Tomanovy výroky o vydávání polského masa za argentinské vyvrací úřady

Tomanovy výroky

Tomanovy výroky o vydávání polského masa za argentinské vyvrací úřadyNOVÉ 1
Domov

Karolína Vaverková

Výrok ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) o restauracích, které odebíraly v Praze hovězí z problematických polských jatek a vydávaly je za argentinské, nemá žádnou oporu ve výsledcích kontrol restaurací. Toman o tom mluvil začátkem února na sněmovním zemědělském výboru. Státní veterinární správa (SVS) ani Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ale k ničemu podobnému nedospěly.

„Chci vás ubezpečit, že to nešlo do žádných low-costových restaurací, byly to luxusní restaurace, speciálně v Praze. Braly to restaurace, které pak vydávají polské maso za argentinské, aby mohly prodávat za 1000 korun porci,“ řekl Toman poslancům 6. února o problematickém polském mase.

Jenže Tomanův výrok je v rozporu s výsledky kontrol restaurací, které následovaly. „Při kontrolách Státní veterinární správy nikdy nebylo zjištěno, že by restaurace vydávala polské hovězí maso za argentinské,“ uvedl na dotaz Echo24 ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Deníku Echo24 Toman na dotaz, odkud informaci o vydávání polského masa za argentinské měl, neodpověděl. Ozval se ale mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Ten už Tomanův výrok mírnil. „V souvislosti s kauzou ministr uvedl podezření, že jako argentinské maso mohlo být nabízeno maso z jiné země. Veškerá podezření je ministr povinen prošetřit, což také učinil pověřením dozorových orgánů ke kontrole. Toto podezření potvrdila v několika případech kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce,“ uvedl Bílý  s odkazem na tiskové zprávy SZPI o klamání spotřebitelů o původu masa.

V žádné tiskové zprávě SZPI se ale nemluví o vydávání polského masa za argentinské. Zmiňují například vydávání brazilského za argentinské či českého za australské. Ministrova zmínka o polském původu masa, která se ale nepotvrdila, by možná nebyla zásadní, kdyby Toman nehovořil o závadném polském mase z tamních problematických jatek.

Deník Echo24 na to, že vydávání polského masa za argentinské kontroly neodhalily, upozornil i Tomanova mluvčího. „Pan ministr na zemědělském výboru toto uvedl jako příklad. Informace o tom, že tímto způsobem (deklarovaní jiné země původu, než maso ve skutečnosti je) dochází ke klamání zákazníka, měl od dozorových orgánů,“ reagoval Bílý.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Maso se salmonelou, které čeští prodejci poslali do škol a nemocnic, dovezla firma patřící Agrofertu