Neočkovaným nastávají těžké časy. Zakročí proti nim několik zemí. Chystá se i Válek
KORONAVIROVÁ OPATŘENÍ
Čísla nakažených lidí covidem-19 opět rostou, ve čtvrtek v Česku přibylo dalších 4348 potvrzených případů, což je nejvíce ve volný den od března. Epidemická situace se tak s přicházející zimou zhoršuje a ve vzduchu visí otázka, zda se bude opakovat scénář z minulého roku. Odcházející vláda Andreje Babiše (ANO) zřejmě tuto zodpovědnost přenechá svým následovníkům, přičemž horkým kandidátem na dalšího ministra zdravotnictví je Vlastimil Válek (TOP 09). Podle Válka je Česko na hraně lokálních lockdownů. Naznačil také, že by další opatření směřoval zejména na neočkované lidi nad 60 let. Použil by „všechny prostředky, které zabrání tomu, aby se neočkovaní 60 plus nakazili,“ řekl serveru Novinky.cz.
Podle Válka je takových opatření proti neočkovaným starších 60 let celá řada. Opatření by Válek aplikoval lokálně. „Postup bude jiný v malé obci, kde jsou samoty. Nemůžete udělat jeden krok, který bude plošně fungovat. Proto musí být opatření cílená a musí je dělat krajský epidemiolog,“ řekl serveru. Jedním z řešení je podle Válka vytvořit časy, kdy mohou tito lidé chodit nakupovat, nejlépe v čase, kdy v obchodech nejsou davy lidí. „A ti, co chodí do práce, by tam asi museli přestat chodit a být v nějaké domácí karanténě,“ dodal Válek s tím, že to musí být opatření, která navrhnou odborníci.
Válkovi však odporuje někdejší ministr zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula. Obdobné nařízení, o kterém mluvil Válek totiž vláda zavedla minulý rok na jaře, kdy senioři měli vyhrazený čas pro nákupy od 8 do 10 dopoledne. Podle Prymuly tehdy nebyla jiná cesta, protože tehdy nebylo ještě dostupné očkování a nebyla tedy jiná cesta, řekl webu iDnes. „Ono to separování je velmi složité, protože když se nastavila určitá doba, senioři chtěli nakupovat ve slevách a báli se, že když budou dodržovat časy, ty slevy jim někdo vykoupí. Není to vůbec jednoduché a nevím, jestli to je prakticky dobře realizovatelné,“ řekl Prymula webu.
Neočkovaní či bez testu nesmí na pracoviště, zvažoval Hamáček
Cílit na určitou skupinu chtěl i končící ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). V pondělí po jednání Ústředního krizového štábu řekl, že ministerstva zvažují úpravu zákonů tak, aby zaměstnanci neočkovaní proti covidu či bez testu nebo jiného dokladu o bezinfekčnosti nemohli na pracoviště.
Po středečním jednání tripartity ale sociální partneři i zástupci vlády smetli návrh ze stolu a odmítli uložení jakýchkoliv restrikcí pro neočkované zaměstnance. Odboráři a podnikatelé návrh kritizovali a poukazovali na to, že k zákazu přístupu na pracoviště je potřeba změna zákona. Překážky v práci upravuje zákoník práce. Babiš návrh se zákazem vstupu do práce označil za protizákonný a nesmyslný.Končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po jednání řekl, že se nepočítá ani s plošným testováním ve firmách.
Ve světě zpřísňují
Protikoronová opatření ve světě zpřísňují. Moskevský starosta Sergej Sobjanin minulý týden mimo jiné oznámil čtyřměsíční domácí izolaci pro neočkované obyvatele metropole starší 60 let a požaduje také povinnou vakcinaci 80 procent pracovníků ve službách do konce roku, dosud žádal 60 procent očkovaných. V ruských médiích objevily informace, že moskevské úřady zvažují zavedení krátkodobého lockdownu v metropoli po dobu schválených nepracovních dnů. Jsou připraveny na týden zavřít vše kromě obchodů s potravinami a lékáren, napsal list Kommersant.
Opatření proti neočkovaným zvažuje i Rakousko či německé Sasko. Podle rakouského modelu by neočkovaní v nejvyšším stupni šíření nákazy mohli pouze na nákup potravin nebo léků a cestovat jen do práce. Po 1. listopadu Rakousko plánuje zavést opatření, kdy bude muset každý v zaměstnání prokázat, že je očkovaný, že prodělal v posledních 180 dnech covid-19 anebo že má negativní test. Podobná povinnost bude platit i pro návštěvníky adventních trhů.
Potvrzení o bezinfekčnosti chce zavést i saský kabinet. Ten se chce však opírat o pravidlo pouze dvou potvrzení, tedy o očkování nebo o prodělání nemoci v posledním půlroce.