Pravicový extremista se přiznal k vraždě politika vládní CDU Lübckeho
Vražda německého politika
Pravicový extremista Stephan E., podezřelý z vraždy politika německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Waltera Lübckeho, se k činu přiznal. Informují o tom média, která se odvolávají na středeční vyjádření německého nejvyššího státního zástupce Petera Franka před poslanci parlamentního výboru pro vnitřní záležitosti. Vražda Lübckeho Německem otřásla. Jde o první takový zločin pravicového radikála vůči politikovi v poválečných dějinách země.
Nejvyšší státní zástupce ve středu sice poslancům nedal žádné informace k motivu zřejmého pachatele, sdělil jim ale, že i přes přiznání podezřelého si případ ponechává ve své gesci. Z toho podle německých médií vyplývá, že vražda skutečně měla politický motiv.
To potvrzují rovněž informace rozhlasových a televizních stanic NDR a WDR a listu Süddeutsche Zeitung, podle nichž byl motivem vraždy Lübckeho otevřený přístup k migrantům. Stephan E. podle těchto médií také vypověděl, že čin spáchal sám a nikdo jiný o něm nevěděl.
Pětašedesátiletý Lübcke, který byl vysoce postaveným úředníkem místní správy v Hesensku, byl zastřelen začátkem června u svého domu v obci Wolfhagen. Do hledáčku vyšetřovatelů se kvůli činu poměrně rychle dostal právě Stephan E., kterého v polovině měsíce zatkla speciální policejní jednotka.
Podezřelý byl německým úřadům známý kvůli svému dřívějšímu zapojení do pravicově extrémní scény. V posledních letech jej ale německé úřady cíleně nesledovaly. Pětačtyřicetiletý muž byl v minulosti opakovaně souzen, mimo jiné za pokus o útok trubkovou bombou na uprchlickou ubytovnu nebo za vážné zranění přistěhovalce, čehož se dopustil ve vazbě.
Útoky na politiky se v Německu v posledních letech odehrávají stále častěji. K nejznámějším patří pokus o vraždu současné primátorky Kolína nad Rýnem Henriette Rekerové (nestr.) z roku 2015, při němž málem přišla o život, a předloňský útok nožem na starostu západoněmecké obce Altena Andrease Hollsteina (CDU). V obou případech byl důvodem napadení nesouhlas s otevřeným migračním přístupem těchto politiků.