1 výrok „diplomatická zrada“

Spor kvůli havárii ve Smolensku: Kaczyński se Sikorskému omluvit nemusí, rozhodl soud

, NOVÉ

Témata: , , ,

Předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se nemusí omluvit bývalému šéfovi polské diplomacie, nyní opozičnímu poslanci Radoslawu Sikorskému za výrok, v němž ho obvinil z „diplomatické zrady“ po letecké katastrofě u Smolenska. Rozhodl o tom varšavský soud. U Smolenska před osmi lety zahynul Kaczyńského bratr, tehdejší polský prezident Lech Kaczyński. Verdikt podle serveru Onet.pl ještě není pravomocný.

Kaczyński v jednom interview před dvěma lety uvedl, že zástupce polského velvyslance v Moskvě v diplomatické nótě požadoval exteritorialitu místa, kam dopadl polský vládní letoun. Sikorski jako ministr zahraničí ale podle Kaczyńského nařídil tuto nótu odvolat, a to podle něj představovalo „diplomatickou zradou“. U soudu ale zaznělo, že nóta velvyslanectví se týkala zajištění trosek na místě katastrofy a nebyla stažena.

Sikorski šéfa vládní PiS za výrok zažaloval. U soudu argumentoval mimo jiné tím, že spor vede o to, zda lze v politice beztrestně lhát tak, jak lže Kaczyński, a zda lež smí být prostředkem, jak vykonávat moc a ovlivňovat veřejné mínění. Kromě veřejné omluvy se domáhal i zadostiučinění ve výši 30 000 zlotých (asi 180 000 Kč). Kaczyński k soudu nepřišel.

Soudkyně žalobu zamítla. Prezidentův bratr měl podle ní nárok kritizovat tehdejší vládu. Podle ní Kaczyńského slova – „při objektivním vnímání rozumným, průměrným a poctivým příjemcem“ – představovala „informaci neutrálního charakteru“. Sikorski má také Kaczyńskému zaplatit více než 4000 zlotých (asi 24 000 Kč) soudních výloh.

„Soud uznal, že předseda Kaczyński sice lhal o údajně stažené nótě ohledně Smolenska, ale nepřekročil hranice ostré polemiky mezi politiky. Nesouhlasím, ale beru na vědomí,“ zareagoval na verdikt Sikorski na twitteru. Sikorského advokátka podle listu Gazeta Wyborcza předpokládá, že se její klient odvolá.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Polsko nabídlo dvě miliardy dolarů za trvalou americkou základnu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.