Levná mobilní data jako zástěrka. Televizní revoluci za miliardy zaplatí Češi

MILIARDOVÉ NÁKLADY KVŮLI DIGITALIZACI TELEVIZÍ

Levná mobilní data jako zástěrka. Televizní revoluci za miliardy zaplatí ČešiNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Diskuze nad cenami mobilních dat se stala v posledních měsících téměř každodenním tématem politiků. Poslanci začnou v úterý ve sněmovně projednávat v prvním čtení novelu telekomunikačního zákona, která by podle vlády měla vést ke snížení cen za data. K tomu ale podle kritiků nedojde. O tom, že má zákon prioritu, svědčí i to, že se premiér napříč stranami dohodl, že se projednávání urychlí. Už teď ale norma vzbuzuje emoce, vedle mobilních operátorů totiž řeší druhou digitalizaci televizí, kvůli které budou muset Češi za čtyři roky vyměnit své televize.

Když se na začátku března sešli u premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) lídři parlamentních stran kvůli novele zákona o elektronických komunikacích, premiér měl jasný záměr – vyjednat jí co nejrychlejší průchod sněmovnou. Na stole bylo přijetí novely už v prvním čtení, což zákon umožňuje, pro to ale nezvedl ruku nikdo jiný, než sociální demokraté. Premiér ale i tak mluvil o gentlemanské dohodě s lídry stran, díky které se novela projednat stihne.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Gentlemanská dohoda je, že bude zkrácená lhůta mezi prvním a druhým čtením na dvacet dnů, protože to by mohla i opozice blokovat, kdyby chtěla,“ popsal pro server Echo24 předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, který se jednání s premiérem účastnil. „Já jsem tu dohodu navrhl, takže ji samozřejmě dodržím,“ dodal Stanjura. 

První čtení zákona proběhne už v úterý a pokud poslanci dohodu dodrží, po prvním čtení bude ve výborech jen 20 dnů namísto 60. Pokud by totiž ke zkrácení projednávání nedošlo, sněmovna by zákon do konce volebního období nestihla projednat. Premiér už dříve řekl, že novela by podle jeho představ měla vytvořit tlak na snížení cen mobilních dat a má proto prioritu. Zároveň by měla zkrátit lhůtu pro změnu mobilního operátora. Návrh také počítá s posílením pravomocí Českého telekomunikačního úřadu, který by mohl operátorům udělovat vyšší pokuty.

Ke snížení cen ale podle Stanjury nedojde. „Podle mě vytváří vláda falešné naděje, že tímto zákonem se sníží cena mobilních dat, ale to se v žádném případě nesníží, není jak,“ uvedl Stanjura. Skepticky se na to tvářil i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Vláda se tím ale podle Stanjury snaží zakrýt problémovější část a to je druhá digitalizace televizí.

Miliardy za nové televize

„Ta novela původně byla o takzvané druhé digitalizaci, s tím podle mě vláda zbytečně spěchá a tudíž bude nutit naše občany, aby mimo normální výměnu televizoru zhruba asi za pět miliard nakoupili nové televize. A myslím si, aby tohle vláda překryla, tak začali říkat, že tam dali nějaké tři paragrafy ohledně pravomoci ČTU nebo rychlejšího převodu mobilního čísla. Ale my budeme chtít právě mluvit o té digitalizaci a o těch nákladech, které ponesou občané,“ dodal Stanjura.

Součástí novely je totiž také druhá digitalizace televizního vysílání označovaná jako DVB-T2. V rámci té bude muset naprostá většina tuzemských domácností vyměnit své televizory za nové, nebo si koupit speciální set-top boxy. Jinak jim po vypnutí stávajícího signálu po roce 2021 televize nepůjde. České Radiokomunikace spustily v Praze a středních Čechách 2. generaci digitálního televizního vysílání na začátku března.

Vysílání DVB-T2 budou moci sledovat lidé s televizory, které jsou pro příjem vybavené příslušným tunerem. Televizi, která bude schopna přijímat DVB-T2, má nyní podle odhadů obchodníků do 10 procent domácností.

Česká republika by se ale kvůli digitalizaci mohla dostat do problémů. Česká asociace satelitních operátorů totiž podala stížnost k Evropské komisi. Vadí jim totiž, že kvůli přechodu plánuje vláda kompenzace pro soukromé provozovatele TV vysílání. Ti by od státu měli dostat peníze, aby novou technologickou změnu zvládli. Česko jim slibuje příspěvek na náklady ve výši 441 až 627 milionů korun. 

Podle asociace je ale takový postup v rozporu s legislativou EU. „Digi novela zakládá nepovolenou veřejnou podporu soukromým subjektům, když firmám České Radiokomunikace a Digital Broadcasting přidělí frekvence na digitální pozemní vysílání na dobu devíti let bezplatně. Škodu jsme vyčíslili na 11 miliard Kč,“ uvedl sekretář asociace Patrik Brom. Podle něj také není v návrhu zajištěno, že nové sítě vybudované za veřejné peníze nebudou použity pro provoz vysílání, které bude divákům zpoplatňováno.

Podle mluvčí Českých Radiokomunikací Petry Miterové je základním cílem přechodu na DVB-T2 zachování pozemní televizní platformy s možností bezplatného vysílání. „Změna příslušných přídělů rádiových kmitočtů musí být provedena v souladu s platným zněním zákona o elektronických komunikacích,“ uvedla. O změně, která vyplývá z rozhodnutí Evropské unie a mezinárodních smluv, bude rozhodovat Český telekomunikační úřad, dodala.

Stát plánuje přechod na DVB-T2 kvůli potřebě uvolnit pásmo 700 MHz pro rychlé mobilní sítě, na čemž se shodly evropské země. Vysílání v DVB-T2 klade menší nároky na kmitočty proti nynější technologii DVB-T. S úplným přechodem na DVB-T2 se počítá v únoru 2021.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Antimonopolní úřad zahájí šetření trhu mobilních operátorů

Další televizní revoluce. Češi mají 4 roky na nákup nových televizorů

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články