Australané se po roce budou moci vrátit do země. Očkovaní budou mít výhody
KORONAVIRUS VE SVĚTĚ
Austrálie po více než roce a půl otevře svým občanům hranice. Do země, ve které se od loňského března zavedla přísná opatření proti šíření covidu-19, se tak budou moci vrátit její vlastní občané a lidé s trvalým pobytem, kteří uvázli v zahraničí, při návratu je však čeká karanténa. Tato podmínka platí jak pro neočkované, tak i pro očkované, pro ty však budou pravidla mírnější. Plán rozvolňování uvedl australský premiér Schott Morrison, v platnost by měl přijít ale až v listopadu, uvedl web CNN.
Neočkovaní navrátilci či lidé se zemí s neschválenou vakcínou se budou muset podrobit čtrnáctidenní karanténě, a to ve vládním zařízení. Plně očkovaní lidé se však budou moci izolovat doma a jen po sedm dní. Morrison dále uvedl, že pro lidi, kteří se očkovat nemohou, platí výjimka. „Australští občané a obyvatelé s trvalým pobytem, kteří nemohou být očkováni, například pokud je jim méně než 12 let nebo mají zdravotní potíže, budou pro účely své cesty považováni za očkované,“ uvádí se v prohlášení vlády.
Nové opatření tak má nahradit 14denní karanténu v hotelu na vlastní náklady, počet příjezdů je ale omezen kvótami. Ze zahraničí se tak budou moci do země vracet tisíce občanů a rezidentů, kteří kvůli těmto omezením uvázly v zahraničí.
Morrison řekl, že očkování postupuje, a vláda již chystá také plány širšího rozvolňování. „Dokončujeme plány, aby se australské rodiny mohly znovu sejít, australští pracovníci mohli opět cestovat a abychom mohli znovu přivítat turisty,“ řekl Morrison. Morrison dříve oznámil, že australské hranice se otevřou, až bude očkováno 80 procent australských obyvatel starších 16 let.
Austrálie v pandemii zavedla jedny z nejpřísnějších omezení na světě. Metropole Sydney, Melbourne a Canberra jsou nyní v uzávěře. Omezení pohybu v největším městě Sydney se má podle dřívějšího oznámení v polovině října pro očkované zmírnit. Avšak díky striktním opatřením jsou australské koronavirové statistiky pozitivnější než v mnoha jiných rozvinutých zemích. Dohromady se v Austrálii, která má asi 25 milionů obyvatel, covidem-19 infikovalo zhruba 107 000 lidí a 1300 z nich po nákaze zemřelo.
Austrálie ale vzbudila v posledních týdnech velké emoce doma i v zahraničí, když policie nevybíravě brutálně zasahovala a pronásledovala v ulicích lidi, kteří neměli nasazené roušky.