2 ochlazení vztahů

Vztahy NATO s Ruskem jsou vyhrocené. Fungují jen krizové linky, připustil Šedivý

NOVÉ

Témata: ,

Na závažné zhoršení vztahů na vojenské úrovni mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem poukázal bývalý ministr obrany a český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý. Podle něj mezi oběma stranami fungují pouze krizové linky. Má se jednat o nutné opatření, které by mělo předejít tomu, aby případné nejasnosti nepřerostly v ostrý konflikt.

„Rusko evidentně nemá zájem obnovit, nebo se alespoň začít vracet ke spolupráci s aliancí tak, jak jsme ji tady znali před několika lety,“ uvedl Šedivý pro ČT v Otázkách Václava Moravce. Ochlazení vzájemných vztahů prý ukázaly také společné vojenské manévry Ruska a Běloruska s názvem Západ 2017, na nějž nebyli pozorovatelé NATO přizváni způsobem, jaký je normou.

„Je to trochu složitější. Rusové pozvali pozorovatele na tzv. hlavní návštěvní den. Zaprvé tvrdí, že na cvičení cvičí dohromady 12 700 vojáků, což není pravda. Dnes už víme, že se počty blíží 100 000 vojáků. Číslo 12 700 je těsně pod hranicí, která by měla respektovat pravidla přizvání mezinárodních pozorovatelů. A nejde jen o to pozvat je na nějaké střelby. Existuje systém kontrol, který spočívá v tom, že pozorovatelé jsou dopodrobna seznámeni s námětem a průběhem cvičení, že mají možnost se bavit s vojáky nebo přímo s veliteli a mají možnost přeletu přes oblast cvičení. Ruská strana nic z toho nikomu nenabídla. Říkat, že Rusové splnili svou povinnost tím, že pozvali na nějaké střelby bez jakéhokoliv hlubšího vhledu několik pozorovatelů, je velice zavádějící a v zásadě ignorující stávající pravidla,“ řekl Šedivý.

Cvičení podle Šedivého ještě více narušilo vzájemnou komunikaci. Aliance má několik podmínek pro to, aby se v komunikaci s Ruskem mohla vrátit k normálu. „Tou první samozřejmě je, aby Rusko začalo dodržovat mezinárodní právo. Souvisí to se záborem Krymu a agresí proti Ukrajině,“ řekl.

Zároveň NATO dlouhodobě vyzývá Rusko, aby bylo transparentnější ve svém jednání a „v případě takto velkých cvičení komunikovalo podle pravidel, která jsou už čtyři desítky let dohodnuta v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě“. NATO dle slov Šedivého tato pravidla dodržuje.

Na otázku, zda NATO obecně sdílí názor předsedy vojenského výboru aliance Petra Pavla o tom, že se Rusko chystá na válku, odpověděl Šedivý kladně. Komplexnost cvičení podle něj nasvědčuje přípravám na velkou válku. „Nemyslíme si ale, že to je příprava na agresi ze strany Ruska. Myslíme si, že to je především signál Západu typu „podívejte se, my jsme silní“ a součást politiky Putina, který na obrazu nepřítele vytváří v Rusku situaci, která mu umožňuje posilovat vlastní moc,“ dodal český velvyslanec při NATO.

Čtěte také: Rusko odpálilo z ponorek střely na radikály v severozápadní Sýrii

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.