Na NBÚ bude dohlížet Rozner z SPD. Je to hodný člověk, brání ho strana

Sněmovní komise

Na NBÚ bude dohlížet Rozner z SPD. Je to hodný člověk, brání ho stranaAKTUALIZUJEME
Miloslav Rozner Foto:

Foto: Printscreen YouTube

3
Domov

Echo24

Poslanec SPD a stranický expert na kulturu Miloslav Rozner povede komisi pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu. V pátek ho do funkce zvolili poslanci, získal 134 hlasů, přičemž mu stačilo 94. Jeho nominace vyvolala na plénu kritickou reakci. Ondřej Veselý (ČSSD) poukazoval na to, že je odborníkem na kulturu. Výsledky tajné volby oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Čtyřicetiletý manažer Miloslav Rozner z SPD se proslavil ještě před svým vstupem do vysoké politiky. „Popularitu“ mu zařídilo jeho vystoupení v předvolební debatě ČT24, kde nebyl schopný odpovědět na spoustu otázek moderátora. Rozner je přitom stranickým expertem na kulturu a dokonce byl i kandidátem na ministra. „Pan Rozner je slušný člověk a nemá žádná negativa z minulosti,“ hájil ho předseda poslanců SPD Radim Fiala. „Zvolení mě těší, ale víc se k tomu nebudu vyjadřovat,“ cituje Roznera Aktuálně.cz.

Někdejší manažer hudební skupiny Argema čelil na internetu posměchu nejen za své výroky v předvolební debatě, kdy si nevěděl rady s dotazy moderátora České televize Jakuba Železného, ale také svým krkolomným prohlášením k povolební strategii SPD. Tehdy odpověděl značně neotřele. „Nechci se do toho zabrušovat, abych se pak z toho nemusel zase vybrušovat a neřekl něco špatně. Já nechci nic ovlivňovat a čekám, co Tomio pro nás vyjedná,“ nechal se tehdy slyšet Rozner.

Rozner, který je členem předsednictva SPD, pracoval v pekárně i na benzínové pumpě, ale srdce ho táhlo ke kultuře. Od roku 1996 podniká v kultuře, kde pořádá a zajišťuje různé kulturní akce a zároveň zastupuje české a slovenské hudební skupiny. Je ženatý a má dva malé syny a bydlí v Jižních Čechách, uvádí SPD na svých webových stránkách.

SPD získala v sobotních volbách 10,64 % hlasů. Rozner byl jedničkou na kandidátce v Jihomoravském kraji. Ze všech zvolených poslanců SPD získal nejméně preferenčních hlasů, konkrétně 642.

Poslanci zvolili i další šéfy komisí

Sněmovna zvolila předsedy většiny svých stálých komisí a delegací. Neuspěl jen kontroverzní Zdeněk Ondráček (KSČM) jako jediný kandidát do vedení komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Předsedu zatím nemá ani ústavní komise, když ČSSD nedodala volební komisi kvůli administrativnímu pochybení svého kandidáta.

Někdejšího premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) dnes Sněmovna zvolila do čela stálé parlamentní delegace do Středoevropské iniciativy. Bývalý vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) stane v čele sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby. Předsedou komise pro práci sněmovní kanceláře se stal Pavel Kováčik (KSČM), který porazil kandidáta Pirátů Ondřeje Profanta. Podle šéfa pirátského klubu Jakuba Michálka tak byly porušeny sněmovní dohody. Předseda KSČM Vojtěch Filip reagoval, že dohoda byla uzavřena bez komunistů a na jejich úkor.

V čele komise pro rodinu bude stát Jana Pastuchová (ANO). Komisi pro kontrolu použití odposlechů povede Tomáš Vymazal (Piráti), komisi pro kontrolu poskytnutí údajů z centrální evidence účtů Karel Krejza (ODS).

Předsedou komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství se stal Vít Rakušan (STAN), komise pro kontrolu činnosti Finančního analytického úřadu František Vácha (TOP 09) a komise pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Pavel Jelínek (SPD).

V čele parlamentní delegace do Meziparlamentní unie stanul Ondřej Polanský (Piráti), který ve volbě porazil Stanislava Grospiče (KSČM). Delegaci do Parlamentního shromáždění NATO povede Josef Hájek (ANO), delegaci do Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Karla Maříková (SPD) a delegaci do Parlamentního shromáždění Rady Evropy Miroslava Němcová (ODS).

Čtěte také: Komunista Ondráček neuspěl. Předsedou komise pro GIBS zatím nebude

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.