Mars, jak ho neznáte. Sonda pořídila nevídané panorama. Podívejte se

nový pohled na Mars

Mars, jak ho neznáte. Sonda pořídila nevídané panorama. Podívejte seUVNITŘ VIDEO
Povrch Marsu zachycený sondou Curiosity Foto:

FOTO: reprofoto NASA Jet propulsion laboratory

Panorama

zd Echo24

Sonda Curiosity, která se už více než pět let pohybuje po povrchu Marsu, zaslala na Zemi nevídaný panoramatický záběr. Zachycuje pohled na krajinu, kterou Curiosity už dlouhé roky brázdí. A díky úpravám ukazuje Mars v trochu odlišném světle.

Panorama, které se skládá ze 16 snímků, které sonda Curiosity pořídila už 25. října minulého roku, zachycuje nejen celou cestu, kterou sonda za svůj pobyt na Marsu urazila, ale také až 3,5 miliard let starý kráter Gale. Jeho okraj lemují kopce, které díky neuvěřitelně řídké atmosféře prosvítají i ze vzdálenosti 80 km. Na fotografii lze například zahlédnout i vyhloubené ,,koryto‘‘, nímž pravděpodobně kdysi mohla proudit tekoucí voda.

Kromě pouhého vytvoření panoramatu se NASA rozhodla, že snímek podrobí úpravám vyvážení bílé barvy, aby přineslo pohled na Mars takový, jaký by byl za běžných světelných podmínek na Zemi. Díky tomu má obloha nad kopci v pozadí netypicky modravý nádech.

Přesto, že se sonda poprvé dotkla povrchu Marsu už v roce 2012, zvládla zatím urazit jen 18 km dlouhou trasu. Původně mělo jít o dva roky dlouhou misi, která bude především pátrat po známkách tekoucí vody, možných známkách dřívějšího či současného života a provádět geologický průzkum krajiny. Díky úspěšnosti se NASA rozhodla misi prodloužit, Curiosity je tak na povrchu Marsu už více jak 2000 dní.

Čtěte dále: Ve Francii se srazily dva vojenské vrtulníky. Zemřelo 5 lidí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.