1 karlovarský filmový festival

ČEZ po 16 letech končí spolupráci s karlovarským filmovým festivalem

AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Mezinárodní filmový festival (MFF) Karlovy Vary přišel o generálního partnera. Energetická společnost ČEZ se po 16 letech rozhodla ukončit s karlovarskou přehlídkou spolupráci s odůvodněním, že musí šetřit. Letošní 53. ročník, který se koná od 29. června do 7. července, výpadkem není ohrožen. Přípravy pokračují a podle prezidenta festivalu Jiřího Bartošky diváci ukončení spolupráce s ČEZ nepoznají. Organizátoři asi nestihnou najít nového generálního partnera, věří ale, že seženou další sponzory.

ČEZ dával v posledních letech karlovarskému festivalu téměř 20 milionů korun ročně, rozpočet akce se pohyboval kolem 135 milionů korun. „S ohledem na vývoj hospodářských výsledků není v našich možnostech, aby Skupina ČEZ byla v roce 2018 generálním partnerem MFF Karlovy Vary,“ oznámil dnes ČEZ.

Skupina ČEZ spolupracovala s MFF Karlovy Vary na pozici generálního partnera od roku 2002. Bartoška firmě poděkoval za letitou spolupráci. Konec partnerství ho ale mrzí, zvlášť když přišel nedlouho před začátkem letošního ročníku. „Ukončení smlouvy ze strany generálního partnera pouhé čtyři měsíce před začátkem 53. ročníku pro nás jako organizátory představuje komplikaci především z časového hlediska. Věříme však, že najdeme způsob, jak tuto situaci zvládnout,“ dodal.

Organizátoři festivalu čekali od loňského září, zda ČEZ potvrdí spolupráci na další rok, protože dosavadní smlouva mezi MFF a ČEZ platila do letoška. „Ale pořád nebyl schválen rozpočet ČEZ, tak se to oddalovalo a pořád jsme doufali. A dopadlo to tak, že koncem února nám oznámili, že spolupracovat nebudou,“ uvedl Bartoška v České televizi.

Festivalu podle Bartošky po končení spolupráce ze strany ČEZ schází 15 milionů korun, které se bude snažit sehnat. Bude se mimo jiné snažit sehnat více partnerů. Generálního partnera, jehož pozice podle smlouvy obnáší pro festival 20 milionů korun, se jim ale vzhledem ke krátkému času zřejmě nepodaří najít.

ČEZ uvedl, že neutěšená situace na energetických trzích ho nutí k úsporným opatřením. „Právě úspory jsou jediným důvodem k ukončení spolupráce. V předchozích letech jsme již razantně snížili naše sponzorské aktivity a v tomto musíme pokračovat,“ konstatovala firma, která v uplynulých letech skončila se sponzoringem sportovních hal v Ostravě, Pardubicích a Plzni. Snížila také svoji podporu Českému olympijskému týmu, atletům a omezila desítky menších aktivit, uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Přímé finanční dary energetické společnosti ČEZ v roce 2016 činily 68 milionů korun, meziročně klesly o dvě procenta. V porovnání s rokem 2014 byly nižší více než o polovinu. Vyplývá to z poslední dostupné výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Téměř dvě třetiny finančních darů šly předloni na infrastrukturu obcí a rozvoj regionů. Druhou největší položkou byl sport s 29 procenty. Kultuře a životnímu prostředí patřilo sedm procent.

ČEZ zvýšil za tři čtvrtletí loňského roku meziročně čistý zisk o 13 procent na 16,6 miliardy korun. Hospodářské výsledky za loňský rok oznámí ČEZ v úterý. Analytici očekávají meziroční růst čistého zisku o 29 procent na 18,8 miliardy korun. Tržby podle nich zůstaly na předloňské úrovni 203,7 miliardy korun.

Společnost Film servis festival Karlovy Vary, která pořádá karlovarský festival, vykázala v roce 2016 čistý zisk 22,4 milionu korun. O rok dříve měla firma zisk 7,1 milionu korun. Z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin dále vyplývá, že firma v roce 2016 měla tržby za 121,8 milionu korun a získala od státu, kraje a města dotace za 46,6 milionu korun. Členem představenstva této firmy je i Bartoška.

Čtěte také: Čistky Babišovy vlády. Na řadě může být vedení ČEZu i antimonopolního úřadu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Cesta do chudoby. Peníze pro vyšší důchody a nižší jízdné zajistí zlodějská daň

Echo týdne: Šlachtovi hoši, sen o džihádu a romanistické nebe ● Téma: Co dnes říká Palach ● Komentář: Trestuhodně promrhaná prosperita ● Rozhovor s Pavlou Horákovou: V mužské verzi bych byla alfa samec

Postmoderna proti civilizaci Škodlivý vliv hodnotového relativismu na demokracii
Podcast jako zachránce médií Jak se podcasting šíří světem

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.