Celoevropská hádka o energie. Morawiecki po příjezdu ostře zkritizoval Německo
SUMMIT V PRAZE
Lídři desítek evropských zemí se v Praze sjíždí na summit i kvůli řešení energetické krize. Zatímco se však české předsednictví snaží najít celoevropské řešení, summit začíná v atmosféře ostré kritiky Německa. Masivní německá podpora spotřeby energií ničí jednotný evropský trh a Berlín nemůže diktovat energetickou politiku Evropské unie, řekl hned při příchodu na Pražský hrad polský premiér Mateusz Morawiecki.
O tom, že bude kritika německého přístupu jedním z témat summitu, bylo jasné už předem. Jen pár dní před začátkem začal tento svár zaznívat i zevnitř Evropské komise. Komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni a komisař pro vnitřní trh Thierry Breton se obořili veřejně proti německé „injekci“ do vlastního hospodářství, které další země nemohou konkurovat. Francouzsko-italská dvojice tak varuje před tím, že Německo, které se navíc podle kritiků zásadně podílelo svou energetickou politikou na současné krizi, neférově zvýhodní své podniky.
Morawiecki po příchodu na summit Evropského politického společenství (EPC) doplnil, že Evropa by se měla jednotně vypořádat s nedostatkem energií z Ruska, ke kterému podle něj přispěla i cílená sabotáž plynovodu Nord Stream. Estonská premiérka Kaja Kallasová zase řekla, že absence opatření na úrovni EU by poškodila vnitřní trh.
Evropští lídři budou v Praze debatovat zejména o důsledcích ruské invaze na Ukrajinu a související energetické krizi. Morawiecki před začátkem jednání kritizoval plán vlády v Berlíně, která chce na zmírnění dopadů vysokých cen energií vynaložit až 200 miliard eur (téměř pět bilionů Kč). To by podle expertů mohlo znevýhodnit ostatní země EU.
„Ten německý plán podrývá a ničí jednotný evropský trh,“ prohlásil Morawiecki. Podobně podle něj smýšlí velká část evropských lídrů a německá role při určování společné energetické politiky EU bude součástí pražské diskuse.
Evropský blok podle polského premiéra musí postupovat jednotně a jeho energetická politika by měla být ku prospěchu všech, nikoli jen „těch nejsilnějších“. Energetika bude jedním z důležitých témat páteční pražské neformální schůzky šéfů států a vlád zemí EU, mluvit se o problematice ale bude i ve čtvrtek na širokém jednání lídrů 44 evropských zemí.
Výhrady vůči postupu Berlína, byť nepřímo, dala najevo i estonská premiérka Kallasová. „Problémem je teď to, že každá země přichází s vlastními balíky (opatření)… všechny nás to oslabuje,“ řekla novinářům při příchodu na Pražský hrad. „Musíme ten problém řešit strukturálně, jinak mohou země, které mají víc peněz, zkrátka použít víc peněz, což škodí vnitřnímu trhu,“ dodala.