Desítky tisíc lidí podepisují petici za Babišovo odstoupení

Desítky tisíc lidí podepisují petici za Babišovo odstoupeníAKTUALIZUJEME
Ilustrační foto Foto:

Jan Zatorsky

Domov

Kampaň Milion chvilek pro demokracii

Karolína Vaverková

Petici za odstoupení premiéra v demisi Andreje Babiše už podepsalo přes 50 tisíc lidí. Sběr podpisů začal 25. února. Za peticí stojí spolek Milion chvilek, jenž navazuje na předchozí studentskou výzvu Chvilka pro Andreje. Premiéra v demisi vyzývala k plnění předvolebních slibů. Především slibu o rozvíjení demokracie a cílem bylo sehnat milion podpisů. Za sto dní chtějí získat milion podpisů organizátoři i pro petici za odstoupení.

Důvodem pro odstoupení je dle petice Babišovo trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. A stejně tak rozhodnutí bratislavského krajského soudu, který v obnoveném líčení zamítl žalobu Babiše, že je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako agent.

Za peticí stojí spolek Milion chvilek, jenž má za cíl „podporu a kultivaci demokratické kultury, občanské angažovanosti a veřejné diskuse v České republice“. V čele spolku stojí Mikuláš Minář, aktivista a iniciátor předchozí studentské výzvy Chvilka pro Andreje, na níž petice navazuje. Petici bude spolek propagovat kampaní s názvem Milion chvilek pro demokracii.

„Budeme k vidění na Facebooku a na sociálních sítích. Budeme tvořit vzdělávací videa, která nebudou zaměřena jen na požadavek odstoupení Babiše. Chceme informovat i o propasti mezi jeho sliby a realitou, chceme upozorňovat na informace, které podle nás málo znějí ve veřejném prostoru,“ uvedl Mikuláš Minář pro Echo24.

Už nyní má spolek dvě stovky dobrovolníků a zřízený transparentní účet, z něhož je kampaň financována. „Důležitá část naší práce je i síť dobrovolníků, máme jich více než dvě stě. Ti nám pomohou po celé republice roznášet letáky, vylepovat plakáty a sbírat podpisy. Doufáme, že i ti signatáři pomůžou petici šířit,“ dodal Minář.

Pod peticí je nyní podepsáno přes 50 tisíc lidí. „Pokládáme za nepřijatelné, aby 70 let po komunistickém puči a 29 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk vedený jako agent StB. Nebudeme dělat, že je to normální. Chceme, aby se Andrej Babiš vzdal funkce,“ píše se v prohlášení.

Celý text prohlášení: „My, níže podepsaní, pokládáme za nepřijatelné, aby 70 let po komunistickém puči a 29 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk vedený jako agent StB. Nebudeme dělat, že je to normální. Chceme, aby se Andrej Babiš vzdal funkce!“

Studentské hnutí Chvilka pro Andreje už v prosinci vyzvalo premiéra v demisi Babiše, aby splnil sliby, které dal občanům ve své „předvolební smlouvě“, a uvedlo deset bodů, které by měl splnit, aby byl premiérem všech občanů. Podle studentů by měl mimo jiné ukázat, že bude dodržovat právní stát, bránit svobodu médií a nebude ve svých rukách hromadit moc. Psali jsme o tom zde. Na Chvilku pro Andreje nyní navazuje petice za odstoupení premiéra.

„Upozorňovali jsme na to, co Babiš sliboval, a apelovali jsme na něj, aby sliby plnil. Ale po Chvilce pro Andreje jsme přišli s výzvou Chvilka pro rezignaci. Usoudili jsme totiž, že nemá smysl na Babiše dál apelovat. On prokázal, že nemá zájem o dialog a zájem dát nám odpověď. Nemá ani zájem plnit svůj slib, rozvíjet demokracii,“ řekl Minář.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Česko vzpomíná na Palacha. Stovky lidí protestovaly proti Babišovi a Ondráčkovi

Splňte své sliby, vyzývají studenti Babiše. Chtějí sehnat milion podpisů