„Eura se nevzdáváme,“ vzkazuje Zahradilovi TOP 09 a lidovci. ODS euro nechce
SPOR O EURO
Europoslanec a člen předsednictva ODS Jan Zahradil poděkoval koalici Pirátů a STAN pro nadcházející sněmovní volby za to, že se vyjádřila pro přijetí eura v České republice. Vytvořil se tím podle něj prostor pro to, aby se vůči nim ODS jasně vymezila. Občanští demokraté však v příštích volbách nebudou kandidovat sami. Do voleb půjdou společně v trojkoalici s KDU-ČSL a TOP 09. Právě tyto dvě strany chtějí euro přijmout a vzkazují, že se tohoto programového bodu rozhodně nechtějí vzdát.
„Chci poděkovat jak Pirátské straně, tak STAN. Za to, že se jejich koalice jasně přihlásila k přijetí eura i Green Dealu (Zelená dohoda pro Evropu – pozn. red.) Otevřeli tím přirozený prostor pro ODS, aby se vůči obojímu zas jasně vymezila. Kdybychom teď chtěli tvrdit opak, nikdo by nám to už stejně nevěřil,“ uvedl v pondělí po Vánocích na Twitteru europoslanec Jan Zahradil, který ve straně patří mezi euroskeptické politiky. Reagoval tak na Starosty a nezávislé a Piráty, kteří se v programovém prohlášení zavázali, že budou usilovat o přijetí eura.
Zatímco ODS euro dlouhodobě odmítá, u jejích dvou koaličních partnerů je to ale naopak. A ti před nadcházejícími sněmovními volbami upozorňují, že se jednoho ze svých bodů, kterým je přijetí společné evropské měny, nehodlají vzdát.
„Milý koaliční partnere, TOP 09 se svého cíle přijmout euro nikdy nevzdá. Prvním krokem však musí být splnění Maastrichtských kritérií. Naše koalice bude rozpočtově odpovědná a přispěje tak k zavedení eura významnou měrou,“ napsal Zahradilovi na Twitteru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který v nadcházejících volbách už nebude svůj mandát zákonodárce obhajovat.
Podle Jana Zahradila je klíčové to, že přijetí eura není zakomponováno ve společném koaličním programu. „Hlavní je, že ve společném programu to není,“ odpověděl europoslanec na Twitteru Miroslavu Kalouskovi.
Že je cílem KDU-ČSL a TOP 09 přijetí eura, potvrzují také největší představitelé těchto dvou stran. „Z dlouhodobého hlediska je přijetí eura i pro KDU-ČSL důležitá součást našeho programu, rozhodně se toho nevzdáváme. Přijetí eura v budoucnu je důležitý krok pro další rozvoj a stabilizaci naší ekonomiky. O programových tématech se vedou jednání, podrobnosti budeme zveřejňovat na konci února,“ sdělil deníku Echo24 předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
TOP 09: Přijetí eura je v příštích čtyřech letech nereálné
TOP 09 chce o tématu evropské společné měny v České republice hovořit s oběma partnery na koaličních jednáních s cílem přesvědčit ODS, aby po volbách na ratifikaci eura přistoupila. „TOP 09 si i jako součást jediné demokratické pravicové koalice zachovává své programové cíle. Téma přijetí eura budeme nadále zvedat ve vnitrokoaličních debatách, protože to však zatím není vůle celé koalice, nemůžeme je zodpovědně nabízet občanům. Budeme ale usilovat o to, aby členové koalice, teď nebo po volbách, postupně náš názor přijali, protože jej považuje za správný a pro občany ČR za přínosný,“ uvedl pro deník Echo24 1. místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.
Jeho kolegyně, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová chce, aby Česká republika nejprve splnila Maastrichtská kritéria, což jsou zásady, které musí členský stát EU splnit, aby mohl začít využívat společnou evropskou měnu. Přijetí eura však považuje v příštích čtyřech letech za nereálné.
„Primární cíl teď bude splnit kritéria, která přijetí eura předcházejí. Slibovat přijetí eura v příštím volebním období by bylo populistické, protože to vzhledem ke stavu veřejných financí v ČR je v příštích čtyřech letech nereálné. Koalice Spolu bude usilovat právě o zkrocení veřejných financí. TOP 09 se svého dlouhodobého cíle přijetí eura nevzdává, v rámci koalice pro volby 2021 by však takový slib byl slibem nerealizovatelným, a tudíž lživým. A my svým voličům nelžeme,“ vysvětlila Markéta Pekarová Adamová, proč TOP 09 netrvala v programu na nadcházející sněmovní volby na přijetí eura a ustoupila v tomto směru občanským demokratům.
ODS se dlouhodobě staví k přijetí eura odmítavě a tvrdí, že pro Českou republiku vstup do eurozóny v současnosti není výhodný. „Momentálně není vstup do eurozóny pro Česko výhodný a není nic, co by nás k tomu nutilo. Kromě toho jsem přesvědčen, že eurozóna vykazuje takové strukturální problémy, které dokud se neodstraní, tak nebude fungovat dobře,“ řekl v minulosti Českému rozhlasu předseda strany Petr Fiala.
Pro přijetí evropské společné měny je stanoveno několik tzv. Maastrichtských kritérií. Mezi nimi je například požadavek cenové stability, vládního deficitu maximálně ve výši 3 % HDP, veřejného dluhu do výše 60 % HDP či stabilita úrokové míry nebo měnového kurzu. Země, která chce do eurozóny vstoupit, musí být minimálně dva roky předem zapojena do Evropského mechanismu směnných kurzů, kde v současnosti ČR není.