1 Vliv Ruska a Číny na Česko

Poslanci chtějí vyšetřit vliv cizích mocností na Česko. Šéf diplomacie Petříček souhlasí

NOVÉ

Témata: , ,

S návrhem poslanců, aby se vyšetřil vliv cizích mocností na Česko, souhlasí ministr zahraničí za ČSSD Tomáš Petříček. České bezpečnostní instituce dlouhodobě varují před vlivem Ruska či Číny na politické dění v Česku, a tak je potřeba, aby vznikla sněmovní vyšetřovací komise, říká část poslanců v čele s Helenou Langšádlovou (TOP 09).

„Vnímám velmi pozitivně veškeré iniciativy, které mohou posilnit odolnost ČR proti takovýmto hrozbám. Dezinformace a kybernetické útoky, to jsou nové způsoby dělaní zahraničí politiky. Jako jeden z největších problémů vidím dezinformace, ty opravdu ovlivňují naše vnitropolitické procesy,“ uvedl na dotaz deníku Echo24 Tomáš Petříček. „Byl bych pro,“ dodal ministr.

Návrh na ustavení komise podají poslanci v souvislosti s uveřejněním nové zprávy BIS za rok 2017. Ta zatím není, ale touto dobou bývá uveřejněná. Poté o návrhu rozhodnou všichni poslanci.

Celý název navrhované komise, na niž upozornil jako první deník Echo24, zní Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti českého politického systému. Pod návrhem na ustavení komise jsou nyní podepsáni poslanci TOP 09, Pirátů, lidovců a STAN a také jednotlivci z ODS, ANO a ČSSD. Komunisty a SPD o podporu návrhu Helena Langšádlová nežádala.

Komise by dle Langšádlové měla vyhodnotit mimo jiné roli zájmu autoritářských režimů v jednání prezidenta republiky, jejich vazby na české politické strany, propagandistické kampaně nebo vazby obchodních společností z autoritářských režimů na české státní a politické instituce.

Jedna vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny už rok funguje, věnuje se privatizaci OKD a její vznik iniciovali Piráti. V čele komise je pirátský poslanec Lukáš Černohorský.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte:

Poslanci chtějí vyšetřit vliv cizích mocností na Česko. Máme už dost podpisů, říká TOP 09

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.