4 Výstava fotografií

Dojemná fotografie umírajícího nosorožce, posledního samce svého druhu

, NOVÉ

Témata: ,

Fotografka, filmařka a spisovatelka Ami Vitale, která procestovala téměř sto zemí, vystavuje v Praze. Její fotografie jsou na výstavě Naděje X Vyhynutí v pražské galerii Czech Photo Centre k vidění od 28. února do 7. dubna.

Výstava představuje pět souborů, ke kterým se autorka opakovaně vrací. Nejznámějším příběhem spjatým s Českem je transport čtyř bílých nosorožců ze zoo Dvůr Králové do přírodní rezervace Ol Pejeta v Keni. Fotografka Ami Vitale dokumentovala převoz a adaptaci tohoto ohroženého druhu na pokraji vymření v novém prostředí. Minulý rok zachytila poslední momenty života nosorožce Sudána, který byl poslední samec svého druhu.

„Dnes jsme svědky vymírání druhu, který přežil milióny let, vedle člověka však přežít nedokázal. Pro mnoho lidí po celém světě byl Sudán inspirací a legendou. V rezervaci ho navštívily tisíce turistů a díky tomu napomohl ke zvýšení povědomí o ochraně nosorožců. Poslední dvě zbývající samice nosorožce jsou jeho přímými potomky,“ uvedla Ami Vitale.

Výstava také nabídne soubor z první komunitní rezervace pro slony a nosorožce ve východní Africe Reteti Sanctuary, který nabízí bezpečné místo k zotavení zraněným slonům a nosorožcům. S tímto souborem získala autorka v roce 2018 první cenu v kategorii příroda v soutěži World Press Photo.

Výstava Naděje X Vyhynutí nabízí i nejnovější soubor o pandách. Rozsáhlá kolekce fotografií představí odchov pand.

Posledním autorčiným souborem jsou žirafy. Důvodem je jejich tzv. tiché vymírání, během posledních 15 let klesly stavy tohoto afrického býložravce z odhadovaných 155 000 na současných asi 97 000 jedinců. Na poklesu se nejvíce podílí úbytek přírodního prostředí a pytláctví.

Vernisáž výstavy se koná 27. února, zahájí ji sama Ami Vitale.

Dále čtěte: Ten krasavec od Masajů. Sto let cestovatele Miroslava Zikmunda

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.