jeskyni se daří dobře. Jejich záchrana ale může trvat měsíce

, NOVÉ

Témata: , ,

Skupina dvanácti mladých thajských fotbalistů, kteří byli v pondělí po dlouhých devíti dnech záchranných pokusů nalezeni živí v zatopené jeskyni, stále nemá vyhráno. Jeskyně je nadále zatopená a odčerpávání vody probíhá pomalu, záchrana chlapců se tak může protáhnout až na několik měsíců. Záchranáři již dříve uvedli, že uvězněné čeká čtyřměsíční potápěčský výcvik, bez něhož se ze zaplavené jeskyně nedostanou. To však někteří odborníci kritizují a snaží se nalézt bezpečnější způsob evakuace. Thajská armáda nyní na sociálních sítích zveřejnila nové video, chlapcům se podle přítomných záchranářů daří dobře. 

K fotbalistům se během úterý dostalo sedm záchranářů, kteří jim poskytli nezbytná ošetření a podali antibiotika, po devíti dnech také dostali také první jídlo. Jejich zdravotní stav je monitorován i nadále, s psychikou se jim podle britského serveru Guardian snaží pomáhat i jejich trenér. „Snaží se je uklidnit, radí jim, aby se věnovali meditaci a odpočívali, musí se snažit šetřit energii,“ uvedl mluvčí thajské vlády Werachon Sukondhapatipak. Chlapci na videu zdraví své blízké a gestem ukazují, že jsou v pořádku. 

Již dříve bylo rozhodnuto, že chlapce čeká náročný čtyřměsíční potápěčský výcvik. První lekci chlapci absolvovali ve středu, informovala o tom agentura AP. Proti zvolenému postupu však vyjádřili výhrady někteří odborníci. Chlapci podle nich s potápěním nemají žádné zkušenosti, někteří z nich ani neumí plavat. Riziko utonutí je proto podle části z nich příliš vysoké. Radí proto, aby chlapci v jeskyni počkali do té doby, než ji bude možné bezpečně opustit. 

Thajské úřady se snaží odčerpávání vody z jeskyně urychlit, situaci jim však komplikuje především neustávající vytrvalý déšť.  Třetí možností je podle serveru The Telegraph nalezení jiné cesty, kterou by chlapci mohli jeskyni opustit. Všechny varianty však předpokládají, že chlapci stráví v jeskyni několik dalších týdnů či měsíců. 

Dvanáct chlapců se svým fotbalovým trenérem v zatopené jeskyni uvízlo na konci června, při návštěvě jeskynního komplexu je překvapila povodeň. Jejich nalezení záchranářům komplikovaly především bahno a stále stoupající voda. Ta situace komplikuje i nadále, začínající období dešťů má v Thajsku trvat do října. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nalezeni. Dvanáct dětí a trenér uvěznění devět dní v jeskyni jsou naživu

Děti zůstanou uvězněné v jeskyni ještě měsíce, čeká je výcvik potápění

,