Slovensko odsoudilo snahy ohrozit bezpečnost České republiky
SOLIDARITA ZE ZAHRANIČÍ
Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok odsoudil podvratné aktivity proti bezpečnosti České republiky. Učinil tak po sobotním oznámení, že se Praha rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví pro důvodné podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014. Podporu Česku vyjádřila i prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová nebo premiér Eduard Heger.
V telefonátu s pověřeným šéfem české diplomacie Janem Hamáčkem Korčok vyjádřil podporu diplomatickým krokům a opatřením k zajištění bezpečnosti občanů ČR v souvislosti se zjištěními ohledně okolností zmíněné exploze.
„Důrazně odsuzuji podvratné aktivity proti bezpečnosti Česka – našemu nejbližšímu sousedovi a spojenci. Musíme dále posilovat naší spolupráci a odolnost v zájmu zajištění bezpečnosti našich občanů,“ napsal Korčok na twitteru.
I strongly condemn subversive activities directed against the security of Czechia 🇨🇿 – our closest neighbor & ally. We must further strenghten our cooperation & resilience in order to ensure security of our citizens. @CzechMFA
— Ivan Korcok (@IvanKorcok) April 18, 2021
Korčok pak na facebooku doplnil, že zmíněné události potvrzují dlouhodobá zjištění zpravodajských služeb, že i „naše země jsou cílem operací zaměřených proti jejich bezpečnosti a stabilitě.“ Podporu Česku hodlá Korčok vyjádřit i osobně na pondělím jednání ministrů zahraničních věcí členských států EU.
Podporu Česku vyjádřila i prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová nebo premiér Eduard Heger. „Slovensko pozorně sleduje podezření z podvratných akcí vedených zahraničím, které vyústily ve ztráty na životech a v obrovské škody ve Vrběticích. Stojíme při Česku a podporujeme přijaté kroky,“ napsala na twitteru Čaputová. „Plně podporuji Andreje Babiše za rozhodnutí vyhostit 18 členů ruské ambasády v reakci na vrbětický incident,“ uvedl na sociální síti slovenský premiér Heger.
Menší slovenská vládní strana Svoboda a solidarita (SaS), která Korčoka nominovala na funkci šéfa diplomacie, označila rozhodnutí Česka vyhostit téměř dvě desítky pracovníků ruského velvyslanectví za správnou reakci na činnost ruských tajných služeb. SaS se v této souvislosti vyslovila pro svolání bezpečnostní rady státu.
Slovensko loni v létě vyhostilo tři ruské diplomaty. Krok tehdy zdůvodnilo tím, že jejich činnost byla v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích. Slovenský tisk tehdy uvedl, že rozhodnutí Bratislavy souviselo s případem zneužití slovenských víz ruskými tajnými službami při atentátu v Berlíně. Případ se týká předloňské vraždy Čečence Zelimchana Changošviliho v centru Berlína, kterou si podle německého nejvyššího státního zastupitelství objednala Moskva. Spolupachatel této vraždy se přitom dostal do Německa díky slovenskému vízu, zjistil investigativní server Bellingcat. Rusko v odvetě za vyhoštění tří ruských diplomatů ze Slovenska vypovědělo tři diplomatické pracovníky slovenského velvyslanectví v Moskvě.